Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla? Nigdy nie rób tego w ten sposób

Mięśnie Kegla, choć zazwyczaj kojarzą się z kobietami, dotyczą również mężczyzn. Warto o nie zadbać, gdyż odpowiadają między innymi za trzymanie moczu. Treningi nie są skomplikowane ani męczące, niektóre można wykonywać podczas innych zajęć. Wymagają jednak dużej systematyczności, która decyduje o efektach. Podpowiadamy, jak ćwiczyć mięśnie Kegla, by podnieść swój komfort życia.

Słabe mięśnie Kegla powodują problemy z utrzymaniem moczu. Temat powiązany jest też z kondycją seksualną. Mocne mięśnie gwarantują bardziej satysfakcjonujące zbliżenia - dla obojga partnerów. Dla niektórych osób ćwiczenia tego obszaru mogą być tematem wstydliwym.  Tymczasem ćwiczenie mięśni Kegla powinno stać się naszą codziennością. To uchroni nas w przyszłości przed nieprzyjemnymi dolegliwościami i pozwoli dłużej zachować sprawność fizyczną. 

Czym są mięśnie Kegla?  

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy. To zespół 14 mięśni, które znajdują się między kością łonową a odbytnicą. Przez swoje umiejscowienie podtrzymują narządy wewnętrzne: macicę, pęcherz, jelito cienkie i odbytnicę. To one odpowiadają za kontrolę utrzymania moczu. Łatwo je zidentyfikować - podczas oddawania moczu zaciśnij mięśnie, aby powstrzymać strumień moczowy. Mięśnie, których do tego użyjesz, są mięśniami Kegla. 

Reklama

Nazwa mięśni dna macicy (łonowo-guzicznego) pochodzi od nazwiska amerykańskiego ginekologa Arnolda Kegla. To on w połowie zeszłego stulecia opracował podstawy naukowe rehabilitacji mięśni dna macicy. Zrobił to w trosce o swoje pacjentki, które po porodach często miały problemy z utrzymaniem moczu.  

Dlaczego ćwiczenie mięśni Kegla jest ważne?

Ćwiczenie mięśni Kegla jest ważne nie tylko w przypadku kobiet, ale i mężczyzn. Do ich uszkodzenia dochodzi podczas porodu, operacji w okolicach miednicy oraz w czasie długotrwałych zaparć. Osłabienie tych mięśni powoduje problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Pojawia się ono podczas wysiłku, kaszlu czy kichania. Pacjenci popuszczają wówczas mocz, co obniża ich komfort życia i naraża na infekcje.  

Innym powodem, dla którego ważne jest ćwiczenie mięśni Kegla, jest udane życie seksualne. Słabe mięśnie dna miednicy mogą przyczyniać się do problemów z osiągnięciem orgazmu oraz problemów z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji.  

Znaczne i nieleczone osłabienia mięśni Kegla może mieć jeszcze poważniejsze skutki zdrowotne. W przypadku kobiet to wypadanie macicy, pęcherza lub jelit. U mężczyzn będzie to wypadanie jelit przez kanał odbytu. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie tych mięsni regularnie.  

Czytaj też: Wystarczy 10 minut dziennie. Zniknie ból pleców, garb i ucisk na narządy wewnętrzne

Jak i kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla? Nie w toalecie 

Ćwiczenia mięśni Kegla są proste i można je wykonywać praktycznie wszędzie. Wyjątkiem jest toaleta. Ćwiczenie podczas oddawania moczu może wpłynąć w przyszłości na problemy z układem moczowym.  

Ćwiczenia można wykonywać w pozycji leżącej, ale również siedzącej czy stojącej. Biuro, kolejka do okienka na poczcie czy jazda pociągiem - to wszystko sytuacje, w których możesz ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia polegają na zwieraniu i rozwieraniu mięśnia łonowo-guzikowego. Napnij je na 5 sekund, potem, po 6 sekundach odpoczynku zrób to ponownie. Sekwencję powtórz 5 razy z rzędu. Podczas ćwiczeń mięśnie pośladków, ud i brzucha powinny być rozluźnione. Staraj się powtarzać to ćwiczenie 3 razy dziennie. W skutecznym wzmacnianiu mięśni Kegla największe znaczenie ma systematyczność ćwiczeń

Kobiety do ćwiczeń mięśni Kegla mogą wykorzystywać tzw. kulki gejszy. To dwie kulki o średnicy 3,5-4 cm połączone sznurkiem. Mają one w środku mniejsze kulki, które podczas chodzenia wibrują, co powoduje napięcie mięśni Kegla. Kulki gejszy aplikuje się podobnie, jak tampon. Nie są polecane kobietom w ciąży, ale po porodzie przyspieszą rehabilitację mięśni Kegla. 

W przypadku problemów z mięśniami dna miednicy i okolic intymnych warto szukać pomocy u lekarza ginekologa lub urologa. Pomocna jest również rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty uraginekologicznego.

Źródła: D. Kocur, Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy, “Seksuologia Polska" 2016, nr 1, s. 31-38.; medlineplus.gov.  

CZYTAJ TAKŻE:

Tak objawia się przerost prostaty. Zmianę zauważysz w toalecie

Podali przepis na długie życie. Stosuj, a pożyjesz 20 lat dłużej

Wstydliwy problem nasila się po 40 roku życia. Ujawnia się w sypialni

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mięśnie Kegla | mięśnie kegla ćwiczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL