Problemy z dostępnością leków w Polsce. GIF wymienia, czego brakuje

Sezon infekcyjny w Polsce w pełni, a udając się do apteki po leki, możemy usłyszeć, że w tej chwili są one niedostępne. W rozmowie z Interią ZDROWIE Edyta Janczewska-Zreda, rzeczniczka Głównego Inspektora Farmaceutycznego, wskazuje, że w kraju odnotowuje się problemy z utrudnioną dostępnością do leków przeciwwirusowych, a także antybiotyków zawierających amoksycylinę. Wciąż są też kłopoty z dostępnością leków na cukrzycę. Lista leków, które trudniej dostać w aptece od ręki, jest jednak dłuższa.

Sezon grypowy w Polsce w pełni, a leków brakuje

Sezon grypowy w Polsce się "rozkręca". Przez cały listopad zanotowano w kraju ponad 490 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, a w grudniu było to już ponad 1,1 mln, w tym 24 zgony. Chorzy szturmują apteki w poszukiwaniu leków przeciwgrypowych, a także testów na grypę i testów typu "combo", które pozwalają na identyfikację wirusa RSV, grypy lub COVID-19. Często jednak, gdy już odstoją swoje w kolejce, słyszą, że nie ma ani testów, ani leków.

- Znajdujemy się w sezonie infekcyjnym i rzeczywiście mamy problem z utrudnioną dostępnością do produktów leczniczych stosowanych w terapii infekcji wirusowych - infekcji grypowych, paragrypowych. To jest podstawowa grupa leków, co do której odnotowuje się obecnie utrudnioną dostępność - mówi w rozmowie z Interią ZDROWIE rzeczniczka Głównego Inspektora Farmaceutycznego Edyta Janczewska-Zreda.

Reklama

Brakuje również antybiotyków.

- Z naszych analiz wynika, że największe problemy co do dostępności odnotowujemy w odniesieniu do amoksycyliny lub amoksycyliny z kwasem klawulanowym - wskazuje i dodaje zarazem, że popularne antybiotyki zawierające inne substancje czynne są dostępne.

Leki na cukrzycę wciąż trudno dostępne

Na liście leków, co do których wciąż notuje się utrudnioną dostępność, znajdują się również wciąż leki przeciwcukrzycowe.

- Z ostatniej listy leków o utrudnionej dostępności, którą przesyłaliśmy do samorządów aptekarskiego i lekarskiego 30 grudnia, wynika duże zapotrzebowanie na dwie substancje czynne wykorzystywane w terapii przeciwcukrzycowej, i jest to stan, który trwa już od jakiegoś czasu - przyznaje rzeczniczka GIF. Chodzi o semaglutyd i dulaglutyd.

Jakich leków jeszcze brakuje?

Poza lekami przeciwwirusowymi, antybiotykami i lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, jak słyszymy, rejestruje się również problemy z dostępem do:

  • produktów przeciwpadaczkowych zawierających karbamazepinę,
  • produktów przeciwmigrenowych z zolmitryptanem,
  • szczepionek odczulających.

Dlaczego w Polsce brakuje leków?

Edyta Janczewska-Zreda w rozmowie z Interią ZDROWIE zaznacza, że nie tylko w Polsce brakuje leków. Z podobnym problemem zmagają się również inne kraje Europy. Sezon infekcyjny to tylko jedna z przyczyn.

- Zasadnicza większość substancji czynnych, ale i substancji pomocniczych wykorzystywanych do wytwarzania leków jest produkowana poza Europą, w Azji, głównie w Chinach i Indiach. Sytuacja geopolityczna, z którą teraz mamy do czynienia, zakłóca efektywny łańcuch dostaw. Zakłócenia te skutkują utrudnioną dostępnością leków, ale producenci starają się zapewniać odpowiednie stany magazynowe. W odniesieniu do produktów przeciwbólowych i przeciwzapalnych mamy potwierdzenie, że dostawy zaplanowane na pierwszy kwartał tego roku zostaną zrealizowane - zapewnia.

CZYTAJ TAKŻE: 

E-recepta - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Seniorzy zadłużają się, by wykupić leki

Kto ma lek. Jak sprawdzić dostępność antybiotyku w aptece? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL