Gambia: Skażone syropy na kaszel i przeziębienie. Kilkadziesiąt zgonów wśród dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: cztery syropy na kaszel i przeziębienie pochodzące od indyjskiego producenta mogą odpowiadać za ostre uszkodzenie nerek i śmierć 66 dzieci w Gambii. Badania laboratoryjne wykazały w syropach niedopuszczalne ilości glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego. WHO wezwała do wycofania skażonych preparatów. Jak zwraca się uwagę, wymieniane przez WHO syropy mogły być dystrybuowane do innych krajów za pośrednictwem nieformalnych rynków. Do tej pory zostały zidentyfikowane jednak tylko w Gambii.

Gambia: 66 dzieci zmarło. Podejrzenia padły na syropy

Pod koniec lipca w Gambii (Afryka Zachodnia) zarejestrowano gwałtowny wzrost liczby przypadków ostrego uszkodzenia nerek wśród dzieci poniżej 5. roku życia. W miarę wzrostu liczby przypadków zaczęto podejrzewać, że może mieć to związek z przyjmowanymi przez nie lekami, ale jako przyczynę pogorszenia stanu zdrowia dzieci rozważano również zakażenie bakterią E. coli. Lekarze podnieśli alarm, wszczęto dochodzenie. 

Problemy z nerkami pojawiały się u dzieci od trzech do pięciu dni po przyjęciu sprzedawanych lokalnie syropów na kaszel i przeziębienie, a produkowanych w Indiach. Objawy, jakie występowały u małych pacjentów, obejmowały niezdolność do oddawania moczu, gorączkę oraz wymioty i szybko prowadziły do niewydolności nerek.

Reklama

Na początku sierpnia informowano o 28 ofiarach śmiertelnych. W ciągu trzech miesięcy tragiczny bilans w Gambii znacznie wzrósł. Obecnie mówi się o 66 zgonach. Wszystkie dotyczyły dzieci.

- Jest to dość niezwykłe, ponieważ dotyczy tylko jednej grupy wiekowej. Zwykle dotyczy to różnych grup wiekowych - zwracała uwagę Sharmila Lareef-Jah, specjalistka ds. zapobiegania chorobom z ramienia WHO w Gambii, którą cytuje Reuters.

WHO ostrzega przed syropami na kaszel i przeziębienie

Próbki zażywanych przez dzieci leków zostały wysłane do laboratoriów toksykologicznych m.in. w Senegalu i Ghanie. W sprawę włączyła się WHO. Przypadki zgonów wśród dzieci z powodu ostrego uszkodzenia nerek WHO badała z indyjskim regulatorem rynku leków i producentem syropów - firmą Maiden Pharmaceuticals z siedzibą w New Delhi. Dochodzenie wciąż trwa, ale 5 października WHO wydała ostrzeżenie w sprawie preparatów i wezwała do wycofania ich z rynku.

Alert odnosi się do czterech produktów niespełniających norm, zidentyfikowanych w Gambii i zgłoszonych do WHO we wrześniu 2022 r. Te cztery produkty to syropy na kaszel i przeziębienie: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup i Magrip N Cold Syrup. "Do chwili obecnej wskazany producent nie udzielił WHO gwarancji dotyczących bezpieczeństwa i jakości tych produktów" - zaznaczono.

Jak czytamy, analiza laboratoryjna próbek każdego z czterech produktów potwierdziła, że zawierają one niedopuszczalne ilości glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego. WHO podkreśla, że do tej pory te cztery preparaty zostały zidentyfikowane w Gambii, ale mogły być dystrybuowane za pośrednictwem nieformalnych rynków do innych krajów lub regionów. Ponadto, jak wskazano, producent mógł wykorzystać ten sam skażony materiał w innych produktach i rozprowadzać je lokalnie lub eksportować, dlatego wszystkim krajom zalecono ostrożność.  

Indyjska firma produkująca owe preparaty, jak podaje Reuters, odmówiła komentarza w tej sprawie. Agencja nie uzyskała też komentarza od Ministerstwa Zdrowia Indii ani indyjskiego regulatora rynku leków. Jak zauważa, "śmierć 66 dzieci w zachodnioafrykańskim kraju to cios w wizerunek Indii jako 'apteki świata', która dostarcza leki na wszystkie kontynenty, zwłaszcza do Afryki".

Skutki spożycia skażonych syropów

Glikol dietylenowy i glikol etylenowy są toksyczne dla ludzi. Po spożyciu mogą wystąpić: bóle brzucha, wymioty, biegunka, niezdolność do oddawania moczu, bóle głowy, zmiany stanu psychicznego i ostre uszkodzenie nerek, które może prowadzić do śmierci.

"Wszystkie partie tych produktów należy uważać za niebezpieczne, dopóki nie zostaną przeanalizowane przez odpowiednie krajowe organy regulacyjne. Produkty niespełniające norm, o których mowa w alercie, są niebezpieczne, a ich stosowanie, zwłaszcza u dzieci, może spowodować poważne obrażenia lub śmierć" - zaznacza WHO.

Dyrektor służby zdrowia w Gambii, Mustapha Bittaye, przekazał wcześniej, że sprzedaż produktów wytwarzanych przez Maiden Pharmaceuticals została zakazana, jednak do niedawna część syropów była nadal sprzedawana w prywatnych klinikach i szpitalach. Gambijska Agencja Kontroli Leków wysłała list do pracowników służby zdrowia, nakazując im zaprzestanie sprzedaży produktów wymienionych przez WHO.

Firma Maiden Pharmaceuticals sprzedaje swoje produkty w Indiach i eksportuje do krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak prawidłowo przyjmować leki? "Na czczo" znaczy co innego, niż myślisz

Tych leków nie łącz ze sobą. Działanie będzie odwrotne do zamierzonego

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leki | syrop na kaszel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL