Pulsoksymetr pokazuje niski puls. Ratowniczka: w tych przypadkach to niebezpieczne

O niskim pulsie mowa wówczas, gdy liczba uderzeń serca na minutę wynosi mniej niż 60. U niektórych pacjentów spadek tętna wiąże się z szeregiem objawów, u innych – nie jest to odczuwalne dla organizmu. W niektórych przypadkach niski puls jest fizjologiczne prawidłowy, a u innych może prowadzić do nagłego zatrzymania krążenia. Jak postępować przy niskim tętnie?

Niski puls - co to oznacza?

Niski puls może niepokoić, zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak osłabienie. O wolnej akcji serca mówimy wówczas, gdy liczba uderzeń na minutę spada poniżej 60. Prawidłowe wartości mieszczą się w granicach od 60 do 100 uderzeń. Jeśli są one niższe - mówimy o bradykardii, jeśli wyższe - tachykardii.

Jak mierzyć puls? Nie tylko pulsoksymetr

Do mierzenia pulsu w warunkach domowych zazwyczaj służy nam pulsoksymetr lub elektroniczny ciśnieniomierz, który również rejestruje wartości tętna.

Należy jednak wiedzieć, że oprócz wskaźników elektronicznych istotne jest również to, jakie jest wyczuwalne tętno - miarowe czy niemiarowe? Mocno czy słabo wyczuwalne? Osoby bez doświadczenia mogą mieć problem z oceną tych parametrów, mierząc puls np. na tętnicy promieniowej czy szyjnej, dlatego zazwyczaj opierają się na wyniku przedstawionym na pulsoksymetrze lub ciśnieniomierzu.

Reklama

Wartości te nie zawsze są zgodne z pracą serca, ponieważ w przypadku np. migotania przedsionków pulsoksymetr może wskazywać duże wahania tętna, a to wyczuwalne na tętnicy promieniowej będzie słabo wyczuwalne i niemiarowe.

Istotne jest zatem, czy przy niskich wartościach tętna, pacjent odczuwa dodatkowe dolegliwości.

Objawy niskiego pulsu. Na co zwrócić uwagę?

Rzadkoskurcz, czyli właśnie zwolniona akcja serca, może powodować szereg objawów u chorego, których pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na nagłe osłabienie, zawroty głowy, pojawiające się mroczki przed oczami, ale także omdlenie bez uchwytnej przyczyny, a nawet drgawki.

Te objawy mogą świadczyć o zwolnionej akcji serca, która może być spowodowana wieloma czynnikami.

Jakie są przyczyny niskiego pulsu?

Do przyczyn niskiego pulsu można zaliczyć kilka stanów chorobowych, które bezwzględnie wymagają rozszerzonej diagnostyki:

  • niedoczynność tarczycy,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • zatrucie lekami,
  • bloki przedsionkowo-komorowe,
  • arytmie serca.

Kiedy niski puls jest prawidłowy?

Należy pamiętać, że nocne pomiary tętna zawsze będą miały niższe wartości. Bradykardia fizjologiczna rejestrowana nocą jest prawidłowym zjawiskiem, ponieważ w czasie snu akcja serca zwalnia. Wówczas niski puls nie jest niepokojącym objawem i nie należy się tym martwić.

Niższe tętno mają również osoby, które uprawiają sport. Wiąże się to z powiększoną sylwetką mięśnia sercowego, a zatem "większe serce może pompować więcej krwi", dlatego jego kurczliwość będzie rzadsza.

Niskie tętno często pojawia się u osób starszych, które mają zdiagnozowaną niewydolność serca. Osłabiony mięsień pracuje słabiej oraz wolniej.

Niskie tętno - jak postępować?

Jeśli pojawia się u nas nagły spadek tętna, a dodatkowo występują objawy towarzyszące bradykardii, czyli osłabienie, obniżona tolerancja na wysiłek fizyczny, mroczki przed oczami, a nawet omdlenie - należy niezwłocznie udać się do lekarza.

W przypadku bradykardii nigdy nie należy opierać się o domowe sposoby na podniesienie tętna: kofeina, zwiększona ilość wypijanych płynów czy rozpoczęcie aktywności fizycznej celem przyspieszenia bicia serca.

Bradykardia może prowadzić do poważnych konsekwencji, aż w końcu przejść do asystolii - mechanizmu nagłego zatrzymania krążenia. W przypadku niskiego tętna konieczna jest wizyta u lekarza lub w szpitalnym oddziale ratunkowym. Bradykardia leczona jest farmakologicznie i wymaga dalszej diagnostyki. U niektórych pacjentów wymagana jest przezskórna stymulacja mięśnia sercowego.

W przypadku niskiego tętna nie należy polegać także na żadnych lekach przyjętych na własną rękę, ziołach bądź innych, niepotwierdzonych metodach na podniesienie pulsu.

Jeśli stan pacjenta jest zły: chory opadł z sił, osłabienie nie pozwala na wykonanie żadnej czynności - należy niezwłocznie wezwać karetkę.

CZYTAJ TAKŻE: 

Migotanie przedsionków. Arytmia, która wywołuje udar mózgu

Mroczki przed oczami i zasłabnięcie. Czym jest omdlenie i kiedy powinno niepokoić?

Kobiety mają mniejszą szansę na przeżycie. Wstyd może zdecydować o śmierci

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: tętno | mierzenie pulsu | puls | bicie serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL