Reklama

Co widzisz? Ten obrazek pomoże ci odkryć, jak szybko się starzejesz

To jedna z najbardziej znanych iluzji optycznych na świecie. Najważniejsze, by nie wpatrywać się w nią długo. Uczestnicy jednego z badań mieli na to zaledwie pół sekundy! Co zobaczyłeś jako pierwsze? Odpowiedź może mieć związek z tym, ile masz lat. Ale może też wiele powiedzieć o tym, jaką osobą jesteś i czego doświadczyłeś.

Słynna iluzja optyczna ma ponad 100 lat

Powyższa ilustracja to przykład iluzji optycznej z końca XIX wieku. Po raz pierwszy pojawiła się na niemieckiej pocztówce z 1888 roku. W 1915 roku użył jej amerykański rysownik William Ely Hill w magazynie humorystycznym "Puck", z tytułem: "Moja Żona i Moja Teściowa". Pod ilustracją znalazł się dopisek: "Obie są na tym zdjęciu - znajdź je". I faktycznie - jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy młodą kobietę, która odwróciła wzrok, i starszą, która nieco zwiesiła głowę.  

W 1930 roku Edwin Boring, amerykański psycholog eksperymentalny, jeden z pierwszych historyków psychologii, przedstawił tę figurę psychologom w artykule zatytułowanym "Nowa niejednoznaczna figura". Od tego czasu pojawia się ona m.in. w podręcznikach psychologii.

Reklama

Nad ilustracją pochylało się wielu ekspertów. Całkiem niedawno, bo w 2018 roku, wykorzystano ją w jednym badaniu. Wynikami podzielono się w czasopiśmie "Scientific Reports".

Młoda czy starsza kobieta? Wyniki badań

W badaniu wzięło udział 393 uczestników (242 mężczyzn i 141 kobiet) w wieku od 18 do 68 lat. Tylko pięć osób miało powyżej 60 lat. Ilustrację widzieli tylko przez moment - zaledwie pół sekundy. Następnie zapytano ich, czy zobaczyli zwierzę, czy osobę. Jeśli wskazali na osobę, dociekano, jakiej płci. Poprawna odpowiedź kwalifikowała do kolejnego zadania - badani mieli oszacować wiek kobiety, którą ujrzeli.

Większość badanych zobaczyła na ilustracji młodą kobietę. Jak zaobserwowali naukowcy, im młodszy uczestnik badania odpowiadał na pytanie o wiek, tym młodsza była kobieta z ilustracji. Wraz ze wzrostem wieku uczestników zwiększał się również wiek kobiety z obrazka. Najmłodsze 10 proc. uczestników oszacowało, że postać, którą zobaczyli, jest o 12,1 lat młodsza niż wskazało 10 proc. najstarszych uczestników. Według specjalistów może to wynikać z "nastawienia na własny wiek".

Jeśli zobaczyłeś najpierw młodą kobietę

Przez lata ilustracja doczekała się wielu interpretacji. Zobaczyłeś najpierw młodą kobietę? A może od razu rzuciła ci się w oczy starsza postać? Teraz nie o wieku będziemy rozprawiać. Niektórzy uważają, że ta znana ilustracja może wiele powiedzieć o tym, jakimi osobami jesteśmy.

Jeśli zobaczyłeś najpierw młodą kobietę, masz młodą duszę. Świat nieustannie cię zaskakuje. Cechuje cię pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Nawet w trudnych sytuacjach doszukujesz się jasnych stron. Oddajesz się całkowicie osobom, które kochasz. Wiedzą, że zawsze będziesz dla nich wsparciem.

Jesteś niesamowicie dociekliwą osobą. Nieustannie stawiasz sobie nowe cele i dążysz do ich osiągnięcia. Możesz popełniać błędy, gdyż jesteś na etapie uczenia się, ale wyciągniesz z nich na pewno lekcje na przyszłość.

Jeśli zobaczyłeś najpierw starszą kobietę

Jeśli zobaczyłeś najpierw starszą kobietę, wiele już w życiu przeżyłeś. I wiek nie ma tu wcale znaczenia. Możesz być osobą młodą, a mieć za sobą trudne doświadczenia.

Należysz do osób, które nieraz czują się nie miejscu. Nie podążasz za tym, co reszta. Nie tracisz czasu na coś, co uznasz, że nie ma żadnej wartości. Skupiasz się na tym, co ważne. W kontaktach z innymi jesteś ostrożny, bo wiele razy już cierpiałeś. Do nowych znajomości podchodzisz z dystansem. Masz małe grono zaufanych osób i dobrze ci z tym.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie można odmówić mu temperamentu! Oto dlaczego sangwiników dziś bardzo się ceni

Do takich osób inni zawsze lgną. Tę osobowość ma tylko jeden procent ludzi

Kolor oczu a cechy charakteru. Co mówią o nas nasze oczy? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: psychotest | iluzja optyczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL