Niebieskie, brązowe, a może zielone? Kolor oczu wiele o tobie mówi

Z biologicznego punktu widzenia kolor oczu jest uzależniony od rodzaju i ilości pigmentu w tęczówce. Jest cechą dziedziczną, ale nie zależy wyłącznie od koloru oczu rodziców. Niektórzy uważają, że stoi za nim coś więcej i doszukują się w nim informacji o cechach charakteru danej osoby. Jaki masz kolor oczu? Jaki kolor oczu ma twój partner? Sprawdź, co to może o was mówić.

Brązowe oczy

Brązowy kolor oczu jest najbardziej powszechny. Uważa się, że od 55 do 79 proc. ludzi na świecie (niektórzy podają, że nawet więcej) ma oczy w różnych kolorach brązu. Jakie to osoby?

Osoby o brązowych oczach postrzegane są jako godne zaufania, pewne siebie, asertywne i temperamentne. Jedno z badań wykazało, że są też bardziej ugodowe niż osoby o innych kolorach oczu. Zanim przedstawią swoje zdanie, wysłuchują różnych punktów widzenia. Nie są apodyktyczne, bezkompromisowe, a jednocześnie są silne i odpowiedzialne. Mają swoje zasady. Ludzie dobrze czują się w ich towarzystwie - mają poczucie bezpieczeństwa i stabilności. To wszystko sprawia, że brązowoocy uważani są za urodzonych przywódców i dobrych szefów.

Reklama

Niebieskie oczy

Niebieski kolor oczu kojarzony jest z młodością i niewinnością. Jasnoniebieskie oczy raczej wskazują na spokojną naturę, ale im ciemniejszy odcień, tym bardziej namiętny jest jego posiadacz.

Osoby o niebieskich oczach z reguły są osobami bardzo sympatycznymi, empatycznymi, wrażliwymi i chętnymi do pomocy. Potrafią zarządzać swoimi emocjami i wyjątkowo dobrze radzą sobie z tymi negatywnymi. W ich naturze jest ostrożność, mają tendencję do uważnej oceny ludzi i sytuacji. Badania powiązały ten kolor oczu z niższym poziomem agresji, ale też niższym poziomem poczucia własnej wartości.

Niebieskoocy bywają postrzegani jako osoby słabe, jednak badania wykazały, że osoby o niebieskich oczach są w stanie lepiej tolerować ból niż osoby o jakimkolwiek innym kolorze oczu.

Ciekawostka: większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, ale ich kolor zmienia się w ciągu pierwszych kilku tygodni i normalizuje dopiero ok. szóstego miesiąca życia. Szacuje się, że ok. 8-10 proc. populacji ludzkiej posiada niebieskie oczy.

Zielone oczy

Wielu twierdzi, że zielony to najbardziej egzotyczny i uwodzicielski kolor oczu. W jednym badaniu 29 proc. uczestników powiązało zielone oczy z seksapilem, podczas gdy 25 proc. badanych skojarzyło zielonookich z osobami kreatywnymi, a 20 proc. z przebiegłymi.

Osoby o zielonych oczach są często postrzegane jako tajemnicze, nieprzewidywalne i inteligentne. To osoby odznaczające się dużą kreatywnością i ciekawe życia. Mają w sobie duże pokłady miłości, są bardzo namiętne, pełne pasji, ale bywają bardzo zazdrosne i złośliwe. Często ulegają emocjom. W pracy odnoszą sukcesy - lubią wyzwania i nowe doświadczenia, radzą sobie z pracą pod presją czasu, a  dotrzymywanie terminów im niestraszne.

Piwne oczy

Osoby o piwnych oczach nieco trudniej opisać. Przypisuje się im przede wszystkim takie cechy jak niezależność i determinację. To bystre umysły, które dobrze radzą sobie w nowych sytuacjach, nie boją się wyzwań, które lubią adrenalinę i cenią sobie spontaniczność. Należą do osób otwartych i przyjaznych dla otoczenia. Lubią otaczać się ludźmi i z nimi rozmawiać. W związkach są stali uczuciowo, wierni i uczciwi.

Szare oczy

Ten kolor oczu jest niezwykle rzadki. Szacuje się, że mniej niż 1 proc. światowej populacji ma szare oczy.

Osoby o szarych oczach jawią się jako osoby nieco ostrożne i zdystansowane w kontaktach. Nie otwierają się od razu, nie dopuszczają do siebie każdego, kogo spotkają na swojej drodze. Mają raczej małe grono zaufanych osób, ale to im w zupełności wystarcza. Budują świetne relacje z przyjaciółmi i rodziną, są wyrozumiałymi partnerami. To również osoby ambitne, kreatywne i oddane pracy. Gdy coś osiągną, nie spoczywają na laurach. Ciągle chcą dawać z siebie więcej.

Ciekawostka: starożytni Grecy uważali, że bogini Atena miała szare oczy, dlatego kojarzyli je z mądrością.

CZYTAJ TAKŻE:

Nie czują empatii i poczucia winy. Po czym poznać socjopatę?

Która z kobiet jest najlepszą matką? Odpowiedź ujawni twoją prawdziwą naturę

Jak grupa krwi wpływa na naszą osobowość?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: oczy | kolor oczu | kolor oczu a charakter | psychotest

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL