Dbaj o wątrobę

Zdolności regeneracyjne wątroby. Jaka jest skuteczność suplementów diety?

/123RF/PICSEL

Wątroba codziennie narażona jest na szkodliwe czynniki związane z nieodpowiednią dietą, przyjmowanymi lekami czy – nawet okazjonalnie – spożywanym alkoholem. W aptekach znajdziemy wiele produktów, które zgodnie z hasłami reklamowymi, mają za zadanie zregenerować ten niezwykle ważny organ. O to, czy suplementy diety oraz diety detoksykacyjne są gwarancją zdrowej wątroby, zapytaliśmy eksperta, dr n. med. Michała Chojnickiego, specjalistę chorób zakaźnych.

Wątroba i jej funkcje

Wątroba jest niezwykle ważnym organem wewnętrznym człowieka, należącym do układu pokarmowego. To największy gruczoł, ważący średnio 1,5 kg, który pełni bardzo ważne funkcje w  organizmie. Wątroba jest odpowiedzialna za wytwarzanie, gromadzenie oraz uwalnianie glukozy, która jest podstawowym materiałem energetycznym dla człowieka.

To właśnie w wątrobie dochodzi do przekształcenia węglowodanów i białek w tłuszcze, ale także syntezuje fosfolipidy i cholesterol. Produkuje również żółć, która służy do trawienia tłuszczów.

Reklama

Wątroba jest również filtrem w organizmie, bowiem jest odpowiedzialna za neutralizację toksyn - dostarczanych z pożywieniem, lekami czy używkami.

To tylko niektóre z funkcji jaki pełni ten narząd, jednak istotne jest, że jakiekolwiek zaburzenia w jej pracy, wpływają na dobrostan całego organizmu człowieka.

Czytaj więcej: Suplementy diety - argumenty za i przeciw

Zdolności regeneracyjne wątroby

Do uszkodzeń wątroby może dojść z wielu przyczyn - począwszy od jednostek chorobowych układu trawiennego, a kończąc na niezdrowej diecie oraz nadużywaniu alkoholu. Pokutuje jednak mit, że hepatocyty - komórki, z których zbudowana jest wątroba - posiadają zdolności do regeneracji, a zmiana stylu życia bądź wprowadzenie odpowiedniej suplementacji, pomoże przywrócić wątrobę do pełnej sprawności.

- Wątroba, jak każdy nasz narząd, z czasem podlega procesom starzenia. Jej zdolność do samoodtworzenia jest ograniczona, a sam wysiłek narządu z tym związany, dodatkowo tylko przyspiesza ten proces. Ponadto, istnieją pewne stany chorobowe, w których stałe narażenie na określone czynniki powoduje, że wątroba ulega szybkim i nieodwracalnym przemianom. Trzeba jasno zaznaczyć, że każdy czynnik toksyczny pozostawia swój ślad w wątrobie - mówi w rozmowie dla Interia ZDROWIE dr n. med. Michał Chojnicki, specjalista chorób zakaźnych, na co dzień pracujący w Poradni Chorób Wątroby w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim.

Sprawdź, w jakim stanie jest twoja wątroba [TEST]

Czynniki uszkadzające wątrobę

Wątroba, chociaż pełni wiele funkcji w organizmie, jak każdy inny narząd jest podatna na czynniki zewnętrzne. Sporadyczne spożycie alkoholu, przyjmowanie ciężkostrawnych pokarmów czy okresowa farmakoterapia są obciążeniem, z którym narząd ten jest w stanie sobie poradzić. To, co działa destrukcyjnie na wątrobę, to czynniki oddziałujące na nią przewlekle. Do uszkodzeń wątroby może dojść na skutek codziennego spożywania alkoholu, przyjmowania na stałe leków, ale także w wyniku przewlekłej infekcji wirusowej wątroby czy utrzymującego się, nieprawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Kluczowe zatem w prawidłowym dbaniu o wątrobę, jest unikanie szkodliwych czynników, które mogą oddziaływać na ten narząd przez dłuższy czas. U osób chorujących na cukrzycę najważniejsze jest, by poziom glikemii utrzymywany był na stałym poziomie, ponieważ wahania stężenia cukru niosą poważne konsekwencje dla wątroby.

Suplementy na regenerację wątroby

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które mają za zadanie wspierać działanie wątroby, a pacjent nie musi obawiać się, że niezdrowe posiłki czy inne czynniki zewnętrzne jej zaszkodzą.  W skład większości suplementów wchodzi: karczoch, korzeń cykorii czy wyciąg z ostryżu długiego.

- Głównym problemem suplementów diety nie jest ich negatywne działanie czy potencjalne interakcje, chociaż to oczywiście też - ale uspokojenie sumienia, że przecież "robię coś dobrego dla swojej wątroby". Badania pokazują, że motywacja do zmiany stylu życia może być zniwelowana tym, że żyjemy z poczuciem zainwestowania dużych pieniędzy w coś, co ma wykonać za nas całą pracę. A jest to myślenie błędne - mówi dr Chojnicki.

Oprócz dostępnych preparatów, którymi pacjent może się wspomagać, by poprawić pracę wątroby, coraz bardziej popularne stają się diety detoksykacyjne. Mają one na celu oczyścić organizm z substancji szkodliwych, a tym samym usprawnić funkcjonowanie wątroby. Diety te nie tylko mają zregenerować uszkodzone komórki wątrobowe, ale również mają być gwarantem redukcji masy ciała oraz lepszego samopoczucia.

- Wszystko co prowadzi do gwałtownej utraty wagi, jest bardzo toksyczne dla wątroby, ponieważ tłuszcz, od tak, nie wyparowuje z naszego organizmu. Aby doszło do redukcji tkanki tłuszczowej, musi być ona zamieniona w cukier i dokonuje tego właśnie wątroba. Utrata masy ciała o 10 czy 20 kilogramów zmusza ją do wspomagania bardzo skomplikowanego procesu. Zamiana kilkunastu kilogramów tkanki tłuszczowej w glukozę jest bardzo dużym obciążeniem, dlatego stosowanie jakichkolwiek diet, które prowadzą do szybkiej utraty masy ciała, jest absolutnie niewskazane. Takie działania mogą nieodwracalnie uszkodzić wątrobę - zaznacza dr Chojnicki.

Leczenie uszkodzonej wątroby

To, jak będzie funkcjonowała wątroba, zależy w dużej mierze od stylu życia, jaki prowadzi pacjent, nawyków żywieniowych oraz od narażenia jej na czynniki wpływające na nią niekorzystnie. Sięgając po suplementy diety, nie ma możliwości ochronić wątroby, jeśli pacjent nadużywa alkoholu lub jego dieta jest niezdrowa.  Żadne kuracje ziołowe czy detoksykacyjne nie ochronią tego narządu, jeśli równocześnie pacjent nie ma ustabilizowanej glikemii lub przewlekle zażywa leki, które oddziałują niekorzystnie na układ trawienny.

- Leczenie chorób wątroby jest wielospecjalistyczne, często współpracujemy z psychiatrami, diabetologami i dietetykami. W Polsce istnieją specjalistyczne poradnie chorób wątroby, do których pacjenci mogą być skierowani przez lekarza rodzinnego. To jest to miejsce, gdzie powinny być dobierane leki, ale także ustalane zasady wspomagania wątroby. Nie internetowe fora czy reklamy telewizyjne - dodaje dr Michał Chojnicki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Paznokcie Terry'ego - to znak, że wątroba choruje

Choroby wątroby wywołane nadużywaniem alkoholu

Wszystko, co trzeba wiedzieć o marskości wątroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: regeneracja wątroby | uszkodzenie wątroby | suplementy | wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama