Jedna grupa krwi jest chętniej "wybierana" przez kleszcze. Sprawdź, czy jesteś narażony na ugryzienie

Kleszcze to pajęczaki, które wzbudzają strach już od wiosny. Ich ugryzienie wiąże się nie tylko z miejscowym bólem, ale także obawą o choroby przenoszone przez nie. Ugryzienie przez kleszcza wiąże się z ryzykiem zachorowania na boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Są jednak osoby, które mają mniejsze ryzyko na ugryzienie, a wszystko zależy od… grupy krwi.

Kleszcze wybierają tę grupę krwi

Kleszcze gryzą zarówno ludzi, jak i zwierzęta, i stanowią duże zagrożenie dla zdrowia od początku kwietnia, pozostając w aktywności aż do listopada. 

Kleszcze przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy zapalenie mózgu, dlatego każde ugryzienie wzbudza strach. 

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy grupa krwi ma znaczenie dla kleszczy i czy któraś jest dla pajęczaków "najlepsza". 

Reklama

Badacze z Uniwersytetu Masaryka zebrali kleszcze Ixodes ricinus oraz pobrali od ochotników próbki krwi, które następnie umieścili na szalkach. 

Na podstawie przeprowadzonych badań okazało się, że kleszcze mają preferencje co do grupy krwi. 

Najlepsza grupa krwi dla kleszczy

Kleszczom podawano krople grupy krwi A oraz B. Okazało się, że w 85 proc. przypadków kleszcze bardziej były zainteresowane grupą B. Badacze podkreślają, że potrzeba więcej badań i głębszych analiz, by ostatecznie potwierdzić pierwsze uzyskane wyniki. 

Jak sprawdzić, czy w twoim otoczeniu są kleszcze?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy w twoim otoczeniu - w ogrodzie czy na działce - znajdują się kleszcze, można wykonać prosty test. 

Wystarczy owinąć kij od szczotki lub mopa ręcznikiem, koniecznie wykonanym z tkaniny frotte. Następnie tak przygotowanym kijem należy kilkakrotnie przeciągnąć po trawniku, krzewach i drzewach w ogrodzie. Kleszcze bardzo łatwo przyczepiają się do tego rodzaju tkaniny, zatem będziemy mogli ocenić, w jakiej ilości stawonogi żyją w naszej okolicy. 

Należy pamiętać, że dostępne są specjalne preparaty do zwalczania kleszczy w ogrodzie i warto zaopatrzyć się w nie, jeśli często spędzamy czas na świeżym powietrzu. Szczególnie należy uważać na dzieci bawiące się w trawie czy blisko krzewów, a po każdym wyjściu do ogrodu, lasu czy na łąkę - należy starannie obejrzeć ciało, by wykluczyć ugryzienie. 

Mikstura przeciw kleszczom domowej roboty

Jeśli nie chcemy wykonywać oprysków gotowymi preparatami, miksturę przeciw kleszczom możemy przygotować w domu. 

Wystarczy zmieszać ze sobą ocet z wodą (100 ml octu na każdy litr wody) i dodać do tego olejek eteryczny z rozmarynu. Dodatkowo można dodać ekstrakt z czosnku. Tak przygotowanym roztworem należy opryskać krzewy oraz tuje, w których kleszcze najbardziej lubią bytować. 

Należy jednak widzieć, że taki oprysk działa krótko. Należy go wykonywać od razu po wyjściu do ogrodu, a potem powtarzać co 2 godziny. 


CZYTAJ TAKŻE:

Pytają, czy boreliozę da się wyleczyć? Przyjmowanie antybiotyków latami to mit

Zaskakujące, gdzie na ciele chowają się kleszcze. Nikt tam nie szuka

Jak rozpoznać boreliozę? Wczesne objawy choroby z Lyme

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | ugryzienie przez kleszcza | borelioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL