Małpia ospa. Wszystko o chorobie

Ostrzegają: Małpia ospa może dawać nietypowe objawy

Gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, bóle głowy i mięśni, a następnie wysypka, która zaczyna się na twarzy lub w ustach, a następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała – do tej pory takie objawy przypisywano małpiej ospie. Analiza ostatnich przypadków ze Stanów Zjednoczonych wykazała, że małpia ospa może dawać również nieco inne objawy. Zakażeni wirusem małpiej ospy doświadczają m.in. wysypki wokół genitaliów czy odbytu. Objawy grypopodobne z kolei nie zawsze występują.

Małpia ospa - sytuacja w Polsce i na świecie

Wirus małpiej ospy został zidentyfikowany w ponad 50 krajach, w tym w Polsce. Do tej pory, jak wynika z danych CDC (Centers for Disease Control and Prevention - amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób), na świecie potwierdzono ponad 5,1 tys. przypadków zakażeń. Najwięcej, ponad tysiąc, w Wielkiej Brytanii, ponad 870 w Niemczech, 800 w Hiszpanii, ponad 400 we Francji. W Polsce pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono 10 czerwca. Według CDC do tej pory w naszym kraju zidentyfikowano 10 zakażonych (stan na 29 czerwca br.).

Reklama

W ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) orzekła, że małpia ospa nie stanowi jeszcze zagrożenia zdrowia publicznego i nie ma potrzeby wprowadzania stanu alarmowego. Dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa martwi jednak rozprzestrzenianie się wirusa.

- Jestem zaniepokojony ciągłą transmisją, ponieważ sugerowałoby to, że wirus może przenieść się do grup wysokiego ryzyka, w tym dzieci, osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży - zauważa.  

CDC zwraca uwagę na jeszcze jedno - występowanie nietypowych objawów.

Wszystko na temat małpiej ospy znajdziesz w naszym raporcie specjalnym.

Małpia ospa - typowe objawy

Początkowe objawy małpiej ospy to:

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • zmęczenie.

Zwykle po upływie od jednego do trzech dni (w niektórych przypadkach później) u chorego pojawia się wysypka. Zmiany skórne przechodzą przez kilka etapów: czerwone plamki, grudki, pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem przypominającym ropę, krosty, strupki. Najczęściej wysypka w małpiej ospie zaczyna się na twarzy, czasami także w jamie ustnej, a następnie rozprzestrzenia się na ręce, nogi, dłonie, stopy oraz tułów.

Niektóre z niedawnych przypadków małpiej ospy, które stwierdzono w USA, odbiegały jednak od tego wzorca.

Małpia ospa - nietypowe objawy

U wielu pacjentów w USA wysypka początkowo pojawiała się wokół genitaliów i odbytu, a także w jamie ustnej. Niektórzy chorzy zgłaszali ból odbytu i okolic, krwawienie z odbytu, ciągłe uczucie konieczności oddawania stolca mimo wypróżnienia. Diagnozowano bolesne zapalenie odbytu (stan zapalny błony śluzowej odbytnicy i odbytu). Jak się zauważa, nie są to objawy, które zostały ujęte w opisach małpiej ospy.

CDC wskazuje również, że w niektórych przypadkach wysypka u pacjentów była "rozproszona lub zlokalizowana w określonym miejscu ciała", z wyjątkiem twarzy i kończyn. Wysypka na różnych etapach rozwoju czasami występowała obok siebie w tym samym miejscu ciała. Objawy takie jak gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i zmęczenie nie zawsze występowały przed wysypką, jeśli w ogóle się pojawiały.

Przypadki z tymi nietypowymi jak na małpią ospę objawami zaobserwowano również w innych krajach.

Komentując te doniesienia podczas jednego z briefingów, dyrektor generalny WHO stwierdził: - Teraz jest jasne, że mamy do czynienia z niezwykłą sytuacją, co oznacza, że nawet wirus zachowuje się wyjątkowo w porównaniu z tym, jak zachowywał się w przeszłości.

Małpia ospa może przypominać inne choroby

Objawy zakażenia wirusem małpiej ospy mogą przypominać te wywoływane przez wirus Varicella zoster, a także objawy, jakie powodują choroby przenoszone drogą płciową, np. kiła. CDC zaznacza, że lekarze powinni przeprowadzić dokładne badanie skóry i błon śluzowych (odbytu, pochwy, jamy ustnej) pod kątem charakterystycznej wysypki. "Pozwala to na wykrycie zmian, o których pacjent mógł wcześniej nie wiedzieć" - zaznaczono.

Ważne: rozpoznanie choroby przenoszonej drogą płciową nie wyklucza małpiej ospy, ponieważ może występować współistniejąca infekcja.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czy szczepienie przeciwko ospie wietrznej chroni przed małpią ospą?

Adam Niedzielski: Małpia ospa wymaga działań jak w przypadku COVID-19

"Małpia ospa" obraża i dyskryminuje? WHO rozważa zmianę nazwy choroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: małpia ospa | wysypka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL