Pamiętaj o tym przed ubraniem choinki. Inaczej mogą pojawić się te objawy

Świszczący oddech, kichanie, kaszel - to tylko niektóre objawy, które mogą się pojawić za sprawą choinki tej sztucznej, jak i żywej. National Asthma Council Australia przypomina o syndromie świątecznego drzewka. Eksperci wskazują, jak ograniczyć ryzyko wystąpienia wymienionych objawów.

Syndrom świątecznego drzewka - co to takiego?

Syndrom świątecznego drzewka, zwany też zespołem świątecznego drzewka bądź syndromem choinki, to terminy używane na określenie reakcji alergicznej na prawdziwe lub sztuczne świąteczne drzewko, która może powodować m.in. świszczący oddech, kichanie, kaszel, a nawet ataki astmy. Objawy obserwują u siebie głównie alergicy i osoby cierpiące na astmę.

Po raz pierwszy przypadłość tę opisano w 1929 roku. Zaobserwowano wtedy, że objawy astmy nasiliły się u chorych, kiedy na oddziale szpitala pojawiły się choinki. W kolejnych latach badacze donosili, że alergicy mający w domu choinkę także zauważali nasilenie dolegliwości.

Reklama

Szacuje się, że ok. 6 proc. ludzi obserwuje u siebie objawy ze strony układu oddechowego po przyniesieniu do domu świątecznego drzewka.

Syndrom świątecznego drzewka - dlaczego choinka może być groźna dla zdrowia?

O tym, że choinki, zarówno te żywe, jak i sztuczne, mogą wywołać niepokojące objawy, przypomina National Asthma Council Australia - organizacja działająca na rzecz poprawy stanu zdrowia i jakości życia osób cierpiących na astmę.

- Prawdziwe choinki, takie jak cyprys i zawsze popularna sosna, mogą zbierać duże ilości pyłku z innych roślin, zanim zostaną ścięte. Może to wywołać objawy astmy i kataru siennego po przyniesieniu ich do domu, zwłaszcza jeśli zostaną umieszczone w pomieszczeniu - tłumaczą eksperci. Prof. Sheryl van Nunen, rzeczniczka National Asthma Council Australia, cytowana m.in. przez abc.net.au, wskazuje, że żywe drzewka są jak "pułapka na pyłki" - niczym koń trojański przenoszą duże ich ilości do pomieszczeń, gdzie wdychane są przez domowników.

Sztuczne choinki stanowią bezpieczną alternatywę? Niekoniecznie. - Sztuczne drzewka również mogą powodować objawy astmy i alergii, ponieważ podczas przechowywania gromadzą kurz, roztocza, a nawet pleśń - wyjaśniają eksperci.

Syndrom świątecznego drzewka - objawy

Syndrom świątecznego drzewka to takie objawy jak:

  • świszczący oddech
  • uczucie drapania w gardle
  • kaszel
  • duszności
  • wodnista wydzielina z nosa
  • pieczenie, zaczerwienie i swędzenie oczu
  • bóle głowy
  • wysypka

Dużym ryzykiem obarczone jest szczególnie dekorowanie choinki.

Sprawdź: Jak wyczyścić sztuczną choinkę? Będzie wyglądała jak nowa

Syndrom świątecznego drzewka - jak postępować z choinką?

W przypadku żywego drzewka National Asthma Council Australia radzi spłukać je wodą przed wniesieniem do domu, co pomoże pozbyć się alergenów. Jeśli mimo to zaobserwuje się nasilone objawy astmy lub alergii, drzewko powinno zostać wyniesione na zewnątrz.

W przypadku sztucznej choinki, która przez niemal rok czekała na świąteczny czas, należy pozbyć się nadmiaru kurzu - np. za pomocą odkurzacza i wilgotnej szmatki. To samo tyczy się dekoracji. Przy pakowaniu ich na kolejny rok eksperci zalecają użycie hermetycznych, plastikowych toreb i szczelnych pudeł, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo gromadzenia się kurzu.

Specjaliści polecają również trzymanie świątecznych drzewek przez możliwie najkrótszy czas i używanie oczyszczaczy powietrza, aby kontrolować poziom zarodników.

Czytaj również: Uciążliwa alergia na pyłki. Jak sobie z nią radzić?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL