Swędzenie skóry. Oto pięć możliwych powodów

Swędzenie skóry to powszechny problem, który pojawić się może u pacjentów w każdym wieku. Szacuje się, że dotyczyć może nawet 20-30 proc. populacji. Swędzenie może wiązać się z alergią, np. na stosowane kosmetyki, środki do prania czy spożywane produkty. Zdarza się jednak, że swędzenie skóry jest również objawem innych chorób. Poniżej przedstawiamy pięć najpowszechniejszych przyczyn swędzenia skóry.

Swędzenie skóry - atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry, inaczej wyprysk atopowy, wyprysk alergiczny lub przewlekła dermatoza, to jedna z najczęściej występujących przyczyn swędzenia skóry. Schorzenie zaliczane jest do tzw. chorób cywilizacyjnych i jak pokazują badania, dotyczyć może nawet 35 proc. populacji. AZS objawia się swędzeniem, któremu towarzyszyć mogą inne nieprzyjemne dolegliwości, m.in.:

Reklama
  • łuszczenie, 
  • zaczerwienienia,
  • wysuszenie. 

Przyczyna choroby nie jest znana. Wiele wskazuje na to, że istotne mogą być jednak czynniki genetyczne. Leczenie AZS opiera się na łagodzeniu objawów choroby. Atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do schorzeń przewlekłych, dlatego niemożliwe jest całkowite wyleczenie choroby.

Swędzenie skóry - choroby nowotworowe

Swędzenie skóry może być także pierwszym objawem niektórych nowotworów. Dotyczy to przede wszystkim chłoniaków, w tym chłoniaka Hodgkina. Jak pokazują badania, swędzenie skóry wystąpić może nawet u 90 proc. chorych na chłoniaki. Swędzenie pojawia się także w przypadku:

  • szpiczaka, 
  • czerwienicy, 
  • raka piersi, 
  • raka żołądka, 
  • raka płuc, 
  • raka okrężnicy, 
  • raka odbytu, 
  • raka sromu,
  • raka prostaty. 

Zdarza się również, że swędzenie skóry jest skutkiem ubocznym chemioterapii lub radioterapii.

Swędzenie skóry - choroby wywołane grzybami i pasożytami

Bardzo często swędzenie skóry spowodowane jest zakażeniem grzybami lub pasożytami. Chodzi przede wszystkim o grzybicę skóry, świerzb, liszajca zakaźnego i wszawicę. W przypadku świerzbu swędzenie najczęściej pojawia się w okolicy palców oraz na piersiach, pośladkach i łokciach. Opisywanym chorobom, poza swędzeniem, często towarzyszą inne objawy - zmiany skórne, wysypka, strupy zaczerwienienia, łuszczenie się czy wysuszenie. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorym. 

Swędzenie skóry - zaburzenia psychiczne

Swędzenie skóry może pojawić się w przebiegu m.in. depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, urojeń i lęków. Swędzenie może być także reakcją naszego organizmu na silny stres. Stan ten nazywamy potocznie swędzeniem na tle nerwowym. Dodatkowo wyróżnić można także specyficzny rodzaj swędzenia, tzw. świąd psychogenny — czyli bez zdiagnozowanej przyczyny.

Swędzenie skóry - ospa wietrzna i półpasiec

Półpasiec i ospa wywoływane są przez wirusa varicella-zoster (VZV), który należy do rodziny Herpes. Ospa wietrzna uważana jest za chorobę wieku dziecięcego. Mimo tego, mogą zachorować na nią również dorośli - niezaszczepieni i nieuodpornieni. Po przebyciu ospy, wirus pozostaje w organizmie — zwykle w nieaktywnej formie. W przypadku obniżonej odporności, silnego stresu, zmęczenia czy ogólnego wyczerpania, może się jednak reaktywować właśnie w formie półpaśca. Ospa wietrzna charakteryzuje się wysypką przypominającą różowe plamki. Może się ona pojawić na całym ciele. Zmianom towarzyszy swędzenie. Półpasiec z kolei występuje zazwyczaj wzdłuż nerwów międzyżebrowych. Swędząca wysypka w niektórych przypadkach pojawić się może również na twarzy, rękach, nogach, oczach i w uszach. Poza swędzeniem towarzyszyć jej może ból, gorączka i nadwrażliwość na światło.  

CZYTAJ TAKŻE: 

Choroby, które powodują łysienie

Co robić, kiedy wypadają włosy? Jest na to kilka sposobów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL