Zapalenie przejdzie aż do kości. Popularna metoda może pogorszyć stan

Skaleczenie, nieprawidłowy manicure, a nawet obgryzanie paznokci mogą doprowadzić do nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest zastrzał palca. Rozwijający się stan zapalny dotyczy nie tylko skóry, ale może również przejść na głębiej położone tkanki, w tym także na kości. Czasem wystarczą domowe sposoby, na złagodzenie bólu i stanu zapalnego, jednak czasem zakażenie jest tak poważne, że wymaga specjalistycznego leczenia. Czym jest zastrzał i jakie daje objawy? Odpowiadamy.

Zastrzał - co to jest?

Zastrzał to ropny stan zapalny spowodowany zakażeniem gronkowcem złocistym w obrębie wału bocznego paznokcia lub opuszki palca. Nieleczony zastrzał może wywołać poważne powikłania, dlatego nie bagatelizuj pierwszych symptomów zakażenia. Stan zapalny obejmuje skórę oraz tkankę podskórną, może szerzyć się nawet na struktury kostne, ścięgniste i stawowe. Dlatego zakażenie tkanek w obrębie paznokcia może przyczynić się do zdeformowania lub całkowitego zniszczenia płytki paznokciowej. Ponadto, nieleczone głębokie zakażenia grożą zapaleniem powięzi i szpiku kostnego, posocznicą, a nawet uszkodzeniem kośćca. 

Reklama

Do zastrzału może dojść na skutek nawet niewielkiego uszkodzenia naskórka. Schorzenie to zwykle ma przebieg stosunkowo łagodny, ale w niektórych sytuacjach wymagana jest interwencja chirurgiczna, dlatego na rany wokół paznokci najlepiej reaguj jak najszybciej. W tekście znajdziesz kilka domowych sposobów, jak zatrzymać infekcję.

Zastrzał a zanokcica

Zanokcica, podobnie jak zastrzał, jest bakteryjnym zakażeniem paznokcia. Wśród bakterii powodujących zakażenie najczęściej wymienia się gronkowce, paciorkowce i pałeczkę ropy błękitnej. W przeciwieństwie do zastrzału, który zwykle zlokalizowany jest na wale bocznym paznokcia i opuszce palca, zanokcica zajmuje górny wał paznokcia.

Rodzaje zastrzałów

W zależności od głębokości zakażenia możemy wyróżnić:

  • zastrzał skórny - ropa znajduje się pod zgrubiałym naskórkiem, występuje silny pulsujący ból, obrzęk, uczucie gorąca w miejscu rany. Ból jest szczególnie dokuczliwy w czasie spoczynku nocnego;
  • zastrzał podskórny - ropa znajduje się pod powierzchnią skóry. Pomimo umiejscowienia ogniska zapalnego pod powierzchnią skóry strony dłoniowej, obrzęk może pojawić się na ich stronie grzbietowej. Ból towarzyszący zastrzałowi jest bardzo dokuczliwy, pulsujący i nasila się przy opuszczeniu ręki.
  • zastrzał ścięgnisty - proces zapalny obejmuje pochewkę ścięgna, dlatego może prowadzić do przykurczu palców i zmian chorobowych w ścięgnach dłoni, a nawet martwicy ścięgien. Nasilenie bólu występuje przy każdej próbie poruszenia palcem. Objawom miejscowym (obrzęk lokalizujący się na powierzchni grzbietowej palca i dłoni, zaczerwienienie oraz bardzo silny ból) towarzyszy gorączka.
  • zastrzał stawowy - zakażenie znajduje się w obrębie stawu. Może prowadzić do ograniczenia ruchów w stawie, czasami pojawia się przetoka ropna.
  • zastrzał kostny - bakterie wywołujące zakażenie mogą naruszać struktury kostne. Proces ropny może przebijać się przez wszystkie warstwy skóry i tkanki podskórnej, powięzi i ścięgna, tworząc przetoki między zajętymi kośćmi lub stawami a środowiskiem zewnętrznym. Występuje obrzęk, zaczerwienienie i bardzo silny ból, a poruszanie ręką jest znacznie utrudnione. Występują gorączka i dreszcze.

Przyczyny zastrzału

Zastrzał powstaje też na skutek urazu, np. w trakcie prania, sprzątania, zadrapania. Zastrzałowi paznokcia sprzyja także długotrwałe i częste moczenie rąk oraz choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy atopowe zapalenie skóry. Na zastrzał cierpią też osoby, które mają problem z wrastającym paznokciem. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

  • obgryzanie paznokci
  • wykonywanie manicure lub pedicure niesterylnymi narzędziami,
  • wycinanie i zrywanie wystających skórek otaczających paznokcie,
  • zakłucie igłą do szycia lub innym ostrym przedmiotem.

Możliwy jest także zastrzał u niemowlaka oraz zastrzał u dziecka. Na zakażenie narażone są szczególnie maluchy, które często wkładają rączki do buzi. Niekiedy rozpoznawany jest także zastrzał na stopie, który ze względu na intensywny ból utrudnia chodzenie.

Objawy zastrzału

W przypadku, gdy zastrzał wywołany jest pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), widoczne będzie sinawe lub zielonkawe zabarwienie paznokcia i skóry, która go otacza. W nieleczony zastrzale zwiększa się opuchlizna palca oraz pojawia się pulsujący ból paznokcia, a ucisk wału paznokciowego powoduje wypływanie treści ropnej. 

Do typowych objawów zastrzału należy:

  • pulsujący ból palca;
  • obrzęk;
  • zaczerwienienie;
  • ropień;
  • wrażliwość opuszki na ból;
  • gorączka;
  • dreszcze.

Zastrzał - leczenie domowe

Istnieją domowe sposoby, które mogą zahamować rozwój zapalenia. W przypadku postępujących objawów konieczne może być leczenie specjalistyczne. W przypadku zastrzału warto spróbować poniższych metod: 

  • szare mydło - w szklance ciepłej wody rozpuść starte szare mydło. W takim roztworze mocz chory palec. Mydliny pomagają "wyciągnąć" ropę  i łagodzą stan zapalny.
  • soda -  2 łyżeczki sody rozpuść w 1/2 szklanki ciepłej wody, mocz palec kilka razy dziennie,
  • szałwia - zaparz 3 torebki herbaty z szałwii w 1/2 szklanki wody i mocz w niej palec. Szałwia działa ściągająco i odkażająco,
  • babka zwyczajna - okładaj nią chory palec. Babka ma zdolność do "wyciągania" ropy,
  • maści majerankowa i nagietkowa - można stosować je naprzemiennie z namaczaniem palca z zastrzałem w roztworach i naparach wodnych,
  • maść ichtiolowa- pomaga wydobyć zalegającą ropę spod skóry.

Popularną metodą leczenia zastrzału jest również zanurzania palca w bardzo gorącej wodzie. Metoda ta może doprowadzić do oparzenia palca, a tym samym uszkodzenia nawet głębiej położonych tkanek, dlatego warto wybierać bardziej bezpieczne sposoby leczenia zastrzału.

Zastrzał - kiedy udać się do lekarza?

Czasem zastrzał prowadzi do zakażenia, którego nie da się wyleczyć domowymi sposobami i konieczna jest interwencja lekarza. W zależności od typu zastrzału, leczenie może przebiegać różnie. 

Zastrzał skórny - w leczeniu kluczowe znaczenie ma nacięcie zmiany i usunięcie naskórka znad zbiornika ropy, aby umożliwić jej swobodny odpływ i wygojenie.

Zastrzał podskórny -leczenie polega na nacięciu zmiany i wprowadzeniu do jej wnętrza drenu, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić odpływ zebranej w tkance ropy. Ponadto stosuje się antybiotyki aktywne wobec bakterii wywołujących to zakażenie.

Zastrzał ścięgnisty - leczenie polega na otwarciu pochewki ścięgna, stosowaniu antybiotyków oraz unieruchomieniu chorej ręki.

Zastrzał kostny i stawowy - leczenie zastrzału polega na otwarciu zbiornika ropy i jego drenażu, oczyszczeniu z tkanek martwiczych, unieruchomieniu, a ponadto antybiotykoterapii antybiotykiem dopasowanym według antybiogramu bakterii wyizolowanych z ogniska zakażenia. W celu diagnozy zastrzału kostnego niezbędne będzie wykonanie badania RTG.

Jak zapobiegać zastrzałom palca?

Najważniejsze jest oczywiście dbanie o to, by podczas wykonywania różnych prac unikać skaleczeń i zadrapań. Pamiętajmy o noszeniu rękawiczek ochronnych do pracy w ogrodzie czy przy majsterkowaniu oraz przy pracy ze zwierzętami. Jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka, to powinniśmy jak najszybciej przemyć ranę i zdezynfekować ją - w ten sposób pozbędziemy się bakterii, które mogą wywołać zastrzał. Kolejną ważną czynnością jest zabezpieczenie opatrunkiem przed zabrudzeniem. 

Poza tym należy zwracać uwagę na prawidłowe wykonywanie zabiegu manicure. Uważajmy na wszystkie skaleczenia czy zadarte skórki przy paznokciu, które mogą przerodzić się w niebezpieczne zakażenie. Należy używać czystych nożyczek i pilniczków, nie obgryzać paznokci oraz nie usuwać skórek, a raczej odsuwać je z powierzchni płytki. 

W przypadku skaleczeń podczas pracy w kuchni pamiętajmy, by unikać kontaktu rany z jedzeniem, a szczególnie z surowym mięsem. Warto regularnie używać kremu do rąk, który pomaga nie tylko na suchą skórę dłoni, ale również wzmacnia paznokcie. Osoby ze skłonnością do wrastania paznokci powinny rozważyć założenie specjalnej klamry.

CZYTAJ TAKŻE:

Choroby, które widać na paznokciach. Schorzenia paznokci

Pojawia się na skórze, paznokciach, a nawet stawach. Ale łuszczycą się nie zarazisz

Szczękościsk, skurcze mięśni i trudności w połykaniu. To pierwsze objawy tężca

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL