Zespół żółtych paznokci. Kolor to jedna z trzech wskazówek

Zmiana koloru paznokci powinna być dla nas sygnałem alarmowym. Kiedy przybierają żółty kolor, najczęściej świadczą o infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Jednak w przypadku, kiedy zmianie koloru paznokci towarzyszą inne objawy, np. obrzęk, możemy mieć do czynienia z zespołem żółtych paznokci. Jaka jest jego dokładna przyczyna - nie wiadomo. Oto co wskazuje na zespół żółtych paznokci oraz jak się go leczy.

Zespół żółtych paznokci - przyczyny

Zespół żółtych paznokci (z ang. yellow nail syndrome, YNS) to rzadkie schorzenie charakteryzujące się występowaniem wad rozwojowych paznokci rąk i nóg (zazwyczaj zmiany dotyczą kilku lub wszystkich płytek paznokciowych), nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego oraz obrzęków w różnych częściach ciała, które spowodowane są gromadzeniem się limfy (tzw. obrzęk limfatyczny). Choroba nazywana jest zespołem żółtych paznokci, gdyż nagromadzenie limfy pod paznokciami sprawia, że wydają się żółte.

Zespół żółtych paznokci po raz pierwszy opisano w literaturze medycznej w 1964 roku. Dokładna przyczyna tego stanu nie jest znana. Większość przypadków wydaje się pojawiać bez wyraźnego powodu. Sporadycznie zgłaszano występowanie zespołu żółtych paznokci rodzinnie, co sugeruje, że czynniki genetyczne mogą odgrywać rolę w rozwoju choroby u niektórych pacjentów. Zwraca się uwagę na mutację genu FOXC2, ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, że ma ona znaczenie dla rozwoju tego schorzenia.

Reklama

Zespół żółtych paznokci może rozwinąć się samodzielnie lub występować z innymi chorobami, np. nowotworami (rakiem płucchłoniakami), chorobami autoimmunologicznymi (m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów) czy niedoborami odporności. Pojawiły się też doniesienia sugerujące możliwość toksycznego działania tytanu jako potencjalnej przyczyny. 

Zwykle zespół żółtych paznokci diagnozowany jest u osób powyżej 50. roku życia, ale może wystąpić w każdym wieku.

Zespół żółtych paznokci - objawy

Objawy zespołu żółtych paznokci to:

  • bladożółte lub zielonkawożółte paznokcie o nieco ciemniejszych brzegach,
  • pogrubienie płytek paznokciowych i zakrzywienie wolnego ich brzegu,
  • spowolnienie wzrostu paznokci,
  • poprzeczne lub podłużne pobruzdowania,
  • odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska,
  • zanik obrąbka naskórkowego lub obłączka,
  • obrzęk limfatyczny (występuje u ok. 80 proc. pacjentów i najczęściej dotyczy nóg),
  • wysięk opłucnowy,
  • przewlekłe zapalenie zatok,
  • przewlekły kaszel,
  • problemy z oddychaniem (mogą wystąpić przed lub po zmianie koloru i kształtu paznokci),
  • nawracające infekcje dróg oddechowych, np. zapalenie płuc.

Żółte paznokcie - co robić? Co jeszcze mogą oznaczać?

Nie należy ignorować zmiany koloru lub kształtu paznokci, zwłaszcza jeśli paznokcie żółkną. Żółte paznokcie mogą wskazywać na problem z wątrobą lub nerkami, cukrzycę, infekcje grzybicze lub łuszczycę, które muszą być leczone przez lekarza. Jeśli żółte paznokcie występują wraz z obrzękiem lub problemami z oddychaniem (w wyniku zajęcia układu oddechowego), tym bardziej nie zwlekaj. 

Lekarz zdiagnozuje zespół żółtych paznokci na podstawie grupy trzech specyficznych objawów. Może zlecić badanie czynności płuc czy pobranie próbki paznokcia do badań.

Leczenie zespołu żółtych paznokci

Leczenie zespołu żółtych paznokci jest ukierunkowane na objawy występujące u każdego pacjenta. Może obejmować m.in. antybiotykoterapię w przypadku powtarzających się infekcji dróg oddechowych. 

Pożółkłe, zniekształcone paznokcie mogą ulec poprawie bez leczenia. W niektórych przypadkach zmiany mogą być jednak trwałe. Stosuje się witaminę E i itrakonazol. Kortykosteroidy także są stosowane w leczeniu tego schorzenia. 

Nie zaleca się usuwania protez tytanowych ani implantów dentystycznych, ponieważ dowody na związek przyczynowy między tytanem a zespołem żółtych paznokci są w najlepszym razie spekulacyjne, a objawy po tych interwencjach nie wydają się radykalnie poprawiać. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Paznokcie Terry'ego - to znak, że wątroba choruje

Pofalowana płytka paznokcia - jakie są przyczyny?

Jak wzmocnić paznokcie domowymi sposobami?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: paznokcie | paznokcie choroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL