Masz te objawy w nocy i rano? Uwaga, to może być neurohashimoto
Wiele osób przez długie miesiące się nie zdaje sobie sprawy, że uciążliwa senność, zmęczenie, uczucie przygnębienia, a także drętwienie i mrowienie w obrębie skóry mogą być objawami choroby. Podczas poszukiwania przyczyny tych objawów warto wziąć pod uwagę m.in. chorobę Hashimoto - jedno z najczęściej występujących zaburzeń autoimmunologicznych. Szacuje się, że na tę postać niedoczynności tarczycy cierpi 5 proc. populacji, przy czym zdecydowanie częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn. W przebiegu choroby układ odpornościowy zaczyna niszczyć komórki tarczycy, których zadaniem jest produkowanie hormonów - tyroksyny i trójjodotyroniny. Ich niedobór ma wpływ na cały organizm, w tym także na układ nerwowy. Jakie są objawy neurologiczne choroby tarczycy? Czy chora tarczyca prowadzi do depresji? Wyjaśniamy!
Tarczyca jest niewielkim nieparzystym narządem położonym w przedniej części szyi. Mimo swojego niepozornego wyglądu ma niezwykle istotne zadanie - produkuje hormony, do których zaliczamy tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Wpływają one na rozmaite narządy całego organizmu, podwyższając tempo zachodzących w nich procesów metabolicznych.
Niestety, zdarza się, że organizm rozpoznaje komórki własnego gruczołu tarczowego jako obce i zaczyna produkować przeciwko nim przeciwciała, co skutkuje uszkodzeniem miąższu narządu i zmniejszeniem produkcji hormonów. Ten patologiczny stan leży u podłoża choroby Hashimoto i nieuchronnie prowadzi do niedoczynności tarczycy, chociaż zdarza się, że przejściowo w ostrej fazie choroby mogą wystąpić także objawy nadczynności.
Niedobór tyroksyny i trójjodotyroniny skutkuje m.in.: obniżeniem się tempa metabolizmu w obrębie całego organizmu i rozwojem stanu zapalnego. Proces nie oszczędza również tkanki nerwowej. Niewyrównana choroba zaczyna sprawiać, że pojawia się szerokie spektrum uciążliwych objawów, które wielu osobom trudno powiązać z dysfunkcją równowagi hormonalnej. Warto wiedzieć, jakie symptomy neurologiczne mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, po to, by je odpowiednio wcześnie rozpoznać i wdrożyć właściwe leczenie.
Czytaj także: Badanie TSH to za mało. Jedno badanie powie ci czy masz Hashimoto
Choroba Hashimoto sprawia, że w obrębie ośrodkowego układu nerwowego rozwija się stan zapalny i dochodzi do zaburzenia neuroprzekaźnictwa. Zmniejszenie pobudliwości neuronów i zmiana aktywności poszczególnych ośrodków mózgowia wywołują pewne subiektywne doznania, które często nazywa się "mgłą mózgową". To określenie obrazowo odwzorowuje charakter wspomnianych dysfunkcji.
Osoba cierpiąca z powodu niedoczynności tarczycy doświadcza zaburzeń koncentracji, rozkojarzenia, obecne są też zaburzenia pamięci i spowolnienie myślenia. Wykonywanie złożonych zadań intelektualnych wymaga większego wysiłku i zajmuje więcej czasu, a przykre doznanie umysłowej ociężałości nie ustępuje mimo odpowiedniej ilości odpoczynku.
W przebiegu choroby Hashimoto dużo osób doświadcza objawów depresyjnych, do których zalicza się przede wszystkim obniżenie nastroju, zmniejszoną zdolność do odczuwania przyjemności oraz deficyt motywacji i energii do działania. Poza tym może się pojawić: rozregulowanie apetytu, zaburzenia snu, lęk lub spowolnienie ruchowe.
Mimo że nie jest znany dokładny mechanizm tego zjawiska, to związek pomiędzy niedoborem hormonów tarczycy, a obrazem klinicznym charakterystycznym dla zaburzeń depresyjnych jest na tyle udowodniony naukowo, że często suplementację tyroksyną stosuje się jako leczenie uzupełniające w lekoopornej depresji. Warto więc w przypadku uporczywych zaburzeń nastroju wykonać badania laboratoryjne, które pozwolą na sprawdzenie, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo.
Encefalopatia Hashimoto jest bardzo rzadko występującym powikłaniem neurologicznym, które można zaobserwować u osób chorujących na tę postać niedoczynności tarczycy. W jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego i różnorodnych zaburzeń, które z tego wynikają. Podłoże schorzenia nie zostało w pełni wyjaśnione, a sam przebieg naturalny choroby cechuje się wybitnym zróżnicowaniem niecharakterystycznych objawów.
Najczęściej występują zaburzenia poznawcze, zmiany w zachowaniu i osobowości, jednak część chorych prezentuje także dużo bardziej złożone deficyty neurologiczne, obecne mogą być: epizody udaropodobne, napady padaczkowe, halucynacje wzrokowe i słuchowe, niedowłady oraz zaburzenia ruchowe i czuciowe. Diagnostyka encefalopatii Hashimoto jest trudna ze względu na niespecyficzność dolegliwości. Na szczęście jest to choroba rzadka i prawidłowo leczona dobrze rokuje.
W niedoczynności tarczycy wywołanej chorobą Hashimoto objawy neurologiczne nie ograniczają się jedynie do ośrodkowego układu nerwowego. Znaczny odsetek chorych uskarża się także na zaburzenia pracy mięśni: osłabienie, bóle i sztywność. Nierzadkie jest zmniejszenie siły mięśniowej. Poza tym mogą się pojawić zaburzenia czucia w postaci jego osłabienia lub nieadekwatnego odczuwania bodźców (np. uczucie "przebiegnięcia prądu") lub objawy objęcia stanem zapalnym nerwów czaszkowych, co manifestuje się m.in. jako stonowanie mimiki twarzy, pogorszenie słuchu lub chrypka. Często dochodzi też do rozwoju zespołu cieśni kanału nadgarstka.
Symptomy deficytów neurologicznych i psychicznych często stanowią część złożonego obrazu choroby Hashimoto, należy jednak pamiętać, że wiele z nich jest odwracalnych przy odpowiednim leczeniu. Podstawą terapii niedoczynności tarczycy jest uzupełnianie brakujących hormonów, co nie leczy samej przyczyny choroby, ale pozwala na przywrócenie równowagi hormonalnej i życie wolne od uciążliwych dolegliwości.
CZYTAJ TAKŻE:
Dobry endokrynolog da ci taki zalecenia. Tarczyca odżyje
Dieta wspierająca tarczycę. Co jeść, a czego unikać?
Sprawdź łokcie i kolana. Jeśli są "brudne" możesz chorować na tarczycę