Co może wydarzyć się zimą? "Twindemia" to bardzo prawdopodobny scenariusz

Tej zimy może grozić nam tzw. twindemia, czyli dwie epidemie jednocześnie - ostrzegają wirusolodzy. Kilka dni temu minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach wskazywał, że w kraju "narasta połączona fala COVID-19 i grypy". Portal RND informuje, że notowanych jest coraz więcej przypadków grypy, a także koronawirusa, szczególnie wśród osób starszych. Specjaliści alarmują, że w całej Europie poziomy wyszczepienia przeciw grypie i COVID-19 są zbyt niskie.

Grypa w natarciu. Chorych szybko przybywa

Liczba zachorowań na grypę znacznie wzrosła od końca września - wynika z danych berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). - Wirusy układu oddechowego, w tym wirusy grypy, obecnie są w stanie rozprzestrzeniać się wśród populacji w sposób w dużej mierze niekontrolowany - mówi Ralf Duerrwald z RKI.

W zeszłym roku przypadków grypy było mniej, niż się spodziewano. 

- Prognozy dotyczące grypy są na ogół trudne, a przebieg sezonu grypowego zależy od wielu różnych czynników - wyjaśnia ekspert z RKI. Nie jest też jasne, jak w nadchodzących miesiącach rozprzestrzeni się koronawirus - zależeć może to m.in. od tego, który wariant patogenu okaże się dominujący, i jakie będzie miał właściwości.

Reklama

"Szczepienie przeciw grypie wyjątkowo istotne"

Jednym z czynników o znaczącym wpływie na rozprzestrzenianie się wirusa grypy i koronawirusa jest wskaźnik szczepień. 

"W Niemczech pozostaje on zbyt niski we wszystkich grupach wiekowych. Celem UE jest 75 proc. zaszczepionych przeciw grypie sezonowej wśród osób starszych" - przypomina portal RND. Jak podaje RKI, w Niemczech tylko 47 proc. osób powyżej 60. roku życia zostało zaszczepionych w minionym sezonie 2020/2021.

- Wysoki wskaźnik szczepień jest ważny, aby zapobiec ciężkim przebiegom grypy i aby uniknąć dodatkowego obciążenia systemu opieki zdrowotnej. Szczepienie przeciw grypie jest w tym roku wyjątkowo istotne - podkreśla Sabine Wicker, wiceszefowa Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko).

Jak przypomniała, szczepić powinny się przede wszystkim osoby z grup ryzyka: ludzie starsi, z zaburzeniami odporności, kobiety w ciąży, osoby po przebytych chorobach oraz personel medyczny. - Możliwe jest jednoczesne zaszczepienie się przeciwko grypie i COVID-19 - dodała Wicker.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciw koronawirusowi, to większość Niemców (ok. 62 proc.) otrzymała co najmniej jedną dawkę przypominającą.

"Szczepienie czwartą dawką (drugą dawką przypominającą) postępuje powoli. Jak dotąd przyjęło ją tylko ok. 9 mln Niemców, czyli niecałe 11 proc. ludności" - informuje RND. Jednocześnie nadal ok. 18 mln osób (ok. 22 proc.) w ogóle nie zaszczepiło się przeciw COVID-19. 

Problem nie tylko w Niemczech

W całej Europie odnotowywane są zbyt niskie poziomy wyszczepienia przeciw grypie i COVID-19. Zdaniem specjalistów m.in. Parlamentu Europejskiego i Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zimą można spodziewać się powrotu COVID-19 i grypy ze zdwojoną siłą. Niemieccy eksperci ostrzegają przed "twindemią" - dwiema epidemiami jednocześnie. 

- Współwystępowanie COVID-19 i grypy sezonowej może tej zimy zagrozić osobom najbardziej narażonym i naszym systemom opieki zdrowotnej. Razem z Europejskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób i Światową Organizacją Zdrowia zachęcamy wszystkich do zaszczepienia się przeciwko obu wirusom - zaznaczała komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides w trakcie webinarium "Uczynienie szczepień przeciwko grypie priorytetem w całej Europie", który zorganizowano podczas Europejskiego Dnia Grypy.

Według danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce w sezonie szczepień 2021/2022 osiągnął wynik 7 proc., będąc prawie dwukrotnością wyników sprzed ostatnich 10 lat. Jednocześnie wśród osób w wieku 65+, które stanowią grupę pacjentów szczególnie narażonych na zachorowanie oraz poważne powikłania pogrypowe, poziom ten zwiększył się z 12,5 proc. do 22,6 proc. na przestrzeni dekady. 

W okresie od 8 do 15 października br. w Polsce odnotowano 105 748 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Co się zaś tyczy COVID-19 - minionej doby badania potwierdziły 173 zakażenia koronawirusem, w tym 20 ponownych. Nie zgłoszono żadnych zgonów. Od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęto w Polsce akcję szczepień przeciw COVID-19, podano ponad 57 mln szczepionek. Osób w pełni zaszczepionych jest ponad 22 mln. Podano ponad 14 mln dawek przypominających. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Tym grożą nieleczone infekcje. Powikłania dotyczą serca, płuc, uszu lub zatok

Jest szansa na uniwersalną szczepionkę przeciw grypie

COVID-19 odesłał na emeryturę wirus grypy typu B? Brak zachorowań od kwietnia 2020 roku

PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | grypa | szczepionka na covid | szczepienie na grypę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL