Czy połknięcie kleszcza jest niebezpieczne? Oto co usłyszała od lekarza

Wiemy, że skutkiem ukłucia przez kleszcza może być choroba. Wiemy, że kleszcza należy wyciągnąć jak najszybciej i obserwować miejsce, w którym tkwił. A co w przypadku, gdy kleszcz został połknięty, np. przez dziecko? Ostatnio taką historią podzieliła się na TikToku jedna z mam. Czy taka sytuacja stanowi zagrożenie dla zdrowia? Co wtedy robić? Odpowiadamy.

Maj i czerwiec - szczególne miesiące dla kleszczy

Kleszcze mogą być aktywne cały rok, ale maj i czerwiec to miesiące, na które przypada pierwszy szczyt aktywności rocznej tych pajęczaków. Tej wiosny, jak zwracają uwagę lekarze i weterynarze, mamy do czynienia z ich "zmasowanym atakiem". Jako przyczynę podaje się obserwowane od kilku lat wyjątkowo łagodne zimy.

Na kleszcze trzeba uważać, przed kleszczami trzeba się chronić, bo przenoszą one bardzo groźne choroby - zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Mogą nawet zagrażać życiu.

Jak dochodzi do połknięcia kleszcza?

Kleszcza można "złapać" wszędzie, a przyciągamy go zapachem potu, ciepłotą ciała i wydychanym przez nas dwutlenkiem węgla. Gdy znajdzie się już na naszym ciele, zazwyczaj wędruje i szuka najlepszego dla siebie miejsca. Kleszcz najbardziej lubi te obszary skóry, które są miękkie, ciepłe, cieńsze i dobrze ukrwione. Może się ukryć np. pod pachami, pod biustem, pod kolanami czy za uszami. Sprawdź też, na jakie inne miejsca należy zwrócić uwagę podczas poszukiwań kleszcza.

Reklama

Może jednak zdarzyć się też tak, że kleszcza połkniemy. O takim przypadku opowiedziała ostatnio na swoim profilu na TikToku tiktokerka o pseudonimie "Mamy_okiem". Kleszcz trafił do buzi jej 11-miesięcznego syna, kiedy ten bawił się z psem. Jak zwróciła uwagę, pajęczak musiał w pewnym momencie odpaść z sierści zwierzaka, a wtedy sięgnęło po niego dziecko. "Na pewno go rozgryzł" - przyznała. Szczątki kleszcza rodzice znaleźli na podłodze.  

Kleszcza możemy również połknąć wraz z leśnymi owocami, np. jagodami, na których tymczasowo osiadł. Warto przypomnieć również, że kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy, więc istnieje ryzyko, że pajęczak "zawędruje" np. gdzieś w okolice jedzenia.

Co robić, kiedy doszło do połknięcia kleszcza? Co mówią lekarze?

Czy połknięcie kleszcza jest niebezpieczne?

Połknięcie kleszcza wydaje się groźne, ale lekarze uspokajają - kiedy kleszcz dostanie się do przewodu pokarmowego, niczym nas już nie zarazi. Przemknie do żołądka i zwyczajnie ulegnie strawieniu (pajęczaki te nie są bowiem odporne na niskie pH soków żołądkowych). Jeśli jednak wbije się np. w wewnętrzną część policzka, może już przenieść chorobę, ale takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.  

Mama, której syn połknął część kleszcza, skontaktowała się z pediatrą. Odradził on jej wywoływanie u dziecka wymiotów. Zalecił przepłukanie ust chłopca i podanie mu wody do picia. Wskazał też, że należy poczekać, aż kleszcz zostanie wydalony przez dziecko w naturalny sposób.

CZYTAJ TAKŻE: 

Domowe sposoby na kleszcze. Będą się trzymały od ciebie z daleka

Posadź w ogrodzie i uwolnij się od kleszczy. Jakich roślin boją się te pasożyty?

Najczęstsze mity dotyczące kleszczy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | ugryzienie przez kleszcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL