Niebezpieczne objawy następujące po grypie. Jeśli je masz, dzwoń po karetkę

Pewnie zauważyłeś, że o tej porze roku dookoła ciebie choruje bardzo wiele osób, a może i sam doświadczyłeś: gorączki, bólu mięśni i stawów, osłabienia i trudnego do pokonania uczucia rozbicia? To objawy grypy, która szaleje w Polsce szczególnie w okresie od stycznia do maja. W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg a zdrowienie następuje po około tygodniu. Niestety u niektórych może prowadzić do rozwoju powikłań trwających bardzo długo i poważnie zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Dlaczego nie należy bagatelizować grypy? Wyjaśniamy.

Kiedy dochodzi do powikłań po grypie?

Ze względu na to, że grypa towarzyszy ludzkości od dawna wydaje się być chorobą, do której społeczeństwo nie dość, że się przyzwyczaiło to i przestało traktować poważnie. Z danych udostępnionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, wynika, że przeciw grypie w ostatnich latach zaszczepiło się tylko około 4 proc. Polaków, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Dlaczego to tak niepokojące?

Grypa sezonowa jest chorobą wywoływaną przez wirusy typu: A, B i C. Za najgroźniejszy uważa się typ A - dwa pozostałe odpowiadają za łagodniejszy przebieg infekcji. Po wniknięciu do organizmu wirusy lokują się w nabłonku wyścielającym drogi oddechowe, uszkadzając go i stwarzając tym samym drogę do ataku innych drobnoustrojów (stąd wtórne zakażenia bakteryjne). Wirusy grypy wraz z krwią mogą być transportowane po całym organizmie i zajmować kolejne układy, powodując szereg komplikacji. Powikłania grypy mogą ujawnić się w ciągu pierwszych kilkunastu dni trwania infekcji lub nawet w kilka tygodni po jej zakończeniu.

Reklama

Kto jest narażony na powikłania grypy?

W grupie osób o zwiększonym ryzyku powikłań związanych z grupą znajdują się:

  • seniorzy po 65 r.ż i dzieci do 2 r.ż;
  • pacjenci otyli;
  • kobiety w ciąży;
  • pacjenci z chorobami przewlekłymi np. nadciśnieniem i cukrzycą.

W niebezpieczeństwie są również pacjenci z niedoborami odporności (stosujący leczenie immunosupresyjne lub zakażeni wirusem HIV), a także osoby dotknięte chorobami układu krążenia (chorobą niedokrwienną, niewydolnością serca, wadami zastawkowymi), układu oddechowego (np. astmą lub POChP) oraz innego typu przypadłościami osłabiającymi organizm (choroby nerek, układu chłonnego, wątroby). Oczywiście jedną z najistotniejszych przyczyn występowania powikłań grypy jest niezastosowanie adekwatnego leczenia - mowa o chorych, którzy zamiast odpoczywać i przyjmować tabletki pozostawali aktywni czy to z przyczyn niezależnych od siebie, czy też w myśl zasady, że ,,choroba leczona i nieleczona trwa tyle samo".

Powikłania po grypie u dorosłych

Do powikłań grypy u dorosłych należą m.in.:

  • zaostrzenia współistniejącej choroby przewlekłej - np. astmy, POChP, cukrzycy,choroby niedokrwiennej;
  • zapalenie płuc, ucha środkowego i angina paciorkowcowa - wynikają z nadkażenia bakteryjnego;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu;
  • sepsa;
  • poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego;
  • encefalopatia;
  • zespół Guillaina i Barrégo;
  • niewydolność wielonarządowa.

Powikłania po grypie u dzieci

Powikłania grypy u dzieci nie są częstym zjawiskiem, co nie oznacza, że nie trzeba zachować ostrożności i można odstąpić od szczepień. Wśród najmłodszych zwykle dochodzi do komplikacji w obrębie dróg oddechowych i ucha (zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha środkowego). Wyjątkowo niebezpieczne są powikłania neurologiczne występujące aż u 10 proc. hospitalizowanych do 15. roku życia. Młodzi pacjenci cierpią z powodu: bólu i zawrotów głowy, wymiotów, nudności, trudności z zachowaniem równowagi, światłowstrętu oraz sztywności karku, będących objawem zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych zapalenia mózgu.

Powikłania grypy niebezpieczne dla serca

Wirus grypy może istotnie zagrażać całemu układowi krążenia. Wśród powikłań dotyczących układu krążenia wyróżnia się między innymi zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego, na które wskazują: osłabienie, ból w klatce, zaburzenia rytmu serca, duszności i obniżenie ciśnienia tętniczego. Symptomy te pojawiają się zwykle między 4 a 7 dniem od wystąpienia pierwszych zwiastunów infekcji.

Zwykle powikłania kardiologiczne są niegroźne dla życia i szybko udaje się nad nimi zapanować. Co innego, jeśli rozwijają się u osób leczących się z powodu przewlekłych chorób układu krążenia, wtedy mogą prowadzić do: zaburzeń rytmu serca, niewydolności układu krążenia, a nawet tamponady serca, będącej stanem zagrażającym życiu. Ponadto grypa znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i zgonu z powodu zawału mięśnia sercowego. Według szacunków powikłania kardiologiczne odpowiadają za 20 proc. wszystkich zgonów, spowodowanych powikłaniami grypy.

Jak zapobiec powikłaniom po grypie?

Lekarze stanowczo zachęcają do szczepień przeciwko grypie - jeśli nie pozwolą uniknąć samej choroby, to uchronią przed jej ciężkimi powikłaniami. Na szczepienia powinny zdecydować się przede wszystkim osoby z grupy ryzyka. Jeśli chcesz zaszczepić się na grypę, poproś swojego lekarza rodzinnego o receptę na szczepionkę, wykup ją i umów się w dowolnej przychodni na szczepienie. 


CZYTAJ TAKŻE:

Pierwsze objawy udają zwykłą grypę lub covid. Rośnie liczba zakażeń RSV

Zapalenie mięśnia sercowego. Co trzeba o nim wiedzieć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: powikłania grypy | grypa leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL