Półpasiec oczny. Groźne powikłanie wirusa ospy wietrznej

Na skutek reaktywacji wirusa ospy wietrznej może dojść do rozwinięcia półpaśca, który namnaża się i przemieszcza wzdłuż nerwów, docierając do skóry. Najczęściej zmiany te pojawiają się w obrębie tułowia, ponieważ uśpiony wirus przebywa w zwojach korzonków brzusznych. Jeśli wirus przemieści się do nerwu trójdzielnego, rozwinie się półpasiec oczny. Czym jest, jak się objawia i jakie niesie powikłania? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Półpasiec - uśpiony wirus ospy

Półpasiec rozwija się na skutek reaktywacji wirusa ospy wietrznej (VZV). W pierwotnym zakażeniu dochodzi do rozwoju ospy, jednak po jej wyleczeniu wirus VZV wciąż pozostaje w organizmie człowieka w grzbietowych zwojach nerwowych, w fazie uśpienia. Oznacza to, że wirus jest nieaktywny, jednak w trakcie pojawienia się czynników wyzwalających wirusa - reaktywuje się, dochodzi do jego namnożenia i przybiera on kliniczną postać półpaśca. Czynniki, jakie sprzyjają rozwojowi choroby, to:

Reklama
  • wiek - ryzyko zachorowania wzrasta u osób po 50. roku życia
  • znaczny spadek odporności
  • nowotwory

Półpasiec oczny - przyczyny

Do rozwoju półpaśca dochodzi zazwyczaj w okolicach tułowia i to właśnie w tych miejscach najczęściej występują charakterystyczne objawy: pieczenie, swędzenie, mrowienie, wysypka z przeźroczystymi pęcherzykami. Zazwyczaj objawy te występują tylko na połowie ciała, stąd nazwa pół-pasiec.

Wirus VZV przemieszcza się nerwami, istnieje zatem ryzyko, że zmiany obejmą również twarz. Wirus, przemieszczający się nerwem trójdzielnym, dociera do oczu, szczęki i żuchwy. Najczęściej jednak na ryzyko narażona jest pierwsza gałąź nerwu trójdzielnego - czyli oko.

Wirus wywołuje stan zapalny w okolicach nerwu oraz tkanek, co uwidacznia się w okolicy nadoczodołowej, powiekach oraz czole.

Półpasiec oczny - objawy

Chorobie, oprócz objawów miejscowych, towarzyszą ogólne objawy zakażenia wirusowego. Jeszcze przed wystąpieniem bólu oraz wysypki, u chorych może pojawić się gorączka, bóle głowy, ogólne zmęczenie oraz bóle kostno-stawowe.

W przebiegu półpaśca ocznego, pacjent odczuwa takie objawy, jak:

  • ból twarzy w okolicy oka (tylko po jednej stronie twarzy),
  • nadwrażliwość na dotyk,
  • mrowienie oraz pieczenie twarzy i oka,
  • wysypka z pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym.

Oprócz tego pojawia się dyskomfort związany głównie z okiem: łzawienie, obrzęk powieki, nadwrażliwość na światło, zaczerwienienie.

Półpasiec oczny - powikłania

Półpasiec, nie tylko związany z zajęciem nerwu trójdzielnego, może powodować ból i mrowienie jeszcze wiele miesięcy po zakończeniu leczenia. Jest to związane z uszkodzeniem nerwów w przebiegu choroby. W przypadku postaci ocznej, do powikłań związanych z półpaścem, zalicza się zapalenie spojówek, zapalenie rogówki oka, zapalenie nerwu wzrokowego.

Do poważnych powikłań zaliczyć można jaskrę, zapalenie siatkówki oka oraz bliznowacenie rogówki. Powikłania są częstsze w przypadku nieleczonej choroby lub wdrożenia leczenia zbyt późno.

Półpasiec oczny - leczenie

W leczeniu półpaśca stosuje się leczenie przeciwwirusowe, które nie daje jednak gwarancji na uniknięcie powikłań. W przypadku występowania półpaśca ocznego, konieczne jest leczenie przez okulistę. Kluczowy jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wprowadzenie sterydu doustnego lub w kroplach podawanych bezpośrednio do worka spojówkowego.  

W przypadku wystąpienia nadkażenia bakteryjnego, konieczne jest wdrożenie antybiotyku. By złagodzić objawy związane z pieczeniem i swędzeniem oka, zalecane jest przyjmowanie "sztucznych łez" w kroplach.  

Leczenie półpaśca ocznego trwa zazwyczaj 7-10 dni, a im szybciej zostano ono wdrożone, tym mniejsze ryzyko groźnych powikłań.

Półpasiec oczny - czy można się zarazić?

Półpasiec jest mniej zakaźny niż ospa wietrzna, jednak do zarażenia może dojść po kontakcie ze zmianami skórnymi osoby chorej. Zarażenie się wirusem VZV od osoby z półpaścem spowoduje rozwinięcie ospy wietrznej, jeśli do tej pory nie występowała ona u osoby, która miała kontakt z chorym.

Jeśli w przeszłości przechorowała ospę, to po kontakcie z chorym na półpaśca - istnieje niewielkie ryzyko zachorowania.

CZYTAJ TAKŻE: 

Półpasiec - jak rozpoznać i leczyć chorobę?

Bostonka. Choroba zakaźna występująca u dzieci

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ospa wietrzna | półpasiec | półpasiec objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL