AY4.2 - nowa mutacja wariantu Delta

Nowa odmiana wariantu Delta zwana też Deltą Plus, choć początkowo nie uznana za niepokojącą, jest bacznie obserwowana przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Okazuje się bowiem, że prawdopodobnie będzie się szybko rozprzestrzeniać. Już teraz odpowiada za 6 proc. zakażeń koronawirusem w tym kraju.

Delta Plus (jedna z aż 45 odmian wariantu Delta) została odkryta w lipcu. Sama ma dodatkowe mutacje zlokalizowane w wypustkach, dzięki którym wnika do organizmu człowieka. Te mutacje teoretycznie mają ułatwić jej ten proces. 

Omawiany szczep, zdaniem naukowców, będzie się rozprzestrzeniał o ok. 10-15 proc. szybciej niż Delta, w tej chwili będąca dominującym wariantem. 

AY4.2, poza Wielką Brytanią, rozprzestrzenia się już m.in. na terytorium Stanów Zjednoczonych, Danii czy w Mołdawii, gdzie zaraził się nim nastolatek z Izraela. Resort zdrowia Izraela obserwuje sytuację i chce zwołać spotkanie eksperckie w sprawie stosunkowo nowego subwariantu.

Naukowcy apelują, by nie wpadać w panikę i prezentują uspokajające liczby: wariant Alfa rozprzestrzeniał się o 50 proc. szybciej niż pierwotny wariat z chińskiego Wuhan. Z kolei Delta rozprzestrzenia się o 60 proc. szybciej niż Alfa. Tym razem różnica nie jest aż tak dramatyczna. Prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki w University College London, sugeruje, by studzić emocje, bo powodów do paniki nie ma. Naukowcy zajmujący się badaniami nad koronawirusem od początku nie mieli wątpliwości, że będzie mutował, tworząc kolejne warianty i subwarianty. 

Reklama

Na dzień dzisiejszy w Wielkiej Brytanii diagnozuje się codziennie ok. 50 tys. zakażeń, ale jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by za ten stan odpowiadała nowa mutacja. Dla porównania, w Polsce 20 października 2021 roku potwierdzono 5559 nowych zakażeń, a 75 osób zmarło. Ta statystyka także nie napawa optymizmem, ponieważ stan faktyczny wyprzedził przewidywania polskich naukowców, którzy takiego skoku zachorowalności spodziewali się najwcześniej na przełomie października i listopada. 

Zobacz także:

Można szczepić przeciw grypie i przeciw COVID-19? Co na to lekarz?

Koronawirus na banknotach. Jak długo się utrzymuje?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | wariant delta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL