Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19. To działa!
Podanie szczepionki firm Pfizer/BioNTech, opracowanej w technologii mRNA, cztery tygodnie po zastrzyku preparatem AstraZeneki, który jest szczepionką wektorową, doprowadziło do wytworzenia lepszej odpowiedzi immunologicznej niż ponowne użycie tej samej szczepionki - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ma to być kolejny dowód na to, że łączenie różnego typu szczepionek przeciw COVID-19 jest skuteczne i bezpieczne.
W badaniu Com-COV przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego porównywano skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizera (opartej na technologii mRNA), dwóch dawek szczepionki AstraZeneki (szczepionki wektorowej), a także oceniano skuteczność wykorzystania mieszanego schematu podania szczepionek (tzw. mix-and-match).
W poziomach przeciwciał wytworzonych przeciwko białku S koronawirusa SARS-CoV-2, w zależności od podanych zastrzyków, stwierdzono znaczne różnice.
Dwie dawki szczepionki Pfizera wytworzyły najwyższy poziom przeciwciał. Ale poziom przeciwciał po szczepieniu najpierw AstraZeneką, a następnie Pfizerem był równie wysoki. Inne kombinacje nie były już tak skuteczne.
"Osoby, które otrzymały najpierw szczepionkę Pfizera, a jako drugą dawkę AstraZeneki, miały prawie siedmiokrotnie niższy poziom przeciwciał niż ci, którzy otrzymali dwa zastrzyki Pfizera. Nadal był to jednak pięć razy wyższy poziom przeciwciał, niż ten zarejestrowany u osób, które otrzymały dwie dawki AstraZeneki" - zwraca uwagę "The Guardian".
Mieszanie szczepionek, jak zauważają badacze, charakteryzuje się także akceptowalnym poziomem reaktogenności - występowania objawów ubocznych po szczepieniu.
"Kolejne badanie Com-COV, w którym wykazano, że mieszane schematy szczepionek Pfizer i AstraZeneca w dowolnej kombinacji dają wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka NOP" - zauważył na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.