Menopauza to nie tylko uderzenia gorąca. Zmiany dotyczą skóry, sylwetki, a nawet głosu

Gdyby zapytać o objawy typowe dla menopauzy, większość odpowiadających wskazałaby zapewne uderzenia gorąca, drażliwość i wahania nastroju, a także spadek libido. W tym okresie kobiety skarżą się jednak na znacznie więcej dolegliwości. O wielu z nich mówi się rzadko lub nie mówi się wcale, bo np. dotyczą niewielkiego procenta pań. Obok objawów, które pojawiają się najczęściej, przywołamy również te z drugiej grupy. Oto z czym może się wiązać menopauza.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Menopauza to naturalny proces spowodowany starzeniem się organizmu kobiety i wygasaniem funkcji jajników. Definiuje się ją jako ostatnią miesiączkę, po której przez 12 miesięcy nie występują krwawienia z dróg rodnych (i nie można tego uzasadnić żadnym innym stanem, np. chorobą).

Typowy wiek wystąpienia menopauzy to 45-55 lat. Jeśli menopauza rozpoczyna się przed 45. rokiem życia, mówi się o wczesnej menopauzie. Późna menopauza to ta rozpoczynająca się po 54. roku życia. Średni wiek ostatniej miesiączki w Polsce wynosi ok. 50-51 lat. Okres okołomenopauzalny trwa od ok. pięciu lat przed ostatnią miesiączką do roku po niej.

Reklama

Typowe objawy menopauzy

Kobiety w okresie okołomenopauzalnym obserwują zmiany nastroju, ogólnego samopoczucia i, oczywiście, zmiany w zakresie czasu trwania oraz odstępu między miesiączkami. Na kilka lat przed ustaniem miesiączkowania pojawiają się uderzenia gorąca trwające od kilkunastu sekund do kilku, kilkunastu minut. Kłopotliwe uczucie gorąca obejmuje najczęściej klatkę piersiową, szyję i twarz, często jest związane z poceniem się, a następnie dreszczem, a czasami z kołataniem serca i niepokojem. Uderzenia gorąca występują również w nocy i często zakłócają sen. Charakterystyczne dla tego okresu są również uczucie zmęczenia i apatii, drażliwość, nerwowość, a także osłabienie zdolności koncentracji i zapamiętywania.  

W okresie menopauzy wiele kobiet odczuwa suchość pochwy, która może powodować dyskomfort podczas stosunku płciowego i może prowadzić do infekcji pochwy lub dróg moczowych. Wahania poziomu estrogenu wiążą się z obniżeniem libido. Częstą przypadłością w okresie menopauzy jest także nietrzymanie moczu.  

Panie zauważają również zmianę kształtu sylwetki. Hormony w czasie menopauzy i po menopauzie powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej szczególnie w okolicach brzucha, co sprawia, że sylwetka coraz bardziej przypomina jabłko.

Inne częste objawy menopauzy to:

  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • parestezje,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • szybkie męczenie się,
  • trudności w radzeniu sobie ze stresem życia codziennego.

Długotrwałe niedobory hormonalne u kobiet są jednym z istotnych czynników ryzyka rozwinięcia się w przyszłości m.in. osteoporozy, miażdżycy i jej powikłań sercowo-naczyniowych czy choroby Alzheimera.

Inne dolegliwości w okresie menopauzy

Wymienione wyżej objawy z menopauzą wiązane są najczęściej. Jest to jednak bardzo złożony proces, który może pociągać za sobą o wiele więcej dolegliwości. Te pomijane czy mniej typowe przywołamy poniżej. Warto pamiętać przy tym, że nie wszystkie, o których mowa, muszą wystąpić - to kwestia indywidualna.

Problemy skórne

W okresie menopauzy dochodzi do licznych zmian w obrębie skóry. Skóra bardzo mocno się przesusza, zmniejsza się jej elastyczność oraz napięcie, staje się cieńsza. Pojawiają się widoczne "chomiki", zanika wizualna granica zgięcia między twarzą a szyją. Pogłębiają się zmarszczki i bruzdy, pory stają się bardziej rozszerzone. Cera jest szara, ziemista, swędzi. Zwiększa się wrażliwość na promieniowanie UV czy agresywne kosmetyki. Menopauza może wywołać również nasilenie trądziku.

Wypadanie włosów

Na wszelkie zmiany hormonalne w okresie menopauzy wrażliwe są również włosy. Zaburzenia hormonalne wpływają zarówno na ich jakość, jak i ilość. Kiedy estrogenów jest mało, zaczyna przeważać wpływ androgenów. Dochodzi do przerzedzenia i ścieńczenia włosów, co widoczne jest na całej powierzchni głowy. U niektórych kobiet łysienie związane z menopauzą może przybrać postać tzw. łysienia bliznowaciejącego, które charakteryzuje się wypadaniem włosów z okolicy czołowej przy jednoczesnym cofaniu się linii włosów w stronę ciemieniową. Może przy tym dojść do powstania blizn.

Nadmierne owłosienie na twarzy

Zaburzenie równowagi między poziomem hormonów płciowych męskich oraz żeńskich bywa przyczyną nadmiernego owłosienia w okresie menopauzy. Nad górną wargą, wzdłuż linii żuchwy i brody owłosienie może być bardziej widoczne niż wcześniej.

Dolegliwości w obrębie jamy ustnej

Jedną na pięć kobiet w wieku około- i menopauzalnym dotyka kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej. Występować mogą trudności w mowie, przełykaniu i żuciu pokarmu oraz zaburzenia smaku, uczucie swędzenia i pieczenia języka oraz warg, a także uszkodzenia mechaniczne. Częstą dolegliwością jest burning mouth syndrome (BMS) - zespół pieczenia jamy ustnej. Charakteryzuje się występowaniem pieczącego, parzącego lub kłującego uczucia w zakresie języka i błon śluzowych jamy ustnej. Na początku pieczenie odczuwane jest jedynie na koniuszku języka. Warto wspomnieć również o tym, że dziąsła stają się wrażliwsze, a tym samym podatniejsze na rozwój stanów zapalnych, a zęby podatniejsze na rozwój choroby przyzębia.

Nieprzyjemny zapach ciała

Uderzenia gorąca i nocne poty mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciała. Nieprzyjemny zapach może mieć również wydzielina z pochwy (prawidłowa wydzielina z pochwy powinna pachnieć neutralnie i mieć przezroczyste lub białe zabarwienie, a zmiana jest objawem infekcji; dodajmy, że w okresie menopauzy ryzyko wystąpienia infekcji intymnych jest większe). Menopauza może wiązać się również z nadwrażliwością na zapachy.

Szumy uszne

Badania pokazują, że ok. 20 proc. kobiet w okresie menopauzy doświadcza szumów usznych, czyli wrażenia słyszenia dźwięku przy braku jego obiektywnego źródła. Szumy mogą mieć różną postać - brzęczenia, dzwonienia czy pisku.

Uderzenia zimna

Uderzenia zimna mogą występować spontanicznie lub po uderzeniach gorąca. Uważa się, że mają one związek ze spadkiem poziomu estrogenów. Gdy poziom estrogenów spada, podwzgórze - część mózgu odpowiedzialna za regulację temperatury ciała - staje się nadmiernie wrażliwe, w związku z czym regulacja temperatury może być niestabilna.

Suchość oczu i zaburzenia widzenia

Menopauza daje się we znaki również oczom. Życie uprzykrzają m.in. suchość oczu i zaburzenia widzenia. Zwraca się uwagę, że objawy dotyczące oczu wraz ze zmniejszoną koncentracją mogą prowadzić do niezdarności i większej podatności na wypadki.

Zmiana głosu

W następstwie zmian hormonalnych kobiety w okresie menopauzy, częściej niż kobiety przed menopauzą, doświadczają także objawów ze strony głosu. Najczęściej zgłaszanymi objawami są m.in. częste odchrząkiwanie, zmęczenie głosu, szorstkość i pogłębienie głosu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Choroby okresu okołomenopauzalnego. Lecząc ciało, poprawiasz także swoje zdrowie psychiczne

Druga połowa życia u mężczyzn pod znakiem andropauzy. Zmiany w wyglądzie, zachowaniu i łóżku

Siedem oznak, że masz za dużo testosteronu. Wystarczy spojrzeć w lustro

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menopauza | objawy menopauzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL