Objaw cukrzycy, choroby Parkinsona i alzheimera. Łatwo pomylić z odwodnieniem

Suchość w ustach to nie tylko nieprzyjemne uczucie mogące prowadzić do chorób dziąseł i zębów, problemów z przeżuwaniem pokarmów i odczuwaniem smaków, ale i symptom wskazujący na to, że w organizmie może dziać się coś niedobrego. Kserostomia bywa również następstwem stosowania używek i przyjmowania niektórych grup leków. Czym jest spowodowana i o czym świadczy? Jak się jej pozbyć? Odpowiadamy.

Co oznacza suchość w ustach?

Suchość w ustach, nazywana także kserostomią, jest przypadłością dotykającą nawet co czwartą osobę po 65. roku życia. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się pragnienie, a co za tym idzie ilość przyjmowanych płynów. Warto wiedzieć, że kserostomia ma również wiele innych przyczyn, począwszy od niehigienicznego trybu życia, przez używki, aż po niektóre choroby i leki. Utrzymująca się przez długi czas suchość w ustach może skutkować trudnościami w przeżuwaniu pokarmów i odczuwaniu smaków, powoduje także pękanie ust, choroby dziąseł i zębów, chrypkę i zaburzenia połykania.

Reklama

Suchość jamy ustnej możemy podzielić na prawdziwą i rzekomą. Pierwsza z nich występuje wtedy, gdy gruczoły ślinowe wytwarzają mniejszą ilość śliny. Natomiast kserostomia rzekoma manifestuje się suchością w ustach oraz pieczeniem warg i języka pomimo prawidłowej pracy gruczołów ślinowych. Zwykle współwystępuje z zaburzeniami psychicznymi (np. nerwicą).

Jakie choroby powodują suchość w ustach?

Suchość w ustach jest niezwykle nieprzyjemna, a poza tym może być symptomem wielu poważnych chorób. Występuje w przebiegu AIDS, cukrzycy, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i nadczynności tarczycy. Jednostką szczególnie kojarzoną z kserostomią jest zespół Sjögrena, nieprawidłowość autoimmunologiczna, która dodatkowo objawia się m.in. niedostatecznym wydzielaniem łez, brakiem wydzieliny śluzowej w drogach oddechowych oraz suchością skóry. Ze względu na upośledzenie pracy gruczołów występujące w przebiegu tego zaburzenia zespół Sjögrena nazywa się także zespołem suchości.

Jakie leki powodują suchość w ustach?

Szacuje się, że istnieje ok. 500 preparatów leczniczych, których zażywanie może wywoływać kserostomię. Nie sposób wymienić ich wszystkich, jednak na pracę ślinianek wpływają przede wszystkim leki z następujących grup:

  • przeciwdepresyjne,
  • przeciwnadciśnieniowe, 
  • przeciwpadaczkowe,
  • antyarytmiczne,
  • przeciwzapalne,
  • stymulujące lub hamujące aktywność układu immunologicznego,
  • moczopędne.

Inne przyczyny suchości w ustach

Poza wymienionymi przyczynami za nieprzyjemne uczucie suchości w ustach mogą odpowiadać także niezdrowe nawyki takie jak palenie papierosów i picie nadmiernej ilości alkoholu lub zażywanie niektórych narkotyków, np. marihuany lub metaamfetaminy. Co ciekawe, dokuczliwą przypadłość wzmaga także dieta, a dokładnie jedzenie słonych i ostrych potraw. U osób zdrowych kserostomia jest następstwem zbyt małej podaży płynów lub narażenia na stres. Narażone na nią są także kobiety w okresie menopauzalnym, osoby bezpośrednio po zatruciach pokarmowych przebiegających z wymiotami i biegunką, a także korzystający z protez zębowych lub po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Opisywana dolegliwość występuje często u pacjentów poddawanych radioterapii w obrębie głowy i szyi - na skutek działania promieniowania dochodzi do uszkodzenia gruczołów ślinowych, co przekłada się na zaburzenie wydzielnicze. Pierwsze objawy mogą pojawić się po kilku dniach od rozpoczęcia terapii i utrzymywać się przez kilka lat.

Leczenie suchości w ustach

Leczenie kserostomii warto rozpocząć od zaprzestania przyjmowania używek. Jeśli mimo tego dolegliwości nie ustępują, trzeba zgłosić się do lekarza - suchość w ustach może być spowodowana chorobą, a wtedy konieczne jest podjęcie terapii przyczynowej. U wielu pacjentów niechciane objawy udaje się wyeliminować poprzez stosowanie sztucznej śliny, w postaci żelu, tabletek do ssania, sprayu lub gum do żucia. Istnieją również tabletki stymulujące produkcję śliny przez ślinianki. Osoby odczuwające przewlekłą suchość w ustach powinny regularnie zgłaszać się do stomatologa, po to, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych jamy ustnej. Pomocne w dbaniu o zdrowie zębów są zabiegi higienizacji i używanie: szczoteczek z miękkim włosiem, past z fluorem i nici dentystycznych, dzięki którym można wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. 

Domowe sposoby na suchość w ustach

Podstawowym sposobem walki z suchością w ustach jest częste picie wody przez cały dzień. W warunkach domowych wydzielanie śliny może być wspomagane także przez picie płukanek z siemienia lnianego, ssanie cukierków miętowych lub żucie bezcukrowej gumy. Wyprodukowana ślina ma właściwości przeciwbakteryjne, ale również neutralizuje kwaśne pH, zapobiegając w ten sposób rozwojowi próchnicy. Dla pacjentów dotkniętych kserostomią zbawienne może okazać się również zainstalowanie w sypialni nawilżacza powietrza. To właśnie podczas snu ilość produkowanej śliny się zmniejsza, a suchość jest zwiększana przez chrapanie lub oddychanie przez otwarte usta. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Tak łatwo rozpoznasz cukrzycę. Objawy widoczne są w ustach

Tak wykryjesz raka jamy ustnej. Wystarczą dwie minuty

Sprawdzone sposoby na niesmak w ustach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: suchość w ustach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL