Choroba pocałunków

To groźna zakaźna choroba, którą zarażają się zwykle dzieci i młodzież. Jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy można pomylić z przeziębieniem lub anginą. Wywołuje ją wirus nazwany na cześć swoich odkrywców wirusem Epsteina-Barra (EBV).

Choroba przenosi się przez kontakt ze śliną zarażonego, dlatego najbardziej narażone na zachorowania są małe dzieci biorące zabawki do buzi oraz osoby młode, które przekazują sobie wirusa wraz z pocałunkami.  Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po 30-50 dniach od zarażenia.  Gdy wirus przedostanie się do naszego organizmu pozostaje w nim na zawsze, ale chorujemy tylko raz w życiu.

Objawy

Początkowe objawy mononukleozy przypominają zwykłe przeziębienie - pojawia się gorsze samopoczucie, gorączka, katar, bóle gardła, powiększone migdałki. Dopiero po kilku dniach pojawiają się charakterystyczne dla mononukleozy symptomy.

Reklama

Gdy wysoka gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas, dodatkowo męczy nas silny ból gardła z szarym nalotem na migdałkach i mdłym zapachem z ust, węzły chłonne są powiększone, pojawia się silny katar i bóle brzucha możemy przypuszczać, że zaraziliśmy się mononukleozą. 

Mononukleoza zwykle przebiega łagodnie ale zdarza się, że pojawiają się po niej powikłania takie jak pęknięcie śledziony, zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, wątroby, mięśnia sercowego czy zajęcie szpiku kostnego, dlatego choroby nie można lekceważyć.

Leczenie

Objawy mononukleozy zakaźnej utrzymują się do miesiąca. Przy tej chorobie lekarz niewiele jest nam wstanie pomóc oprócz zalecenia odpoczynku. Nie ma skutecznych leków do walki z tym wirusem ani środków profilaktycznych chroniących przed zachorowaniem. Zmiana diety na lekkostrawną, zażywaniu leków łagodzących ból gardła to wszystko co można zrobić, by poczuć się lepiej.


Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne