Co można zrobić u dentysty na NFZ? Więcej niż myślisz

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje pacjentom dość szeroki pakiet darmowych, corocznych badań dentystycznych. Niestety korzysta z nich zbyt mało pacjentów - lekarze podkreślają, że to często wina niewiedzy. Dowiedz się, z takich usług możesz korzystać z ubezpieczenia w NFZ, i nie przepłacaj za dbanie o zdrowie zębów.

Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej. Dobra okazja, by zadbać o zęby i dziąsła

Jeżeli dentysta ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, to po wcześniejszym zapisaniu z szeregu jego usług możemy korzystać bezpłatnie. To ważne, bo w marcu mamy Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej, a wiele gabinetów dentystycznych prowadzi kampanie informacyjne i profilaktyczne.

- Jest wiele usług, z których można korzystać bezpłatnie na NFZ, a jednak pacjenci tego nie robią, bo nie wiedzą. Profilaktyka w przypadku zdrowia jamy ustnej to absolutny priorytet. Dentysta z jamy ustnej, zapachu oddechu, stanu zębów jest w stanie wyczytać jak z książki, czy pacjent wymaga np. szerszej diagnostyki - mówi dr Aleksandra Nagay, lekarz dentysta z przychodni Dental Service.

Reklama

 - W Miesiącu Zdrowia Jamy Ustnej namawiamy na wizyty u lekarzy dentystów, ale i na to, by przychodzić na badania z dziećmi. Wciąż największy społeczny błąd w zakresie stomatologii jest taki, że idziemy do lekarza dopiero gdy zęby nas bolą. Wtedy już zwykle działamy interwencyjnie, a dla naszego zdrowia zawsze lepsze jest zapobieganie niż leczenie - mówi dr Nagay.

Jakie usługi przysługują za darmo u dentysty?

Przed wizytą u dentysty warto upewnić się, czy gabinet posiada pełną umowę z płatnikiem i jaka jest specjalizacja jego działania.

Warto pamiętać, że każdemu pacjentowi przysługują trzy wizyty kontrolne w roku, podczas których lekarz dentysta m.in. sprawdza stan zdrowia jamy ustnej, wykonuje zabiegi higienizacji i wydaje dyspozycje dotyczące dbania o zęby i dziąsła. Każdy z nas chociaż raz w roku powinien z takiej możliwości skorzystać.

- Wachlarz możliwości stomatologicznych na NFZ jest naprawdę szeroki. Zaczynając od leczenia stanu zapalnego dziąseł, paradontozy przez scalling, czyszczenie zębów, nawet po zrobienie protezy zębowej, wyrywanie zębów mądrości czy przygotowanie plomb białych na ubytki zębowe - mówi dr Katarzyna Kazojć, prezes zarządu przychodni Dental Service.

W ramach NFZ u dentysty pacjent ma prawo do:  

  • leczenia bólu zęba - jeśli zgłosisz się z bólem zęba do dowolnego dentysty lub przychodni stomatologicznej z umową z NFZ, przyjmie cię w dniu zgłoszenia; 
  • plomby - są jednak ograniczenia m.in. w rodzaju stosowanych plomb;
  • leczenia kanałowego - jeśli jesteś dorosły, przysługuje ci leczenie kanałowe od kła do kła (3-3);  
  • dzieciom i młodzieży do 18 lat, kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, ale tylko do trzech kanałów w zębie;  
  • protezy - masz prawo do protezy częściowej z zastosowaniem elementów doginanych od pięciu brakujących zębów lub, w przypadku bezzębia, protezy całkowitej szczęki lub żuchwy. Świadczenia protetyczne przysługują raz na pięć lat;  
  • naprawy protezy zębowej - raz na dwa lata. Jeśli masz za sobą operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki, protezy przysługują bez ograniczeń czasowych; 
  • znieczulenia; 
  • badania lekarskiego stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku;  
  • kontrolnego badania lekarskiego - trzy razy w roku; 
  • zdjęcia rentgenowskiego wewnątrz jamy ustnej; 
  • leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej; 
  • usunięcia kamienia nazębnego; 
  • oczyszczania kieszonek zębowych; 
  • usunięcia zęba jedno- i wielokorzeniowego. 


Leczenie dzieci u dentysty na NFZ

Na NFZ z ortodonty mogą skorzystać tylko dzieci. Dla najmłodszych zakres usług dentystycznych jest dość szeroki.

- Zarówno chirurg stomatologiczny, jak i dentysta dla dzieci, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ mogą usunąć dziecku ząb mleczny. Ekstrakcje zębów mlecznych mogą być wykonane np. z powodu bólu, stanu zapalnego, czy wysięku ropy z zęba. Bywa, że dzieci mają zalecenia od ortodontów, na planowe usunięcie np. zbyt długo pozostałych w jamie ustnej zębów mlecznych - dodaje dr Kazojć.

Dzieciom do ukończenia 18. roku życia przysługują dodatkowe usługi stomatologiczne na NFZ: 

  • zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych - raz do ukończenia 8. roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych raz do ukończenia 14. roku życia;
  • lakierowanie wszystkich zębów stałych, ale nie częściej niż raz na kwartał;
  • impregnacja zębiny zębów mlecznych;
  • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych;
  • leczenie chorób przyzębia;
  • leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi do ukończenia 12 lat.

CZYTAJ TAKŻE: 

Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada

Darmowe zabiegi u dentysty na NFZ. Na liście nawet leczenie kanałowe

Tak Polacy oszukują na L4. Lekarka wyjawia, co słyszy od pacjentów

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dentysta NFZ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL