"Choroba zakonnic". Co dolega papieżowi?

Papież Franciszek cierpi na "chorobę zakonnic". Choroba wpływa na jego zdolność do poruszania się. Ojciec Święty wyraźnie utyka, ma trudności, by przez dłuższy czas ustać w jednym miejscu czy klęczeć. Co wiadomo o przypadłości papieża Franciszka? Jak leczy się "chorobę zakonnic"?

Na co cierpi papież Franciszek?

Papież Franciszek od stycznia uskarża się na dotkliwy ból prawego kolana. Stan zdrowia ogranicza jego mobilność. Kilka ostatnich spotkań, które miały się odbyć z jego udziałem, zostało odwołanych. Na tych, na których się pojawiał, nie był w stanie długo ustać. Trudno było nie zauważyć, że utyka. Jak sam przyznał pielgrzymom podczas jednej z audiencji, jego kolano "wciąż się nie zagoiło".

- Moje zdrowie jest trochę kapryśne - mówił papież dziennikarzom 3 kwietnia w drodze z Valletty. - Mam problem z kolanem, który powoduje problemy z poruszaniem się i chodzeniem. To trochę bolesne. Ale jest coraz lepiej. Przynajmniej mogę się ruszać - cytuje jego słowa ABC News. Ojciec Święty ujawnił, że kilka tygodni wcześniej nie mógł chodzić. Chodzenie, stanie i wstawanie wciąż jednak sprawiają mu trudności. Wiadomo, że papież od dawna korzysta z pomocy fizjoterapeuty. Wizyty mają pomóc złagodzić ból nerwu kulszowego

Reklama

Kilka dni temu papież swoje problemy określił mianem "choroby zakonnic". - To dolegliwość, którą kiedyś nazywano "bólem zakonnicy", ponieważ zakonnice tak często modliły się na kolanach, że od tego chorowały - tłumaczył.

Czym jest "choroba zakonnic"?

"Choroba zakonnic", o której mówił papież, funkcjonuje też jako "kolano pokojówki", "kolano górnika" czy "kolano układacza dywanów". Pod tymi pojęciami kryje się zapalenie kaletki przedrzepkowej (opisuje się ją jako mały, wypełniony płynem worek, który znajduje się pod skórą, z przodu kolana, przed rzepką). Może dotknąć każdego, kto dużo czasu, z powodu wykonywanych obowiązków, musi spędzać na kolanach. Ma charakter przewlekły.

Najczęściej "choroba zakonnic" spowodowana jest częstym klęczeniem (podczas klęczenia dochodzi do nadmiernego nacisku na kaletkę). Jednak może wystąpić też w wyniku pojedynczego zdarzenia (np. urazu) albo może być wynikiem choroby podstawowej.

Objawy "choroby zakonnic"

W zapaleniu kaletki przedrzepkowej występuje wyraźny obrzęk kolana. Może być ono czerwone i ciepłe w dotyku, a także tkliwe. Ból zlokalizowany jest nad rzepką. Chory może odczuwać ból i dyskomfort podczas klęczenia, chodzenia, prostowania nogi, a nawet siedzenia.

By postawić diagnozę, lekarz dokładnie bada staw kolanowy i zleca prześwietlenie. Wyklucza inne przyczyny obrzęku jak artretyzm czy kontuzje. Zadaje pytania o wykonywany zawód i inne czynniki ryzyka, w tym choroby, które mogą nasilić obrzęk: cukrzycę, dnę moczanową czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Czasami kaletka może ulec zakażeniu i wywołać u pacjenta gorączkę. Może się to zdarzyć, gdy dana osoba dozna otarcia kolan podczas klęczenia, co pozwala bakteriom wniknąć do tkanek miękkich, zwiększając ryzyko miejscowej infekcji. Wtedy konieczna jest antybiotykoterapia.

"Choroba zakonnic" - leczenie

Sposoby leczenia zapalenia kaletki przedrzepkowej są różne. Zaleca się okłady z lodu, odpoczynek, unoszenie chorego kolana i modyfikację zachowań, które doprowadziły do tego stanu. Jeśli praca wymaga klęczenia, poleca się stosowanie nakolanników, ochraniaczy na kolana, aby zmniejszyć nacisk na kolano. Udowodniono, że ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne są pomocne w łagodzeniu stanu zapalnego. W bardziej opornych przypadkach można zastosować zastrzyki ze steroidów. Nawracające przypadki mogą wymagać zabiegu.

W przypadkach, w których doszło do infekcji, jak już wspomnieliśmy, zastosowane znajdują przede wszystkim antybiotyki. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Na reumatyzm cierpią coraz młodsi. Jakie są objawy?

Papież nie mówi o Rosji ani Putinie w kontekście wojny. Ujawnił powód

Pięć prostych sposobów na bóle stawów i kości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL