Tak objawia się ostroga piętowa. Domowe sposoby na bolesne złogi w stopie

Ostroga piętowa powstaje, kiedy pomiędzy kością a łukiem stopy odkładają się złogi wapniowe. Choć nie zawsze są widoczne gołym okiem, ostroga piętowa to zwyrodnienie kości, które należy leczyć. Sprawdźmy, jakie są objawy ostrogi piętowej, jak leczy się tę dolegliwość i czy istnieją domowe sposoby, które przyspieszą powrót do sprawności.

Co powoduje ostrogę piętową?

Ostroga piętowa to zwyrodnienie bezpośrednio spowodowane długotrwałym napięciem mięśni i więzadeł, w wyniku czego powstają złogi wapniowe, które obciążają kość piętową, powodując dolegliwości bólowe i stany zapalne.

Takie zwyrodnienia rozwijają się z czasem. Nie pojawiają się nagle po treningu lub wzmożonym wysiłku. Rozwijają się, gdy ignorujesz wczesne objawy takie jak ból pięty po wysiłku

Częstą przyczyną ostrogi piętowej jest powtarzający się wysiłek związany z chodzeniem, bieganiem lub skakaniem po twardych powierzchniach. Zwyrodnienia mogą również rozwinąć się w wyniku noszenia niewłaściwych butów, np. wysokich obcasów, które nie dają stopie prawidłowego oparcia.

Reklama

Ostroga piętowa może być również spowodowana przez:

  • artretyzm,
  • urazy,
  • otyłość,
  • źle dopasowane buty,
  • wady postawy, które powodują nieprawidłowe ustawienie stopy podczas chodzenia,
  • częste noszenie klapków i butów, które nie wspierają stawu skokowego.

Wiele osób, które ma ostrogi piętowe, ma również zapalenie powięzi podeszwowej. Ten bolesny stan dotyczy twardej, włóknistej tkanki, która biegnie między piętą a palcami. Nieleczone zapalenie powięzi podeszwowej zwiększa ryzyko ostatecznego rozwoju ostrogi piętowej.

Objawy ostrogi piętowej

Ostrogi piętowe zwykle zaczynają rozwijać się z przodu i pod piętą. To narośle kostne, które na początku nie powodują bólu. Najczęściej wykrywa się je, gdy pacjent zgłasza się do ortopedy z kontuzją. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego poza urazem ujawnia się również obecność ostróg.

Objawy ostrogi piętowej mogą obejmować:

  • ból,
  • zapalenie,
  • obrzęk z przodu pięty. 

Dotknięty obszar może być również ciepły w dotyku. Objawy te mogą rozprzestrzeniać się na łuk stopy. W końcu może być widoczny mały występ kostny.

Diagnostyka i leczenie ostróg piętowych

Choć nie każdy ból pięty oznacza, że rozwinęła się ostroga piętowa, to gdy dolegliwości powtarzają się lub nasilają, trzeba udać się do ortopedy. W celu postawienia właściwej diagnozy konieczna będzie wizyta u specjalisty. Pierwszym etapem jest wywiad medyczny i badanie fizykalne, następnie lekarz zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Jak leczy się ostrogę piętową?

Pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest zmiana trybu życia i wypoczynek. Aby złagodzić dolegliwości bólowe, można stosować standardowe leki przeciwbólowe i zimne okłady. Pamiętaj, by lód zawinąć w ściereczkę, aby nie doszło do odmrożeń. Okład nie powinien trwać dłużej niż kwadrans. Zimno łagodzi ból i pomoże zmniejszyć obrzęk. Lekarz może zalecić również zastrzyki z kortykosteroidów. To substancje, które pomagają złagodzić zarówno ból, jak i stany zapalne w obrębie pięty i łuku stopy.

Leczenie ostrogi piętowej to proces długotrwały. Farmaceutyki można przyjmować przez krótki czas, po nich powinna rozpocząć się fizjoterapia. To najważniejszy etap, który od pacjenta wymaga zaangażowania. Ćwiczyć trzeba nie tylko w gabinecie fizjoterapeuty, ale również w domu. 

Ćwiczenia ostrogi piętowej polegają na rozciąganiu mięśni pięty i powięzi podeszwowej. Twój fizjoterapeuta może pokazać ci, jak wykonywać niektóre ćwiczenia w domu. Samodyscyplina w tym przypadku jest ważna, ale nie wolno przeciążać stopy. Dlatego, jeśli odczuwasz ostry ból, to bez względu na to, co robisz, powinieneś odpocząć.

Zdrowie stóp zależy w dużej mierze od obuwia, jakie nosisz na co dzień. Buty powinny dawać stopie oparcie i dobrze amortyzować uderzenia o twarde podłoże. Podczas leczenia ostrogi piętowej powinieneś sięgnąć po ortopedyczne wkładki do butów. Nakładki na pięty mogą pomóc w zapewnieniu wsparcia łuku stopy i pięty potrzebnego do zmniejszenia bólu. Natomiast podkładki pod pięty będą zapobiegać powiększaniu się zwyrodnienia.

W przypadkach skrajnych może być potrzebna operacja. Zabieg nie tylko zmniejsza ból, ale ma również na celu zwiększenie mobilności całej stopy.

Środki farmakologiczne, fizjoterapia i zmiana obuwia to podstawa. Aby przyspieszyć leczenie i złagodzić dokuczliwe objawy, możesz zastosować również metody domowe.

Ćwiczenia na ostrogę piętową

Techniki rozciągające są dobrymi metodami utrzymania ogólnej kondycji ciała. Pomagają również ćwiczyć obolałe mięśnie i napięte więzadła, a jednocześnie zapobiegają kontuzjom. Ta sama koncepcja dotyczy leczenia ostrogi piętowej.

Niektóre rodzaje rozciągania mogą pomóc złagodzić ból i stany zapalne w okolicy pięty i łydek. Obejmują one:

  • rozciąganie mięśni łydek na schodach lub przy ścianie,
  • rolowanie pod stopami piłeczki tenisowej,
  • zginanie stóp w pozycji siedzącej,
  • chwytanie miękkich przedmiotów palcami stóp (np. woreczków wypełnionych ryżem).

Olejki eteryczne na ostrogi

Niektóre olejki eteryczne mogą działać jako naturalne środki przeciwzapalne, zmniejszając zarówno ból, jak i obrzęk. Można je również wmasować w pięty, aby uzyskać dodatkową ulgę.

Niektóre z najbardziej znanych przeciwzapalnych olejków eterycznych obejmują:

  • bergamotowy,
  • tymiankowy,
  • eukaliptusowy,
  • pomarańczowy,
  • rozmarynowy,
  • olej z kopru włoskiego.

Stosowanie olejków nie wyleczy cię z ostrogi piętowej, natomiast przyniesie ulgę w bólu i pomoże złagodzić stan zapalny wokół zwyrodnienia.  

Jak zapobiegać powstawaniu ostrogi piętowej?

Nie przeciążaj stóp, daj im odpocząć pod koniec dnia. Zadbaj o prawidłową wagę, a na siłowni zawsze wykonuj ćwiczenia rozciągające przed lub po treningu. Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, staraj się wybierać ścieżki nieutwardzone. Bieganie po betonie lub asfalcie nie jest zdrowe dla stóp i kręgosłupa. 

Wybieraj odpowiednie obuwie - buty z profilowanymi wkładkami i odpowiednią amortyzacją. Klapki noś tylko na plaży i basenie. Od czasu do czasu wybierz się także na masaż stóp.

CZYTAJ TAKŻE:

Mocznik na popękane stopy działa cuda. Jak stosować?

Leczniczy zabieg na stopy wraca do łask. Ulga dla nerek, jelit i wątroby

Złuszcza nawet mocno popękany naskórek pięt. Apteczny specyfik za kilka złotych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL