Mocznik na popękane stopy. Wsyp do kąpieli lub pytaj o maść z nim w składzie

Mocznik znany jest ze swoich właściwości nawilżających. Substancja skutecznie rozmiękcza i uelastycznia skórę, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana m.in. do pielęgnacji popękanych stóp. Jak go stosować?

Czym jest mocznik?

Mocznik to to końcowy produkt rozpadu białek, wytwarzany przede wszystkim w wątrobie. Jego stężenie we krwi jest uzależnione od funkcjonowania nerek, syntezy białek w wątrobie, a także diety. Jest to podstawowy parametr, na podstawie którego ocenia się pracę nerek oraz wydolność układu moczowego.

Mocznik występuje nie tylko w moczu i krwi, ale również jest substancją wydzielaną wraz z potem oraz wchodzącą w skład warstwy rogowej naskórka. Odpowiada on za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry i zapobiega odparowywaniu wody. Szacuje się, że jego zawartość w naskórku wynosi zaledwie 1 proc., jednak obniżenie tego poziomu powoduje suchość oraz podatność na podrażnienia skóry.

Reklama

Mocznik - właściwości i zastosowanie

Mocznik to związek chemiczny, który w naturalny sposób powstaje w naszym organizmie. Jego główną funkcją jest utrzymanie i związanie wody w skórze. Substancja ta jest również popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji. Nic dziwnego. Działa nawilżająco, regenerująco, odżywczo, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. To uniwersalny składnik, który doskonale sprawdzi się w przypadku skóry suchej, atopowej, łuszczącej się, a nawet trądzikowej.

Innym zastosowaniem mocznika są problemy z paznokciami. Mocznik skutecznie zmiękcza płytkę paznokcia, co może być szczególnie istotne w przypadku grzybicy. Dzięki temu możliwe jest szybkie i bezbolesne usunięcie paznokcia. W przypadku zmian chorobowych należy stosować mocznik minimum dwa razy dziennie. Najlepsze efekty przynoszą preparaty o wysokim stężeniu, np. 10 proc. Należy jednak pamiętać, że o ostatecznej dawce zawsze powinien zdecydować lekarz. Nie należy stosować tego typu substancji na tzw. własną rękę.

Mocznik na popękane stopy

Nie ma jednak wątpliwości, że najbardziej znanym zastosowaniem mocznika są suche oraz popękane stopy. To popularny problem, który pojawia się bez względu na wiek. W tym celu można sięgnąć po gotowe produkty zawierające mocznik, np. kremy do stóp lub maski do stóp z mocznikiem.

Innym rozwiązaniem są samodzielnie przygotowane mikstury. Mocznik kosmetyczny w proszku zakupić można już za 5-10 zł. To doskonała baza do domowych maseczek. Wystarczy zmieszać proszek z wodą i nałożyć na stopy. Mikstura powinna mieć konsystencję papki. Dla wzmocnienia efektu można zabezpieczyć stopę skarpetką lub folią spożywczą i pozostawić mieszankę na całą noc. Rano należy dokładnie umyć nogi i wsmarować w nie krem nawilżający. Odrobinę mocznika w proszku można dodać także do ulubionego kremu lub balsamu.

Mocznik na odciski i nagniotki

Oprócz tego, że mocznik doskonale nawilża skórę, redukuje pęknięcia i podrażnienia, to jest nieoceniony w walce z uporczywymi odciskami na stopach, modzelami, nagniotkami ale także sprawdza się w walce z nadmierną potliwością stóp.

Aby odciski i modzele mogły zostać zlikwidowane, przede wszystkim musi dojść do ich zmiękczenia. Taki efekt zostanie uzyskany tylko wtedy, kiedy skóra będzie dostatecznie nawilżona i podatna na zabiegi kosmetyczne, mające na celu zlikwidować nieestetyczne, ale także bolesne zmiany.

W przypadku uporczywych zmian na skórze stóp, które są bolesne i zajmują dużą powierzchnię, zawsze należy skonsultować się z podologiem, który oceni przyczynę odcisków oraz skutecznie je usunie.

Regularne stosowanie mocznika ma działanie zatem nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne.

CZYTAJ TAKŻE:

Siedem olejków, które warto mieć w domu

Maść nagietkowa pomoże na wiele problemów skórnych

Właściwości mocznika w kosmetykach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL