"Wypadł mi dysk" - mówią. Co to faktycznie oznacza?

O wypadnięciu dysku słyszy się bardzo często, co nie zmienia faktu, że nie jest tak łatwo zdiagnozować tę przypadłość. Ból generowany przez wypadnięty dysk ma niejednokrotnie charakter promieniujący, przez co dolegliwości mogą być skupione w obszarze kończyn albo biodra, utrudniając lekarzowi postawienie właściwego rozpoznania. Poznaj przyczyny i objawy wypadnięcia dysku.

Czym jest wypadnięcie dysku?

Wypadnięcie dysku to tak naprawdę przepuklina krążka międzykręgowego. Krążki międzykręgowe są poukładane pomiędzy poszczególnymi kręgami w kręgosłupie i pełnią funkcję amortyzacyjną. "Dyski" zbudowane są z jądra miażdżystego otoczonego przez pierścień włóknisty.

Główną przyczyną wypadnięcia dysku, a w zasadzie przesuwania się ich zawartości, jest powtarzający się silny nacisk, który może być związany z pracą zawodową, kontuzją, dźwiganiem zbyt ciężkich przedmiotów albo urazem. 

Wraz z wiekiem zachodzą zmiany budowy krążków międzykręgowych, ulegają one odwodnieniu i spłaszczeniu, przez co nie mogą właściwie amortyzować układu ruchu.  Dochodzi także do zwężenia przestrzeni międzykręgowych. Wysunięcie jądra miażdżystego powoduje ucisk na pobliskie nerwy. Najczęściej ma to miejsce w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Reklama

Wypadnięcie dysku - przyczyny

Poza wcześniej wymienionymi czynnikami należy wymienić też inne, które mogą predysponować do wypadnięcia dysku. Są to:

  • nadwaga i otyłość,
  • brak regularnej aktywności fizycznej,
  • reumatoidalne zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • słabe mięśnie grzbietu (może to być wynikiem braku ćwiczeń),
  • przesadnie intensywne treningi.

Objawy wypadnięcia dysku

Czy wypadnięcie dysku boli? Owszem, ale charakter bólu i towarzyszących dolegliwości zależy przede wszystkim od lokalizacji uszkodzenia. 

Przepuklina krążka międzykręgowego objawia się przede wszystkim bólem kręgosłupa o różnym nasileniu i towarzyszącemu mu drętwieniu bądź mrowieniu kończyn. Ból ma najczęściej promieniujący charakter (zwykle do kończyn dolnych). 

Poza powyższymi objawami wyróżnia się także:

  • rwę ramienia lub kulszową,
  • skurcze mięśni i ich odczuwalnie zwiększone napięcie,
  • sztywność i osłabienie mięśni,
  • deformacje,
  • bolesne skurcze mięśni oraz wzmożone napięcie w okolicy przykręgosłupowej,
  • zaburzenia czucia.

Jeżeli przepuklina wystąpi w odcinku szyjnym pacjenci skarżą się na bóle i zawroty głowy. Jeżeli zaś doszło do niej w odcinku piersiowym, odczuwalne mogą być bóle międzyżebrowe, klatki piersiowej, a nawet łopatek.

Wypadnięcie dysku - leczenie

Jeżeli podejrzewasz u siebie wypadnięcie dysku, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Do specjalistów zajmujących się tą przypadłością zalicza się ortopedę, fizjoterapeutę, ewentualnie neurochirurga. 

Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, aby dowiedzieć się, w jakich okolicznościach pojawiły się objawy i jakie leki są przyjmowane. Zapyta także o przebyte operacje.

W następnej kolejności przechodzi się do analizy kondycji krążków międzykręgowych, czemu służą badania obrazowe, przede wszystkim rezonans magnetyczny, opcjonalnie tomografia komputerowa. Wspomniane metody służą określeniu, jaki jest zakres uszkodzenia oraz czy uciśnięte zostały struktury nerwowe.

W leczeniu zachowawczym wykorzystywane są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W niektórych przypadkach wstrzykuje się miejscowo opioidy. 

Jeżeli takie metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, rozważa się operację. Zabieg przeprowadza się także, jeśli przepuklina jest bardzo zaawansowana i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. 

Znaczącą rolę w odzyskaniu sprawności przez osoby zmagające się z wypadniętym dyskiem odgrywają również ćwiczenia. Najlepiej ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty.  Dobieranie aktywności na własną rękę może pogłębić uszkodzenie i pogorszyć stan zdrowia. Czasową ulgę w bólu przynoszą zimne okłady z lodu w kostkach lub mrożonek, stosowanie poduszki elektrycznej i plastrów borowinowych.

Czytaj także: 

Bolesne skurcze łydek. Dlaczego dotykają właśnie ciebie?

Jak rozpoznać bóle kręgosłupa? Klasyczne i nietypowe objawy

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ból kręgosłupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL