Anemia aplastyczna - zaburzenie działania komórek macierzystych
W przypadku anemii aplastycznej komórki macierzyste szpiku kostnego działają w nieprawidłowy sposób, przez co wszystkie parametry krwi są zaburzone. Choroba może mieć wiele przyczyn, a jej leczenie sprawia lekarzom duże problemy.
Jeśli choroba nie powstaje samoistnie, do jej pojawienia może dojść pod wpływem wielu czynników zewnętrznych. Uszkodzenie szpiku może spowodować leczenie falami radiowymi, a także kontakt ze środkami owadobójczymi, węglowodorami łańcuchowymi, lekami i wirusami.
Jedna z form anemii aplastycznej powstaje jedynie w czasie ciąży. Dziedziczną formą tej choroby jest niedokrwistość Fanconiego.
Choroba powoduje zmniejszenie wszystkich parametrów krwi. Chory jest osłabiony, odczuwa duszność i często choruje. Mogą pojawić się też trudno gojące rany i wybroczyny skórne.
Anemia aplastyczna jest stwierdzana po morfologii krwi i jej rozmazie, a także biopsji szpiku kostnego. Bardzo ważne jest odróżnienie tej choroby od białaczki i innych form zaburzeń funkcjonowania szpiku.
Choroba rozwija się w szybki sposób i w młodym wieku może prowadzić do zgonu, szczególnie wtedy, gdy nie zostanie zdiagnozowana. Można ją leczyć za pomocą przeszczepu szpiku kostnego, co jest skuteczne u pacjentów w młodszym wieku.
Inne metody leczenia niedokrwistości aplastycznej to podawanie cyklofosfamidu i podawanie androgenów, jednak są one mniej skuteczne.
Po wykryciu choroby pacjent nie może narażać się na infekcje, gdyż jego odporność jest bardzo niska. Medycyna ciągle się rozwija, dzięki czemu pacjenci mają coraz większe szanse na wyleczenie.