Błonica - objawy i leczenie

Dzięki szczepieniom ochronnym udało się wyeliminować wiele groźnych chorób. Do takich dolegliwości należy błonica, potencjalnie śmiertelna choroba atakująca cały organizm.

Objawy błonicy

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez dotyk. Choroba umiejscawia się drogach oddechowych, ale także w oku, uchu środkowym albo na narządach płciowych. Następnie maczugowiec błonicy dostaje się do krwiobiegu i kolonizuje następne narządy. 

Objawem jest pojawienie się nalotu, który jest reakcją organizmu na toksynę bakteryjną, gorączka do czterdziestu stopni Celsjusza, problemy z połykaniem i zaburzenia neurologiczne

Charakterystyczny jest też słodki zapach z ust. Ta choroba jest często mylona z anginą, jednak jej przebieg jest znacznie bardziej obciążający dla chorego.

Reklama

Formy błonicy

Choroba może przyjąć trzy formy. Choroba toksyczna sprawia, że produkowane jest więcej niebezpiecznych substancji, które niszczą błony śluzowe i powodują obrzęki. Niebezpieczna jest także błonica złośliwa i piorunująca. 

Trzecia forma rozwija się najszybciej ze wszystkich. Lekarz zaleca leczenie antybiotykami i podawanie leków przeciwgorączkowych. Leczenie przeprowadza się w szpitalu, z uwagi na ryzyko zablokowania dróg oddechowych. 

Choroba powoduje ciężkie powikłania, takie jak rany na podniebieniu, problemy z nerwami, uszkodzenia wątroby, nerek i zapalenie mięśnia sercowego.

Szczepienia przeciwko błonicy

Choroba została wyeliminowana w Polsce dzięki programowi szczepień. Szczepienie przeciwko błonicy podaje się razem ze szczepionką na tężca i krztuśca. Dorośli powinni przyjmować szczepionkę na tę chorobę raz na dziesięć lat, co pozwoli uchronić się od groźnych powikłań.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL