Co powoduje wytrzeszcz oczu?

Przez wytrzeszcz oczu rozumie się sytuację, gdy oczy lub jedno oko wysuwa się do przodu, jakby wypadało. Może też się przesuwać w poziomie i pionie. Jest najczęściej objawem choroby w oczodole, ale może też być wynikiem innych zaburzeń w organizmie prowadzących do całkowitej utraty wzroku..

Wytrzeszcz oczu - objawy i przyczyny

Wytrzeszcz oczu to nie tylko nadmiernie wysunięte gałki oczne, ale również występujący ból, niedomykalność powieki, zapalenie spojówek i zaczerwienienie oka. Może dojść także do osłabienia wzroku oraz podwójnego widzenia. W niektórych przypadkach pojawia się trudność w poruszaniu gałkami ocznymi oraz nadmierne łzawienie.

Do podstawowych przyczyn tego stanu należą:

- choroba Gravesa-Basedowa

- stany zapalne w oczodole (ziarniniak Wegnera, zapalenie pochewki gałki ocznej, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej)

- urazy kości oczodołu

- jaskra

- nadczynność tarczycy

- żylaki oczodołu

Reklama

- krwotoki (samoistne, urazowe)

- guzy lite i rzekome oczodołu

- torbiele (siatkówkowe, skórzaste, pasożytnicze)

- białaczka.

Choroba Gravesa-Basedowa jako jedna z przyczyn wytrzeszczu oczu

Choroba Basedowa (choroba Gravesa-Basedowa) powoduje nadczynność tarczycy oraz powstawanie wola. Jest jedną z najczęstszych przyczyn wywołujących wytrzeszcz oczu. Objaw ten może pojawić się na początku choroby, ale również po przeprowadzonym już leczeniu. 

Tego typu wytrzeszcz oczu wywołany jest przez nacieki komórkowe w oczodołach, może ustąpić samoistnie, ale w przypadku narastania objawów konieczne jest wdrożenie leczenia za pomocą glikokortykosteroidów i napromieniowania.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL