Gigantyzm - objawy i leczenie choroby

Gigantyzm to choroba, która powoduje nadmierną wysokość ludzkiego ciała. Ten stan wywołuje najczęściej nieprawidłowo działająca przysadka mózgowa. Choroba jest często mylona z inną dolegliwością, czyli akromegalią.

Dlaczego pojawia się gigantyzm?

Gigantyzm może pojawić się wraz z guzem, który umiejscawia się na przysadce i wydziela hormon wzrostu. Istnieje także kilka chorób, które powodują występowanie tej dolegliwości, a należy do nich gruczolak przysadki, zespół Carneya i nerwiakowłóknowatość. Ten stan może pojawić się zarówno we wczesnym dzieciństwie, jak i po 30. roku życia.

Objawy tej choroby

Gigantyzm charakteryzuje się nie tylko zbyt wysokim wzrostem. Nieprawidłowe działanie przysadki powoduje problemy hormonalne (zaburzenia miesiączkowania, późne wejście w okres dojrzewania), a także osłabienie organizmu i problemy wzrokowe. 

Reklama

Pojawiają się też bóle głowy i charakterystyczny wygląd głowy, z silnie zarysowaną szczęką. Zbyt wysoki wzrost daje wiele objawów niepożądanych dla pacjenta - pojawiają się problemy z krążeniem i obniżenie popędu płciowego, a także ryzyko złamań. Największym problemem jest jednak brak akceptacji społecznej dla osób o bardzo wysokim wzroście.

Diagnoza i leczenie gigantyzmu

W objawach wskazujących na gigantyzm lekarz zaleca przeprowadzenie badań, które pozwolą na wykrycie guza na przysadce mózgowej. Bada się też poziomy innych hormonów, gdyż w gigantyzmie występuje często niedobór hormonów płciowych.

Leczenie polega na zahamowaniu wydzielania hormonu wzrostu, co można osiągnąć dzięki operacji wycięcia guza przysadki. Jeśli jest to niemożliwe, przeprowadza się terapię środkami, które wpływają na poziom tego hormonu. 

Niektórzy lekarze polecają leczenie gigantyzmu za pomocą radioterapii, jednak ta metoda ma najwięcej działań niepożądanych. Leczenie gigantyzmu jest długotrwałe.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL