Reklama

Nerw błędny - jego funkcje i sposoby stymulacji

Najdłuższym z nerwów czaszkowych ludzkiego organizmu jest nerw błędny (nerw X). Przebiega on od głowy poprzez szyję do odcinka piersiowego i brzusznego, gdzie oddziałuje na narządy tam umiejscowione, a przede wszystkim na przywspółczulny system nerwowy. W ten sposób działa też na odprężenie i relaks całego organizmu


Nerw błędny - chirurgiczne wszczepienie stymulatora

Stymulator działający na nerw błędny wykorzystuje się przy leczeniu padaczki i stanów depresyjnych. Pod skórę w obrębie klatki piersiowej jest wszczepiany specjalny generator elektryczny, a same elektrody umieszcza się w okolicach części szyjnej. Szczególnie tego typu metoda wykorzystywana jest w leczeniu padaczki lekoopornej. Rzadziej stymulator stosowany jest do wychodzenia z depresji. Dość często dochodzi do skutków ubocznych w postaci kaszlu, chrypki i zmiany głosu. Mogą pojawić się również bóle głowy i szyi.

 

Nerw błędny - stymulowanie naturalne

Użycie stymulatora wymaga podjęcia zabiegu operacyjnego oraz poddania pacjenta znieczuleniu, co zawsze stanowi ryzyko dla jego życia i zdrowia. Aby pobudzić nerw błędny, można wykorzystać również bardziej naturalne metody bez konieczności wszczepienia stymulatora. Są to sposoby bezinwazyjne. Nerw błędny można stymulować poprzez:

Reklama

- ćwiczenia oddechowe (wstrzymywanie oddechu, długie regularne oddechy)

- napinanie mięśni brzucha

- stosowanie zimnych i mokrych okładów na twarz.

Wymienione sposoby nie dają takich samych efektów co elektryczny stymulator, ale pozwalają uniknąć ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje