Nerw błędny - winowajca czkawki i problemów z mową

Najdłuższym z nerwów czaszkowych ludzkiego organizmu jest nerw błędny (nerw X). Przebiega on od głowy poprzez szyję do odcinka piersiowego i brzusznego, gdzie oddziałuje na narządy tam umiejscowione, a przede wszystkim na przywspółczulny system nerwowy. W ten sposób działa też na odprężenie i relaks całego organizmu

Objawy dysfunkcji nerwu błędnego

Ze względu na bardzo szeroką rolą nerwu błędnego w naszym organizmie, objawy problem w jego funkcjonowaniu są bardzo liczne: 

  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia połykania,
  • skurcze przełyku, krtani i tchawicy,
  • opadnięcie podniebienia miękkiego,
  • problemy z wydzielaniem śliny,
  • problemy z oddychaniem.

Odgrywa on bardzo ważną rolę w procesach oddychania, a także odpowiada za czkawkę - czyli skurcze przepony. Ciekawostką może być fakt, iż kolka niemowlęca może być skutkiem zaburzenia funkcji nerwu błędnego. 

Reklama

Nerw błędny - chirurgiczne wszczepienie stymulatora

Stymulator działający na nerw błędny wykorzystuje się przy leczeniu padaczki i stanów depresyjnych. Pod skórę w obrębie klatki piersiowej jest wszczepiany specjalny generator elektryczny, a same elektrody umieszcza się w okolicach części szyjnej. Szczególnie tego typu metoda wykorzystywana jest w leczeniu padaczki lekoopornej. Rzadziej stymulator stosowany jest do wychodzenia z depresji. Dość często dochodzi do skutków ubocznych w postaci kaszlu, chrypki i zmiany głosu. Mogą pojawić się również bóle głowy i szyi.

Nerw błędny - stymulowanie naturalne

Użycie stymulatora wymaga podjęcia zabiegu operacyjnego oraz poddania pacjenta znieczuleniu, co zawsze stanowi ryzyko dla jego życia i zdrowia. Aby pobudzić nerw błędny, można wykorzystać również bardziej naturalne metody bez konieczności wszczepienia stymulatora. Są to sposoby bezinwazyjne. Nerw błędny można stymulować poprzez:

  • ćwiczenia oddechowe (wstrzymywanie oddechu, długie regularne oddechy)
  • napinanie mięśni brzucha
  • stosowanie zimnych i mokrych okładów na twarz.

Wymienione sposoby nie dają takich samych efektów co elektryczny stymulator, ale pozwalają uniknąć ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: czkawka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL