Objawy i leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

​Na rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) mamy bardzo niewielki wpływ. Profilaktycznie można jednak unikać pewnych czynników, które sprzyjając chorobie. Dowiedz się więcej o reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest układową chorobą tkanki łącznej o przewlekłym charakterze. Jest to rodzaj nieswoistego, symetrycznego zapalenia stawów, które z czasem prowadzi do zmian pozastawowych i powikłań układowych. 

Z czasem zaś postępują zniekształcenia i usztywnienia. Procesem chorobowym objęta jest w zasadzie cała tkanka łączna organizmu. W efekcie następuje kalectwo i przedwczesna śmierć. Reumatoidalne zapalenie stawów nazywamy inaczej gośćcem lub po prostu chorobą reumatoidalną.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

Nie do końca wiadomo, jakie przyczyny mogą zadecydować o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Istotne jest jednak obciążenie dziedziczne, choć nie musi ono warunkować pojawienia się choroby. Może ją natomiast wywołać zakażenie, np. podczas jakiejś infekcji. 

Reklama

Na reumatoidalne zapalenie stawów ma wpływ również wystąpienie defektu układu odpornościowego, które jest efektem wystąpienia pewnej cechy genetycznej. Częściej na reumatoidalne zapalenie stawów zapadają kobiety. Chorobę może wywołać silny stres, a znacznie ją uprawdopodobni palenie papierosów.

Reumatoidalne zapalenie stawów - przebieg choroby

Reumatoidalne zapalenie stawów zaczyna się bólem, obrzękami i uczuciem porannej sztywności chorych miejsc. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym bardziej zwiększają się dolegliwości. 

Chore stawy są regularnie obrzęknięte, a ból jest normą już niezależnie od wykonywanej czynności. Zaczerwienienie i ciepłota skóry wyróżnia wyraźnie chore miejsca, a ból w połączeniu z obrzękami sprawia, że swobodne poruszanie się staje się niemożliwe

W finalnym etapie choroby chrząstki i powierzchnie stawowe są zniekształcone i nieodwracalnie zniszczone. Towarzyszące temu zwichnięcia i zesztywnienia, powodują praktyczne unieruchomienie chorego.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL