Reklama

Objawy i leczenie wrzodów żołądka

​Kiedy dokucza Ci zgaga, mdłości i ból żołądka występujący między posiłkami i mijający po jedzeniu, może to oznaczać, że cierpisz na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Wrzody tworzą się w przypadku ubytku błony śluzowej żołądka, dwunastnicy lub przełyku. Występują u 5-10% dorosłej populacji, dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet, a skłonność do ich występowania jest dziedziczna.

Jak powstają wrzody?

Większość przypadków pojawienia się choroby wrzodowej zarówno dwunastnicy jak i żołądka jest wynikiem stanu zapalnego wywołanego przez bakterię helicobacter pylori

W wyniku zakażenia dochodzi do ostrego zapalenia żołądka. Skutkiem działania bakterii jest nadmierne wydzielanie gastryny przez komórki G przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości komórek D, które mają za zadanie produkować hormon hamujący wydzielanie gastryny.

Reklama

Niektóre leki wykazują drażniące działanie na ścianę żołądka i ich długotrwałe przyjmowanie również może doprowadzić do powstania wrzodów, głównie przyczyniają się do tego niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Większe ryzyko pojawienia się wrzodów jest występuje u osób posiadających większą ilość komórek okładzinowych wytwarzających kwas solny. Z obserwacji wynika, że bardziej narażone są też osoby z grupą krwi 0.

Wrzody żołądka - objawy

Choroba wrzodowa żołądka może nie dawać początkowo żadnych objawów. W przypadku ich wystąpienia, do najczęstszych zalicza się: ból o piekącym charakterze, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, bóle brzucha występujące rano, na czczo, oraz po spożyciu posiłku.

Wrzody żołądka - dieta

Dieta w chorobie wrzodowej żołądka jest niezwykle istotna. Należy jeść częściej, a mniej. Zaleca się, by spożywać 5-6 posiłków dziennie aby uniknąć sytuacji, w której nadmiernie wydzielane kwasy żołądkowe działały drażniąco na ścianę żołądka. 

Zaleca się dietę lekkostrawną, należy unikać palenia papierosów, picia alkoholu, napojów gazowanych, kawy, ostrych przypraw, potraw ciężkostrawnych, smażonych oraz tłustego mięsa. Nie powinno się też spożywać potraw i napojów zimnych ani gorących, by nie doprowadzać do przekrwienia błony śluzowej żołądka.


CZYTAJ TAKŻE: 

Skąd się bierze zgaga i jak skutecznie z nią walczyć

Naturalne sposoby leczenia wrzodów żołądka

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wrzody żołądka | wrzody leczenie | wrzody objawy | wrzody dieta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL