Rzuć palenie w pięciu krokach. Organizm ci za to podziękuje

Rzucenie palenia często jest jednym z punktów na liście noworocznych postanowień. Nie ma co ukrywać - praktycznie dla wszystkich uzależnionych jest to droga trudna, wymagająca walki z ugruntowanymi przez często kilkanaście lat szkodliwymi przyzwyczajeniami. Gra jest jednak warta świeczki, ponieważ chodzi tutaj o nasze zdrowie i życie. Jak skutecznie rzucić palenie? Wyjaśniamy.

Krok 1 w rzucaniu palenia. Podejmij stanowczą decyzję i znajdź motywację

Podjęcie świadomej decyzji i znalezienie motywacji do rzucenia palenia to połowa sukcesu. Bez niej bardzo trudno będzie ci wytrzymać objawy odstawienne i zapewne szybko wrócisz do szkodliwego nałogu. Co może być motywacją do rzucenia? Dla każdego może być to coś innego. Wiele osób kończy z nałogiem ze względu na swoje zdrowie. Chce pozbyć się męczącego kaszlu palacza, obniżyć ciśnienie tętnicze, czy też zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu raka płuca lub zawału serca. Czasem motywacją jest przyjście dziecka na świat - kobiety rzucają papierosy na okres ciąży i potem już do nich nie wracają, natomiast mężczyźni nie chcą, aby ich maluch wdychał rakotwórcze toksyny zawarte w dymie papierosowym.

Reklama

Krok 2 w rzucaniu palenia. Poznaj swoje nawyki związane z paleniem

Po podjęciu decyzji i znalezieniu motywacji pora na przyjrzenie się swoim własnym nawykom. W jakich momentach dnia najbardziej chce mi się palić? W jakich sytuacjach palę najwięcej? Odpowiedzenie sobie na te pytania pozwoli ci przetrwać przez pierwsze dni, kiedy to chęć sięgnięcia po papierosa jest największa. Jest to ważne, bo dla wielu osób palenie papierosów jest pewnego rodzaju rytuałem i towarzyszy konkretnym stałym momentom dnia, np. pierwszej kawie z rana czy też przerwom w pracy.

Krok 3 w rzucaniu palenia. Przemyśl alternatywne sposoby, które pomogą ci zastąpić papieros

Zastanów się, w jaki sposób możesz zastąpić papieros wtedy, gdy będziesz mieć ochotę sięgnąć po niego. W takich momentach najprościej będzie, jeśli zamienisz go na wykałaczkę lub słomkę, które można żuć w ustach. Ręce mogą pomóc zająć też pokrojone w paski marchewki, inne warzywa czy też pestki dyni lub słonecznika. Dodatkowo jeśli:

  • sięgasz po papierosa od razu po przebudzeniu, zamiast tego weź prysznic;
  • palisz pijąc kawę lub herbatę, zmień drastycznie rodzaj kawy (np. z sypanej na rozpuszczalną) lub rodzaj napoju (np. zamień na wodę lub mleko);
  • paliłeś po obiedzie, zacznij żuć gumę do żucia lub umyj zęby;
  • lubisz zapalić podczas rozmawiania przez telefon, zacznij chodzić po pokoju lub przesuń popielniczkę w inne miejsce;
  • wielu twoich znajomych pali, spróbuj przez pierwsze kilka tygodni jak najbardziej ograniczyć spotkania z nimi - mogą one być bardzo trudne, gdy chcesz rzucić palenie.

Krok 4 w rzucaniu palenia. Po rzuceniu palenia bądź dla siebie wyrozumiały

Rzucenie palenia, tak jak każdego innego nałogu, wiąże się z wystąpieniem objawów odstawiennych. Zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, senność, głód nikotynowy, wahania ciśnienia tętniczego i zwiększony apetyt są najbardziej nasilone w szczególności przez pierwsze dni i kilka tygodniu po zerwaniu z nałogiem. Dlatego dobrze jest poinformować najbliższych i współpracowników o swoim zamiarze, aby w momencie wystąpienia takich objawów byli dla ciebie bardziej wyrozumiali. Jeśli będziesz potrzebował więcej czasu na odpoczynek w ciągu dnia niż zazwyczaj, lub po prostu będziesz czuł się gorzej, daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz. Weź - o ile możesz - dzień wolny, zadbaj o relaks, odpoczynek i nawodnienie.

Krok 5 w rzucaniu palenia. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami

Jeśli powinie ci się noga i mimo silnego postanowienia sięgniesz po papierosa, nie załamuj się. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy może popełniać błędy. Ważne jest jednak to, aby wyciągnąć z takiej sytuacji wnioski. Zadaj sobie pytanie, dlaczego zapaliłem? Co do tego doprowadziło? Jak mogę tego uniknąć w przyszłości? Nie poddawaj się i spróbuj wrócić na dobre tory. Najgorsze, co można sobie powiedzieć to to, że nie umie się rzucić, bo wcześniejsze próby nie były skuteczne. Każdy może rzucić, jednak trzeba znaleźć odpowiedni dla siebie sposób.  

Leki pomagające rzucić palenie - w jaki sposób działają?

W aptekach dostępnych jest wiele różnych preparatów, które mogą pomóc pozbyć się szkodliwego nałogu. Do najpopularniejszych zalicza się tabletki, gumy do żucia czy plastry, które zawierają nikotynę. Łagodzą one objawy odstawienne i zmniejszają chęć sięgnięcia po papierosa. Godne uwagi są również leki zawierające cytyzynę - substancję, która pobudza receptory nikotynowe. Jej działanie jest więc podobne do nikotyny, jednak słabsze. Wszystkie te preparaty należy przyjmować zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce. Dawka przyjmowanej nikotyny czy cytyzyny zwykle zmniejsza się wraz czasem trwania abstynencji od papierosów.

Korzyści rzucenia palenia

Pierwsze efekty zerwania z nałogiem widać już po dwudziestu minutach. W tym czasie obniża się tętno, natomiast po pierwszej dobie spada ryzyko zawału serca. W ciągu 2-12 tygodni poprawia się czynność układu krążenia i płuca zaczynają się oczyszczać. Po upływie 3 miesięcy zwiększa się wydolność fizyczna, a po maksymalnie 9 miesiącach ustępuje kaszel palacza. Po roku ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca spada o połowę, a po 5 latach zmniejsza się ryzyko udaru mózgu i rozwoju raka płuc. Po 10 latach ryzyko raka płuca obniża się o 50 procent. W ciągu 15 lat od rzucenia papierosów ryzyko rozwoju raka płuca i chorób układu krążenia jest porównywalne do tego, występującego u osoby niepalącej.

CZYTAJ TAKŻE:

12 razy zmagała się z nowotworem. Wyjątkowy przypadek 36-latki

Po tym rozpoznasz zakupoholika. Uzależnieni skrzętnie to ukrywają


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu | papierosy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL