Tak ujawnia się niedobór witaminy B2. Cierpi układ nerwowy, wzrok i skóra

Witamina B2 (ryboflawina) pełni wiele istotnych funkcji, jednak kiedy mowa o niedoborach witamin, nawet witamin z grupy B, rzadko mówi się o tym, co dzieje się wtedy z organizmem. Tymczasem jej niedobór może powodować szerokie spektrum dolegliwości, w tym suchość i łuszczenie skóry, zapalenie języka czy zaczerwienie spojówek. Kto jest narażony na braki witaminy B2? Jakie jeszcze objawy się z tym wiążą?

Witamina B2 - co to za witamina?

Witamina B2, zwana też ryboflawiną, jest jedną z witamin z grupy B - grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego, jak i obwodowego układu nerwowego, a także systemu odpornościowego organizmu. Uczestniczy w reakcjach oksydacyjno-redukcyjnych, przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek, pośredniczy w dostarczaniu energii. Odgrywa również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku.

Witamina B2 powinna być codziennie dostarczana wraz z pożywieniem, gdyż organizm może magazynować jedynie niewielkie jej ilości, a zapasy szybko się wyczerpują. Dobrym źródłem witaminy B2 są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, ale znajdziemy ją też w produktach pochodzenia roślinnego. Jest składnikiem suplementów multiwitaminowych i suplementów zawierających wachlarz witamin z grupy B, poza tym jest dodawana do produktów spożywczych jako barwnik (E101).

Reklama

Przyczyny niedoboru witaminy B2

Nieprawidłowa dieta, uboga w produkty bogate w witaminę B2, może prowadzić do niedoboru. Niedobór może też wynikać z tego, że jelita nie są w stanie prawidłowo wchłonąć witaminy, organizm nie może jej wykorzystać lub jest ona zbyt szybko wydalana. Do osób, których dotyczy wyższe ryzyko niskiego spożycia/niedoboru ryboflawiny, należą: kobiety w ciąży, karmiące piersią, seniorzy, sportowcy, osoby z zaburzeniami odżywiania, osoby stosujące ograniczoną, restrykcyjną dietę, osoby nadużywające alkoholu, a także chorzy na nowotwory złośliwe. Zwiększone zapotrzebowanie na tę witaminę występuje również w okresie intensywnego wzrostu, a także u osób narażonych na przewlekły stres. Również przyjmowanie leków takich jak chloropromazyna oraz spironolakton obniża zawartość ryboflawiny w organizmie.

Objawy niedoboru witaminy B2

Niedobór ryboflawiny nie jest powszechny. Osobie z niedoborem witaminy B2 zwykle brakuje również innych witamin.

Objawy pojawiają się po dłuższym okresie niskiego spożycia. Zalicza się do nich:

  • zmiany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i języka,
  • łuszczenie się i pękanie warg,
  • suchość i łuszczenie się skóry,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • zaczerwienienie i suchość spojówek,
  • zawroty głowy,
  • światłowstręt,
  • osłabienie, zmęczenie,
  • zaburzenia nastroju,
  • problemy trawienne,
  • obrzęk i ból gardła.

Niedobór witaminy B2 może wpływać niekorzystnie na metabolizm żelaza, szczególnie na powstawanie hemu w krwinkach czerwonych, powodując niedokrwistość normocytową i normobarwliwą.

Niektórzy wskazują, że niedobór ryboflawiny może być powiązany z rozwojem zaćmy.

Nadmiar witaminy B2 - objawy

Nadmiar witaminy B2 jest wydalany, głównie z moczem. Ponadto, jak zauważają eksperci, organizm nie jest w stanie wchłonąć z przewodu pokarmowego jednorazowo większej dawki ryboflawiny niż 27 mg. W przypadku silnego przedawkowania mogą jednak wystąpić nudności i wymioty.

Źródła witaminy B2

Witamina B2 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i produktach pochodzenia roślinnego. Codziennie zapewniamy organizmowi dawkę ryboflawiny, spożywając mleko i jego przetwory, mięso i jego przetwory, produkty zbożowe, warzywa, a także jaja. Szczególnie dobrym źródłem witaminy B2 są: mięso oraz wędliny wieprzowe i drobiowe, wątroba, fasola, poza tym, obok mleka i jaj, także sery podpuszczkowe dojrzewające, tzw. żółte. 

Witaminę B2 znaleźć można również w:

  • serach twarogowych,
  • makreli wędzonej,
  • kaszy gryczanej,
  • kaszy jaglanej,
  • pieczywie żytnim,
  • pieczywie pszennym,
  • soczewicy,
  • migdałach,
  • kiełkach pszenicy.

Prawidłowo skomponowana dieta zwykle dostarcza odpowiednich ilości witaminy B2.

Źródła:

Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. Mirosława Jarosza, Ewy Rychlik, Katarzyny Stoś, Jadwigi Charzewskiej, 2020.

https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/vitamin-b2-riboflavin.

CZYTAJ TAKŻE:

Tak też objawia się niedobór witaminy B12. Zdradza go sposób, w jaki chodzisz

Tyle witaminy D powinniśmy przyjmować dziennie. Nowe zalecenia w sprawie dawkowania

Najlepsze źródła witaminy E. Utrzymasz w ryzach cholesterol, ochronisz skórę przed starzeniem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niedobór witamin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL