Zespół Otella - kiedy zazdrość staje się obłędem
Zespół Otella (zwany też obłędem alkoholowym lub obłędem zazdrości) to rodzaj psychozy, występujący najczęściej u mężczyzn-alkoholików. Dotknięty tą chorobą (podobnie jak bohater tragedii Szekspira, od której pochodzi nazwa schorzenia) odczuwa patologiczną zazdrość o swoją partnerkę.
Początki choroby zwykle przypominają zwykłą zazdrość. Psychoza rozwija się powoli, stopniowo podejrzliwość ulega nasileniu, chory zaczyna żywić urojeniowe przekonanie o byciu zdradzanym, mimo braku podstaw do takiego osądu.
Dochodzi do śledzenia partnerki, dopatrywania się dowodów zdrady, prób wymuszenia przyznania się do winy; zazdrość dezorganizuje życie chorego i jego otoczenia. W skrajnych przypadkach może dojść do przemocy psychicznej i fizycznej.
Choroba występuje głównie u mężczyzn. Choć nieznany jest dokładny mechanizm jej powstawania, potwierdzony jest związek obłędu zazdrości z nadużywaniem alkoholu. Ryzyko wystąpienia zaburzeń jest większe u osób z osobowością paranoiczną (charakterystyczna jest dla nich nadmierna podejrzliwość).
U kobiet zespół Otella występuje rzadko. Znane są nieliczne przypadki obłędu zazdrości u osób w podeszłym wieku - tu przyczyną są związane z wiekiem zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.
Objawy zespołu Otella mogą być składową innych chorób, jak np. depresji czy schizofrenii.
Leczenie jest trudne, nie istnieją całkowicie skuteczne metody działania. Zespół Otella to psychoza przewlekła, nawet terapia alkoholowa i utrzymywanie abstynencji nie gwarantują ustąpienia objawów. Konieczne jest leczenie psychiatryczne, łączące psychoterapię z podawaniem leków przeciwpsychotycznych.