Zmęczona? Smutna? Co wpływa na twoje samopoczucie, gdy przechodzisz menopauzę?

Jeśli w okresie menopauzy czujesz się pozbawiona energii lub przygnębiona – nie ma w tym nic nienaturalnego. Tego samego doświadcza większość kobiet w tym czasie swojego życia. Są jednak sposoby, bo to zmienić. I wcale nie wymagają wielkiego wysiłku.

Menopauza jest, najprościej rzecz ujmując, ostatnią miesiączką w życiu kobiety i procesem prowadzącym do ustania funkcji rozrodczej organizmu. Następuje najczęściej między 40. a 55. rokiem życia, dokładny moment zależy od wielu czynników, m.in. stylu życia czy uwarunkowań genetycznych. Wiąże się z szeregiem zmian zachodzących w ciele kobiety, a niemożność zajścia w ciążę to tylko jeden z nich. Menopauza ściśle związana jest bowiem z gospodarką hormonalną. Na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki zmniejsza się aktywność jajników, co związane jest z obniżeniem stężenia estrogenu i spadkiem produkcji progesteronu. Innymi słowy, zachwianiu ulega równowaga hormonalna, co jest przyczyną wielu dolegliwości - zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Częściej mówi i słyszy się o tych pierwszych. Uderzenia gorąca, nocne poty, kołatanie serca czy bóle głowy - o tym myślimy w pierwszej kolejności. Tymczasem równie wyraźne są objawy natury psychicznej, a z nimi dużo trudniej sobie poradzić. Wcale nie oznacza to jednak, że musi to być czas nerwowy, zarówno dla samych kobiet, jak i ich najbliższego otoczenia.

Odpowiednie nastawienie kluczem do sukcesu

Zdecydowana większość objawów natury emocjonalnej wynika z niedoboru estrogenów w ośrodkowym układzie nerwowym. Im bardziej ich poziom spada, tym wyraźniej pogarsza się kondycja psychiczna kobiety. Pojawić mogą się m.in. problemy z koncentracją i pamięcią, przygnębienie, lęki, brak pewności siebie, wahania nastroju, uczucie zmęczenia czy bezsenność. Według badań opublikowanych w czasopiśmie "The North American Menopause Society" zaburzenia depresyjne w tym okresie dotykają nawet do 70 proc. kobiet. Są więc w pewnym sensie czymś normalnym, najważniejsze wydaje się to, jak je przezwyciężyć.

Przede wszystkim należy zaakceptować zachodzące w organizmie przemiany i ich konsekwencje. Uczucie zmęczenia, odczuwanie w ciągu dnia senności czy rozdrażnienia to w tym momencie życia coś naturalnego. Podobnie jak zmiany obserwowane na skórze, która staje się sucha, szorstka i zwiotczała. Co ważne, to również może niekorzystnie odbić się na stanie psychicznym kobiety - każda chce bowiem wyglądać pięknie, niezależnie od wieku. Jeśli zadbamy więc o dobrą kondycję naszej skóry, lepiej się poczujemy.

Badania przeprowadzone przez Laboratoria Vichy pokazały, że za wygląd skóry odpowiadają przede wszystkim hormony DHEA oraz lipidy. A to właśnie ich spadek obserwujemy w okresie menopauzy. Dostarczając skórze odpowiednich składników aktywnych, poprawimy jej kondycję (będzie bowiem odpowiednio nawilżona i odżywiona), dzięki czemu podniesiemy własną samoocenę. W tym celu Vichy stworzyło całą linię specjalistycznych kosmetyków Neovadiol. Za wypełnienie zmarszczek odpowiada proksylan i ekstrakt z kasji, kwasy omega - za ogólne odżywienie, witaminy B3, Cg i E - za likwidację przebarwień i odzyskanie blasku.

Zdrowy tryb życia nie do przecenienia

Ogromne znaczenie w dbaniu o dobrą formę psychiczną ma jednak nie tylko nasz wygląd, ale również styl życia. W tym czasie zdrowa dieta i ruch na świeżym powietrzu pozostają szczególnie ważne. Ale nie tylko, ponieważ - jak zgodnie zaznaczają lekarze - równie duże znaczenie ma ogólna kondycja organizmu, w jakiej kobieta wkracza w menopauzę. Mówiąc wprost: im jest zdrowsza, tym mniej uciążliwe będą normalne dla tego okresu życia dolegliwości.

Lepsze samopoczucie (a o to przecież walczymy!) mają też osoby, które nie rezygnują z kontaktów towarzyskich, pasji oraz prostych ćwiczeń pobudzających umysł. I w to również nie trzeba wkładać przesadnie dużo wysiłku - wystarczy rozwiązywanie krzyżówek, granie w planszówki z wnukami, partyjka szachów z koleżanką czy wizyta u sąsiadki na rozmowy przy kawie. Najważniejsze jest to, by nie zamykać się w pustym domu i nie zostawać ze swoimi myślami w osamotnieniu. Aktywność zawodowa, regularne wyjścia do kina czy teatru, wizyta w muzeum, czytanie książek - wszystko przekłada się na pobudzenie naszego mózgu, a to zawsze przynosi pozytywne rezultaty.

Zmiany zachodzące podczas menopauzy w ciele kobiety znajdują swoje odbicie zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej oraz emocjonalnej. Ale jeśli będziemy ich świadome, mogą stać się mniej uciążliwe. Dużo zależy też od naszego nastawienia, pozytywnego myślenia i optymistycznego spojrzenia na świat. Oraz na menopauzę, ponieważ z jednej strony rzeczywiście coś się kończy, ale z drugiej - równocześnie coś się zaczyna. A zmiana to jedna z tych rzeczy, których w naszym życiu możemy być pewni. Jeśli się do niej odpowiednio przygotujemy - z łatwością przekujemy ją w coś pozytywnego.

Partnerem publikacji jest Vichy

materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL