Zrób jeszcze rano, a nie będziesz miał problemów z zaśnięciem. Ważne, gdy panują upały

Do Polski wróciły upały. W najbliższych dniach termometry w wielu miejscach będą pokazywać ponad 30 kresek w cieniu. Gorąco będzie zarówno za dnia, jak i w nocy, co oznacza, że może być nam trudniej zasnąć. Jak sobie z tym radzić? Dlaczego jest to ważne dla organizmu? Jaki wpływ mają na nas bardzo ciepłe noce? Odpowiadamy.

Czeka nas upalny sierpniowy weekend

Pierwsze trzydziestki tej fali upałów mogli odnotować na termometrach mieszkańcy południowej części kraju we wtorek. W długi sierpniowy weekend już jednak niemal cała pogodowa mapa Polski pokryta będzie takimi wartościami. Termometry w cieniu pokażą nawet 35 st. Synoptycy przestrzegają przed męczącym skwarem i zapowiadają też niebezpieczne zjawiska - czekają nas ulewy i gwałtowne burze. Należy zachować ostrożność.

Jak zachowywać się podczas upałów?

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30 st. i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W dniach z taką temperaturą, należy m.in.: unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach, gdy temperatura jest najwyższa, unikać forsownego wysiłku, w miarę możliwości spędzać czas w chłodnym miejscu, a także pamiętać o nawadnianiu organizmu. Osoba dorosła powinna pić przynajmniej 2-2,5 l płynów dziennie. W czasie upałów jednak ta ilość zwiększa się do 4-5 l.

Reklama

Ciepłe noce i ich wpływ na organizm

Wysokie temperatury wpływają nie tylko na to, jak funkcjonujemy w ciągu dnia, ale też na to, jak czujemy się w nocy. Zwłaszcza gdy noce również są bardzo ciepłe. Jak wykazała analiza niezależnej grupy naukowców z Climate Central, którzy zajmują się analizą danych i rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu klimatologii, wzrost liczby bardzo ciepłych nocy utrudnia regenerację organizmu po całodziennym upale i zakłóca sen, co może prowadzić do kryzysu zdrowia publicznego.

Badacze zwrócili uwagę, że Polska jest jednym z tych państw, w których zmiany klimatu przyczyniły się do zwiększenia o 7-14 liczby dni z minimalną temperaturą w nocy wynoszącą ponad 18 st. C. Przypominają, że za optymalne dla długości i jakości snu uznaje się spanie w temperaturze 18 st. C.

Jak reaguje organizm na wysokie temperatury w nocy? Bardzo ciepłe noce uniemożliwiają ochłodzenie ciała, regenerację po upale w ciągu dnia i prowadzą do nieregularnego oraz krótszego snu, co zwiększa ryzyko różnych chorób, a także ryzyko zgonu.

Brak snu, odpowiednio długiego i jakościowego, m.in. zakłóca funkcjonowanie układu odpornościowego, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, wypadków i urazów, jest jednym z czynników ryzyka cukrzycy typu 2, może zaostrzać stany i zaburzenia psychiczne, jest przyczyną problemów z pamięcią i koncentracją. Naukowcy z Climate Central wskazują także, że ryzyko zgonu w dni z ciepłymi nocami jest o 50 proc. wyższe niż w pozostałe dni.

Jak zasnąć, gdy jest tak ciepło?

O tym, jak będzie nam się spało w nocy, warto pomyśleć już za dnia, zwłaszcza gdy jest upał. Warto ograniczyć dostęp światła słonecznego do sypialni - zaciągnąć zasłony lub rolety już rano i nie odsłaniać ich, dopóki nie przyjdzie pora na sen. Gdy temperatura wzrasta, warto zamknąć także okna. W ten sposób temperatura wewnątrz może być nawet o kilka stopni niższa niż w sytuacji, gdy okna zostawimy otwarte. Późnym wieczorem, gdy na zewnątrz zrobi się chłodniej, można już je spokojnie otworzyć, aby wpuścić do środka świeże powietrze. Okna mogą pozostać otwarte do rana.

Warto postawić na pościel wykonaną z naturalnych tkanin. Ale kołdrę może świetnie zastąpić lekki koc. Materac również ma znaczenie. Dostępne są materace z termoregulacją, które eliminują uczucie przegrzania - utrzymują stałą temperaturę przez całą noc, co przekłada się na optymalny komfort termiczny podczas snu. Jeśli chodzi o piżamę, powinna ona być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Niektórzy, gdy jest bardzo ciepła noc, stosują chłodne okłady na czoło, podobnie jak w trakcie gorączki. 

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu - dobre nawodnienie organizmu w ciągu dnia pomoże lepiej spać w nocy. Na kilka godzin przed snem zrezygnuj z ćwiczeń.

CZYTAJ TAKŻE: 

Używasz kremu z filtrem, a co z witaminą D? To najczęściej powielany mit

Długowieczność to nie tylko dieta. Trzy zasady zdrowego życia w niebieskich strefach

Takie pocenie się to sygnał alarmowy od organizmu. To może być objaw choroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sen | zdrowy sen | spanie | upał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL