Wywołują ból stawów, kaszel albo wykwity skórne. Rzut nadchodzi w wakacje
Lato to dla większości beztroski czas, sprzyjający dobremu samopoczuciu, bez infekcji i poważniejszych chorób. Niestety dla osób chorujących przewlekle może to być również trudny okres, ponieważ ich objawy nasilają się pod wpływem wysokich temperatur. Nawrót dolegliwości może skutecznie zniechęcić do wakacyjnych podróży i spędzania czasu z rodziną. Jakie choroby nasilają się w sezonie letnim? Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśniamy.
Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, której przyczyną jest nadwrażliwość oskrzeli związana z przewlekłym stanem zapalnym w drogach oddechowych. Zwiększa on wrażliwość oskrzeli na czynniki środowiska zewnętrznego (m.in. alergeny, dym tytoniowy), które mogą wywoływać ich skurcz, czyli typowe napady astmatyczne. Objawiają się one dusznością, dyskomfortem w klatce piersiowej czy kaszlem.
Ataki astmy mogą być również wywoływane przez wysokie temperatury, dlatego częściej pojawiają się latem. Bez względu na to, czy chorujesz ty lub twoje dziecko, warto omówić ze swoim lekarzem, co zrobić w razie nasilenia się objawów w wakacje. Czasem wystarczy dodatkowa, doraźna dawka leku wziewnego, natomiast niekiedy konieczna jest modyfikacja leczenia przewlekłego.
Czytaj także: Astma burzowa - kto i kiedy musi szczególnie uważać?
Upał i wysokie temperatury sprzyjają zaburzeniom rytmu serca w postaci arytmii. Jest to spowodowane m.in. zwiększoną ekspresją białek szoku cieplnego, które mają wpływ na czynność elektryczną serca. Arytmie przez nie wywoływane mogą być zarówno niegroźne, jak i zagrażające życiu, czasem nawet prowadzą do zgonu. Często to właśnie one są przyczyną np. nagłych zgonów sportowców w czasie meczu czy treningu.
U niektórych osób białka te posiadają dodatkowe mutacje, które jeszcze bardziej uwrażliwiają je na działanie ciepła i innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Mogą być one dziedziczone, co czasem jest przyczyną nagłych zgonów występujących rodzinnie.
O ile uważa się, że ciepłe okłady na bolące stawy mogą pomóc złagodzić objawy, tak u niektórych osób nagła zmiana temperatury otoczenia sprzyja nasileniu symptomów. Szczególnie, jeśli upałom towarzyszy duża wilgotność powietrza, objawy mogą stać się bardzo uciążliwe, niekiedy nie do zniesienia. W takie dni pacjenci często zgłaszają znaczne nasilenie bólu i obrzęku stawów, a także ich sztywności. Pomóc mogą powszechnie dostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także kremy i maści działające przeciwobrzękowo. Ważne jest również, aby przyjmować regularnie leki przepisane na stałe przez lekarza.
Latem pojawia się wiele czynników, które mogą nasilać ataki migreny. Krótsze noce sprzyjające niewyspaniu, wilgotność powietrza czy intensywne promienie słoneczne są znane ze swoich właściwości indukujących napady.
Kolejnym czynnikiem jest również wysoka temperatura, którą osoby cierpiące na migrenę często wskazują jako jedna z najczęstszych przyczyn ataków latem. Warto być tego świadomym i w razie konieczności mieć przy sobie niezbędne leki przeciwbólowe, a także środki przepisane przez lekarza.
Trądzik różowaty to choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem rumienia, grudek lub krostek najczęściej w obrębie twarzy. Jednym z czynników, które mogą nasilać objawy i wywoływać nawroty choroby jest narażenie na wysoką temperaturę. Obecnie nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Istnieją podejrzenia, że ciepło w znacznym stopniu nasila przepływ krwi i pocenie się w obrębie zmienionej skóry. Dlatego w sezonie letnim ważne jest utrzymywanie odpowiedniej pielęgnacji skóry i regularne stosowanie preparatów zaleconych przez specjalistę.
Pamiętaj również o kremie z filtrem - w przypadku trądziku różowatego jest on niezbędny w miesiącach wiosenno-letnich. Na twarz najlepiej nakładać takie z ochroną UV 50 lub wyższą, a na resztę ciała SPF 50 lub 30.
Wysokie temperatury mogą być przyczyną nawrotów i pogorszenia przebiegu wielu chorób autoimmunologicznych. Najczęściej dzieje się tak u osób z toczniem rumieniowatym układowym, gdzie promienie UV nasilają zaczerwienienie i zmiany skórne, a także bóle stawów i stan zapalny w organizmie. Symptomy mogą się również nasilać u osób m.in. z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobą Graves’a-Basedowa. Warto jest zadbać o to, aby w ciągu dnia chłodzić się na wszelkie możliwe sposoby, a także stosować każdego dnia krem z filtrem o wysokim stopniu ochrony przeciwsłonecznej.
Fibromialgia to choroba, która charakteryzuje się m.in. przewlekłym zmęczeniem, uogólnionym bólem, sztywnością mięśni i stawów oraz problemami ze snem. Objawy te mogą nasilać się zarówno zimą, jak i latem, w trakcie ekstremalnych upałów. Przez to znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
W przetrwaniu tego ciężkiego okresu może pomóc m.in. dbanie o odpowiednie nawodnienie, regularne ochładzanie się czy też lekki ubiór dostosowany do pogody. Pamiętaj również o odpoczynku, pomocne mogą być również nieobciążające stawów ćwiczenia, np. pilates, joga, pływanie bądź stretching.
CZYTAJ TAKŻE:
Fibromialgia - gdy boli i choruje całe ciało
Prawie milion Polaków choruje na łuszczycę. Objawy nie tylko na skórze