Kaszel to objaw, który pojawia się później. Rak płuc długo się maskuje

Co roku w Polsce diagnozuje się ponad 20 tys. przypadków nowotworu płuc, a ich rokowania są uzależnione od prawidłowego rozpoznania typu choroby. Początkowe objawy choroby są dyskretne, dlatego pacjenci o nowotworze zazwyczaj dowiadują się przypadkiem lub wówczas, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium. Jakie są pierwsze objawy raka płuc i co szczególnie powinno niepokoić?

Rak płuc niezwykle niebezpieczny

Rak płuc jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem w Polsce i najczęstszą przyczyną zgonów z przyczyn onkologicznych. Wynika to z faktu, że rak płuc rozwija się bez znaczących objawów, nawet przez wiele lat.

Nowotwór płuc i opłucnej częściej występuje u mężczyzn - 14. tys. rozpoznań rocznie, natomiast u kobiet rocznie potwierdza się ten typ raka u 8 tys. kobiet. Nowotwór lokalizuje się w płucach, ale także opłucnej i rozrasta się w sposób niekontrolowany. Rozpoznaje się cztery typy raka płuc:

Reklama
  • gruczołowy,
  • płaskonabłonkowy,
  • drobnokomórkowy,
  • wielokomórkowy.

Nowotwór płuc rozpoznawany jest najczęściej przypadkowo, np. w trakcie badania RTG z powodu infekcji dróg oddechowych lub w trakcie okresowych badań do pracy. Im wcześniejsze rozpoznanie, tym lepsze rokowania. W przypadku rozwinięcia nowotworu do II i III stadium, szansa na przeżycie pięciu lat jest mniejsza, niż 15 proc., co świadczy o dużej agresywności tego raka.

Czynniki ryzyka raka płuc to nie tylko palenie

Za główny czynnik ryzyka zachorowania na raka płuc uznaje się palenie tytoniu, a także bierne palenie. Szkodliwy wpływ ma również wdychanie lotnych związków, zawieszonych w powietrzu.

Innym czynnikiem ryzyka są predyspozycje genetyczne u osób, u których dochodzi do zaburzeń w naprawie uszkodzonych DNA, które wywołane zostały substancjami rakotwórczymi.

Wczesne objawy raka płuc

Z objawem nowotworu płuc stosunkowo mocno kojarzy się przewlekły kaszel o nieznanej przyczynie. I chociaż jest on objawem występującym w chorobie, to pojawia się stosunkowo później.

U osób palących najczęściej występuje szybsza męczliwość oraz uczucie duszności w trakcie wysiłku fizycznego. Jest to związane z procesem naciekania komórek rakowych na drogi oddechowe. Może pojawić się również chrypka.

U chorych pojawia się większe zmęczenie, senność a także osłabienie, uniemożliwiające podejmowanie takich samych aktywności, jak dotychczas. Ponadto u pacjentów we wczesnym stadium rozwoju częściej obserwuje się nawracające infekcje dróg oddechowych, które nie reagują na leczenie, w tym antybiotyki.

Do późniejszych objawów, którym nie musi towarzyszyć kaszel i uczucie duszności, zalicza się bóle w klatce piersiowej oraz w barkach. Chorzy najczęściej przypisują te dolegliwości przemęczeniu lub przeciążeniu fizycznemu, nie zdając sobie sprawy, że jest to wynik rozrastających się komórek nowotworowych.

Objawem jest nie tylko kaszel

Kaszel w nowotworze płuc jest męczący, o charakterze nawracającym, a w późniejszym stadium pojawia się wydzielina podbarwiona krwią. To jednak niejedyny, charakterystyczny objaw dla raka. Pacjenci z rakiem płuc mają ciężki, świszczący oddech a kaszel utrzymuje się u nich powyżej dwóch tygodni.

W przebiegu choroby nowotworowej może dojść do porażenia nerwu w rejonie szyi i twarzy, co skutkuje opadaniem powieki i zanikiem potliwości po jednej stronie twarzy, tzw. zespół Hornera.

Zmiany na szyi i twarzy mogą być objawem raka

W rozwiniętym nowotworze niepokojącym objawem może być zaczerwienienie skóry twarzy, ale także obrzęki na twarzy i szyi. U chorych mogą występować bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, a objawy te częściej są kojarzone przez chorych z problemami kardiologicznymi, a nie pulmonologicznymi.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, by w jak najszybciej wykluczyć lub potwierdzić obecność nowotworu i wdrożyć natychmiastowe leczenie.

Leczenie raka to nie zawsze operacja

Każdy przypadek nowotworu leczony jest w zależności od typu raka i jego stopnia zaawansowania. Pacjenci poddawani są operacyjnemu usunięciu guza, chemioterapii, leczeniu immunologicznemu. Im wcześniejsze rozpoznanie i leczenie, tym szanse pacjentów na przeżycie są wyższe. W I i II stadium choroby przeżywalność pacjentów w okresie pięcioletnim szacowana jest na 50-70 proc.

CZYTAJ TAKŻE:

Onkolodzy wskazali 10 najbardziej śmiertelnych nowotworów. Na pierwszym miejscu rak trzustki

Sprawdź, czy nie przyjmujesz za dużo jednej z witamin. Przedawkowanie wywołuje raka

Często łapiesz zadyszkę? Oto, jak poznać, czy grozi ci POChP

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak płuc | nowotwór płuca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne