Te pięć nawyków ratuje płuca. Pierwsze efekty już po 20 minutach
Rak płuc i choroby układu oddechowego, takie jak m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, od lat widnieją na liście najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Pulmonolodzy przestrzegają, że o płuca warto i można dbać, podobnie jak o inne organy w naszym ciele. Jak? Wprowadzając w życie proste, zdrowe nawyki. Istotne jest to zwłaszcza teraz - u progu sezonu na smog, być może większy niż mieliśmy dotychczas. Jak zachować płuca w zdrowiu? Wyjaśniamy.
Poznaj pięć żelaznych zasad, dzięki którym odetchniesz pełną piersią, a twoje płuca dłużej pozostaną zdrowe.
Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo duży wpływ nie tylko na zdrowie płuc, ale również na cały organizm. Zwiększa ryzyko rozwoju m.in. zawału serca, nadciśnienia tętniczego, ma niekorzystny wpływ na przebieg ciąży, a także wpływa na problemy z pamięcią i koncentracją. Dodatkowo drobne cząstki pyłu, o średnicy 2-3 mikrometry mogą gromadzić się w pęcherzykach płucnych, natomiast ultradrobne cząsteczki, nie przekraczające 0,1 mikrometra mogą przedostawać się bezpośrednio do krwiobiegu.
W tym roku, ze względu na kryzys energetyczny i problemy z dostępnością węgla, eksperci prognozują większe niż dotychczas stężenia zanieczyszczeń w powietrze - jeśli ludzie będą ogrzewać mieszkania, paląc w piecach słabej jakości opałem, płytami drewnopodobnymi lub śmierciami, sytuacja może być wręcz krytyczna.
Pyły kumulujące się w drogach oddechowych mogą zwiększać ryzyko chorób płuc, m.in. astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zapalenia płuc i raka płuca. Warto więc korzystać na co dzień, szczególności w okresie jesienno-zimowym z maseczki przeciwsmogowej, chroniącą przed przedostawaniem się do płuc szkodliwych pyłów. Każdego dnia sprawdzaj też poziom zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy - jeżeli jest zbyt wysoki, dla własnego zdrowia ogranicz wyjścia na zewnątrz do absolutnego minimum.
Szacuje się, że w Polsce regularnie sięga po papierosy 26 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet. Dane te są alarmujące, ponieważ długotrwałe palenie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, chorób serca, cukrzycy i wielu innych schorzeń. Badania dowiodły również, że dym tytoniowy bezpośrednio uszkadza drobne oskrzela i pęcherzyki płucne. Sprzyja to rozwojowi wielu chorób płuc, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego i nawracającego zapalenia płuc, a także rozedmy. Dym wdychany podczas palenia zawiera również substancje rakotwórcze, przez co palacze mają zwiększone ryzyko rozwoju raka płuca aż 15-30 - krotnie.
Warto więc dla własnego zdrowia zrezygnować całkowicie z tego szkodliwego nałogu. Pierwsze zmiany w organizmie widoczne są już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa - obniża się puls i ciśnienie tętnicze krwi. Po 2-3 tygodniach detoksu poprawia się funkcjonowanie układu krążenia i płuc, a w trakcie kolejnych miesięcy ustępuje przewlekły kaszel i duszność. Po upływie roku ryzyko rozwoju choroby serca zmniejsza się o połowę, natomiast w ciągu 10 lat o połowę obniża się ryzyko raka płuc.
Odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich najważniejszych składników odżywczych, witamin i minerałów jest niezbędna dla zachowania zdrowia organizmu, w tym płuc. W diecie wspierającej funkcjonowanie płuc warto postawić na produkty będące źródłem antyoksydantów, w tym m.in. aronię, rokitnik, owoce dzikiej róży czy borówki. Nie tylko pomogą w walce ze szkodliwymi efektami wdychanych każdego dnia zanieczyszczeń powietrza, ale również mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy czy wspomóc funkcję płuc u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Aby zachować płuca w jak najlepszej kondycji trzeba pamiętać, aby wzbogacać swoją dietę w źródła:
- witaminy C, obecnej w dużych ilościach w papryce, pomidorach, brokułach, kalafiorze i owocach cytrusowych,
- witaminy A, której źródłem są m.in. jajka, mleko i jego przetwory, tłuste ryby i wątróbka
- witaminy E, zawartej w naturalnych olejach (m.in. w oliwie z oliwek), nasionach, orzechach i kiełkach.
W trosce o zdrowe płuca warto zastosować także domowe sposoby w tym sięgnąć po zioła, które wspomagają oczyszczanie płuc i oskrzeli oraz usuwanie z nich zalegającej wydzieliny. Do naturalnych wspomagaczy płuc zaliczyć można m.in. tymianek, oregano, eukaliptusa i miodunkę.
Regularna aktywność fizyczna pozwala nie tylko pozbyć się nadmiaru kilogramów i utrzymać szczupłą sylwetkę, ale również ma nieoceniony wpływ na zdrowie. Sport pomaga wzmocnić mięśnie oddechowe, w tym przeponę i mięśnie międzyżebrowe. Poprawia również wydolność organizmu, ponieważ wytrenowane serce i płuca sprawniej pobierają i dostarczają tlen do wszystkich komórek organizmu.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby każda osoba dorosła dostarczała swojemu organizmowi minimum 150-300 minut aktywności o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Mogą to być spacery, spokojna jazda na rowerze, pływanie, trening na siłowni czy też jakakolwiek inna aktywność, która sprawia przyjemność.
Co więcej osoby z chorobami przewlekłymi, w tym schorzeniami płuc, nie powinny całkowicie rezygnować z codziennych aktywności. Konieczne jest jednak dobranie ich rodzaju do ogólnego stanu zdrowia i możliwości chorego. W tym celu warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą - zalecą oni odpowiednie ćwiczenia.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zwykła grypa, porównywana czasami do przeziębienia, może mieć bardzo ciężki przebieg i niesie ze sobą ryzyko rozwoju poważnych powikłań. Do najczęstszych z nich zalicza się zapalenie oskrzeli i płuc, które mogą prowadzić do gromadzenia się płynu lub ropy w jamie opłucnej czy tworzenia się ropni w płucu.
Szczepienia przeciwko grypie i COVID-19 pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania, a gdy infekcja już się rozwinie, będzie mieć łagodniejszy przebieg z niższym ryzykiem rozwoju powikłań. Warto również pamiętać o szczepieniu najmłodszych i osób starszych przeciwko pneumokokom, które mogą być przyczyną ciężkiego zapalenia płuc, a nawet zagrażającej życiu sepsy.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak uniknąć objawów groźnej astmy burzowej?
Przewlekły kaszel to nie zawsze infekcja
Syrop z młodych pędów sosny na kaszel i odporność