Metody leczenia raka piersi. Nie tylko mastektomia
Rak piersi to bardzo poważne schorzenie dotyczące gruczołu sutkowego. Nie wykryty na czas i nieleczony odpowiednio, może być tragiczny w skutkach. Statystyki podają, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Ponad 500 tys. osób umiera z jego powodu. Podtypami o największym ryzyku nawrotu są: potrójnie ujemny oraz HER2-dodatni rak piersi. Dowiedziono, że na zachorowanie mają wpływ czynniki genetyczne i płeć. Rak piersi występuje najczęściej u kobiet, ponieważ to w ich organizmach jest więcej estrogenu. Co do predyspozycji genetycznych, bardziej narażone są panie, w których rodzinie wystąpiły przypadki raka piersi.
Rak piersi jest wykrywany w trakcie samobadania (wtedy kobieta wyczuwa guzek), mammografii, albo podczas USG. Mammografia jest badaniem przesiewowym skierowanym do kobiet od 50. roku życia. Coraz bardziej promuje się akcje informacyjne, zachęcające do badań profilaktycznych. Jeżeli w tych badaniach wykryje się jakiekolwiek nieprawidłowości, pacjentka musi zgłosić się do specjalisty. Plan leczenia jest ustalany we współpracy lekarza i pacjentki. To, jakie leczenie zostanie wybrane, zależy od tego, w jakim stadium jest choroba.
Chirurgia jest metodą leczenia z wyboru. Obecnie stawia się na metody, które oszczędzają pierś i węzły chłonne. Nie usuwa się od razu węzłów chłonnych, zamiast tego najpierw stosuje się biopsję węzła wartowniczego, czyli pierwszego węzła na drodze naczynia chłonnego, które biegnie od guza. Węzły wartownicze sprawdza się pod kątem obecności przerzutów. W chirurgii nowotworów piersi wyróżnia się zabiegi lecznicze, diagnostyczne, paliatywne i rekonstrukcyjne. Operacje są przeprowadzane głównie u osób we wczesnym stadium choroby. Na operację rekonstrukcyjną składa się: z właściwego zabiegu chirurgicznego i napromieniowania. Podczas operacji usuwa się, także margines zdrowych tkanek, aby upewnić się, że w organizmie nie pozostanie żadna komórka nowotworowa. Czasami podczas operacji od razu przeprowadza się zabieg rekonstrukcyjny z wykorzystaniem silikonowych protez. Całkowite wycięcie piersi nazywa się mastektomią.
Radioterapię stosuje się po przeprowadzeniu leczenia operacyjnego (aby zminimalizować ryzyko nawrotów), służy do miejscowego leczenia. W tej metodzie wykorzystuje się energię promieniowania jonizującego. Stosuje się ją od dawna w większości przypadków. Radioterapia jest wybierana u osób mających liczne i odległe przerzuty. Aktualnie doskonali się techniki radioterapii, tak aby była jak najbezpieczniejsza dla pacjentów.
W chemioterapii wykorzystuje się leki o działaniu przeciwnowotworowym, mają one powstrzymać rozwój komórek raka. Niestety, przy okazji ich niszczenia, uszkodzone zostają również zdrowe komórki organizmu. Chemioterapię stosuje się głównie w leczeniu raków ,"potrójnie ujemnych", to znaczy takich, u których nie ma ekspresji receptora HER2, ani receptorów hormonalnych. W chemioterapii wykorzystuje się różne schematy leczenia, najczęściej składają się na nie, dwa lub trzy leki.
U pacjentek z typem raka piersi, któremu towarzyszy nadmierną ekspresją białka HER2 istnieją wskazania do zastosowania terapii celowanej. Stosuje się w niej przeciwciało monoklonalne, blokujące receptor.
Hormonoterapię, zaliczamy do farmakologicznych metod leczenia. To czy onkolog podejmie decyzję o zastosowaniu hormonoterapii podejmuje się w oparciu o to, czy w komórkach rakowych znajdują się receptory estrogenowe. Celem terapii jest uniewrażliwienie komórek nowotworowych na działanie estrogenu, który stymuluje ich rozwój. U pacjentek będących w okresie przedmenopauzalnym, najczęściej używa się tamoksyfenu i analogów gonadoliberyny. Natomiast u kobiet po menopauzie stosowane są tamoksyfen lub inhibitory aromatazy. Hormonoterapia ma mniej skutków ubocznych niż chemioterapia. Podczas hormonoterapii stosuje się między innymi ablację.
Zobacz także:
"Wózek to najlepsze, co mi się w życiu przytrafiło" - kto i dlaczego tak powiedział??