Monika Olejnik jest po operacji. Tak objawia się nowotwór piersi

W niedzielę, w mediach społecznościowych, znana dziennikarka Monika Olejnik poinformowała o swojej diagnozie. Jakiś czas temu wykryto u niej nowotwór piersi, przeszła konieczną operację, a do swoich obserwujących wystosowała apel. W poniższym artykule przypominamy, jakie są pierwsze objawy raka piersi i jak zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Monika Olejnik po operacji apeluje do czytelników

W swoich mediach społecznościowych Monika Olejnik - dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, poinformowała, że jest po operacji usunięcia guza. Jakiś czas temu usłyszała diagnozę - rak piersi. We wpisie zaapelowała, by pamiętać o regularnych badaniach oraz by nie bać się pytać lekarzy o swoje dolegliwości.

Wspomniała również, że w walce z chorobą wykorzystała siłę, którą daje jej aktywność fizyczna. Monika Olejnik od dwudziestu lat uprawia sport i dzięki temu - jak sama napisała - miała motywację do stawienia czoła chorobie.

Reklama

Nowotwór piersi - pierwsze objawy

Alarmującym objawem raka piersi niewątpliwie jest guz - zmiana zlokalizowana w dowolnym miejscu piersi, która zazwyczaj jest niebolesna. To jednak nie jest jedyny objaw, ponieważ nowotwór może przybrać formę zapalną - bolesna i ucieplona skóra na piersi może sugerować uraz, ale może być także oznaką rozrostu komórek nowotworowych.

Do objawów raka piersi zalicza się również zmiana kształtu zarówno w obrębie całej piersi, jak i samego sutka. Pierś może być znacząco większa od drugiej, sutek (brodawka) z kolei może być wciągnięty, zaczerwieniony a skóra na nim pomarszczona.

Bezwzględnym wskazaniem do wizyty u ginekologa jest wydzielina sącząca się z piersi. Wyciek może mieć wygląd mleka, ale może być to również płyn surowiczy - bezbarwny i bezwonny.

Rak piersi - objawy ogólne

Nie tylko zmiana w obrębie piersi może sugerować proces nowotworowy. Kobiety, które chorują, zgłaszają takie objawy, jak:

  • duszność,
  • bóle pleców,
  • utratę masy ciała,
  • ból w dole pachowym,
  • zwiększoną męczliwość.

Objawami nietypowymi są również bóle i mrowienia kończyny, po stronie której w piersi rozwija się nowotwór. Ręka może nie tylko boleć, ale także puchnąć, a skóra na niej być zaczerwieniona.

Profilaktyka nowotworu piersi

W rozpoznawaniu nowotworu piersi kluczowe znaczenie ma czas, dlatego tak ważne jest samobadanie. Raz w miesiącu wskazane jest, by dokładnie obejrzeć obie piersi oraz zbadać je samodzielnie.   

Badanie najlepiej wykonać kilka dni po miesiączce, co miesiąc tego samego dnia. Piersi badań należy nie tylko dotykając ich w poszukiwaniu zmian, ale trzeba je także obejrzeć, nie pomijając wyglądu obu pach. W trakcie badania każdą brodawkę należy delikatnie ścisnąć, by sprawdzić, czy nie wydostaje się z nich żadna wydzielina. Dotykając piersi, zawsze należy unieść rękę nad głowę i dokładnie zbadać całą pierś - również jej górną część oraz dół pachowy.

Co zmniejsza ryzyko raka piersi?

Jak w każdej chorobie nowotworowej, ryzyko zachorowania zmniejsza się, jeśli utrzymujemy prawidłową masę ciała, unikamy palenia tytoniu i spożywania alkoholu.

Ponadto udowodniono, że unikanie ekspozycji na promienie UV również może zmniejszyć ryzyko nowotworu piersi.

Amerykańska Akademia Pediatrii wskazuje także, że karmienie piersią przez okres powyżej 12 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika o ponad 25 proc., a z każdym kolejnym rokiem o około 4 proc.

W niektórych badaniach wysunięto wnioski, że ryzyko spada nawet o 50 proc. u kobiet, które karmią piersią kilka lat.

CZYTAJ TAKŻE: 

Spójrz, dotknij, poczuj. Pierwsze objawy raka piersi

Menopauza to nie tylko uderzenia gorąca. Zmiany dotyczą skóry, sylwetki, a nawet głosu

Test, który wykryje raka jajnika. Wystarczy próbka krwi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL