Przypomina infekcję lub ból gardła. Trzy czynniki zwiększają ryzyko raka krtani
Objawy przypominające zwykłą infekcję leczone są tradycyjnymi metodami, a potem na długo odchodzą w zapomnienie. Chyba, że nawracający kaszel, uczucie zalegania w gardle i chrypka pojawiają się coraz częściej – wówczas pacjentom zapala się czerwona lampka i decydują się na wizytę u lekarza. Tam pada diagnoza: rak krtani. Jak się objawia i jakie są sposoby leczenia? Odpowiadamy.
Krtań jest chrzęstną strukturą, która jest zlokalizowana w przedniej części szyi. To właśnie w krtani zlokalizowane są struny głosowe i dzieli się ona na część podgłośniową, nadgłośniową i głośnię.
Do rozwoju zmian nowotworowych najczęściej dochodzi w części górnej i środkowej. Charakterystyczne dla raka krtani są przerzuty, które zazwyczaj lokalizują się w węzłach chłonnych. W zależności od zlokalizowania nowotworu, może on mieć różne tempo wzrostu.
Wśród najczęściej wymienianej przyczyny rozwoju raka krtani znajduje się dym tytoniowy. Zawierający wiele szkodliwych i rakotwórczych substancji, przyczynia się nie tylko do nowotworu płuc, ale także krtani. Palenie papierosów, spożywanie alkoholu ale także narażenie na działanie smogu oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego zwiększają ryzyko zachorowania na raka krtani.
Innym czynnikiem, który może go wywołać, jest długotrwałe narażenie na stany zapalne gardła. Choroba wrzodowa z towarzyszącą zgagą pogarszają stan błony śluzowej gardła, narażając ją na podrażnienie, ubytki, a także narastanie zmian nowotworowych.
Pierwsze objawy, jakie pojawiają się w nowotworze krtani, często mylone są przez pacjentów z objawami palenia papierosów. U chorych może pojawić się uczucie podrażnienia w gardle, uczucie suchości oraz sporadyczna chrypka.
Pacjenci często odczuwają przeszkodę w gardle, która powoduje szybszą męczliwość w trakcie mówienia, a nawet występowanie świstów. Te objawy mogą wskazywać na zapalenie gardła albo być efektem palenia zbyt dużej ilości papierosów, dlatego na długo mogą usypiać czujność osób, w organizmie których dochodzi do rozwoju raka.
Wraz z rozwojem nowotworu pojawiają się kolejne objawy, do których zalicza się:
- zmianę barwy głosu,
- duszność,
- ból w trakcie przełykania,
- powiększenie obwodu szyi,
- krwioplucie,
- świst krtaniowy.
Na podstawie wielu badań związanych ze smogiem, w 2013 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaliczyła zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego do grupy substancji o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Ekspozycja na pył zawieszony w powietrzu na zewnątrz wywołuje zmiany genetyczne w ludzkich komórkach, które mogą doprowadzić do rozwoju raka. Udowodniono także, że pacjenci onkologiczni narażeni na pył zawieszony, doświadczają szybszego rozwoju choroby nowotworowej.
Pył zawieszony jest tak samo szkodliwy, jak dym tytoniowy, dlatego zauważa się jego bezpośredni wpływ na rozwój raka krtani oraz płuc. Za najniebezpieczniejsze związki uważa się dioksyny, które uwalniają się w trakcie spalania odpadów z gospodarstw domowych w piecach domowych ale także na otwartej przestrzeni.
Leczenie nowotworu krtani jest uzależnione od lokalizacji zmian w obrębie tkanki. We wczesnej fazie raka stosowana jest radioterapia, wycięcie fałdu głosowego.
Jeśli choroba jest zaawansowana, konieczne jest całkowite wycięcie krtani i tracheostomia. Dodatkowo usuwa się sąsiadujące węzły chłonne, jeśli zlokalizowano w nich przerzuty.
Wczesne wykrycie raka krtani, bez przerzutów do węzłów chłonnych, daje niemal 95 proc. szans na całkowite wyleczenie. Szacunkowe, pięcioletnie przeżycie pacjentów z rakiem krtani wynosi 66 proc. Największe szanse na przeżycie mają pacjenci ze zmianami nowotworowymi w części głośni, a najmniejsze - w części podgłośniowej krtani, bo tylko 15 proc. szans na przeżycie.
CZYTAJ TAKŻE:
Najczęstszy objaw raka przełyku obserwuje się podczas jedzenia. Nie bagatelizuj
Taka czkawka może być objawem raka. Charakterystyczne sygnały