Zofia Zborowska miała czerniaka. Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka?

Zofia Zborowska, aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, w rozmowie z Martyną Wojciechowską, dziennikarką i podróżniczką, po raz pierwszy otwarcie opowiedziała o chorobie, z jaką przyszło jej się zmierzyć w ciąży. Zborowska wyznała, że miała czerniaka - nowotwór złośliwy skóry. U aktorki czerniak przypominał zwykłego pieprzyka. To ważne, by wiedzieć, czym charakteryzuje się czerniak i jak go odróżnić od zwykłego znamienia. Wcześnie wykryty czerniak jest niemal w 100 proc. wyleczalny.

Zofia Zborowska miała czerniaka. Wyznanie aktorki

Martyna Wojciechowska od jakiegoś czasu prowadzi swój kanał w serwisie YouTube. Gościem najnowszego odcinka była aktorka Zofia Zborowska, prywatnie żona siatkarza Andrzeja Wrony i od kilku miesięcy szczęśliwa mama Nadziei. Zborowska aktywnie udziela się w mediach społecznościowych, ale w rozmowie z Martyną Wojciechowską pierwszy raz podzieliła się informacją, że lekarze zdiagnozowali u niej nowotwór złośliwy - czerniaka. Z chorobą aktorka walczyła w ciąży.

- Ja wtedy miałam czerniaka. W ciąży. Przechodziłam przez bardzo, bardzo, bardzo trudny czas - wyznała Zborowska. - Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. (...) Nie mówiłam o tym nigdzie, bo po prostu nie chciałam kolejnych nagłówków, zwłaszcza że bardzo mało osób o tym wiedziało, ale myślę, że jest to bardzo dobry moment, żeby o tym powiedzieć, bo też się zbliża lato coraz większymi krokami i ta ochrona skóry jest cholernie ważna - mówiła. Zborowska wskazała też, że dowiedziała się, że ma czerniaka "z pieprzyka, który wyglądał jak każdy inny".

Reklama

- Też chciałam się tym podzielić z ludźmi, którzy mnie obserwują, bo właśnie jest to jakaś przestroga, żeby smarować się tymi kremami, żeby smarować się tą "pięćdziesiątką". Na szczęście wszystko się skończyło dobrze, miałam to wycięte. Trafiłam na wspaniałych ludzi na onkologii, ale nie miałam na to po prostu siły, nie miałam siły na te nagłówki w trakcie ciąży czy nawet po urodzeniu dziecka - przyznała otwarcie.

Czerniak - co to za nowotwór?

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który charakteryzuje się niezwykle dynamicznym wzrostem i licznymi przerzutami, co czyni go jednym z najgroźniejszych nowotworów. Wywodzi się z melanocytów - komórek barwnikowych występujących w naskórku, naczyniówce oka, tęczówce, oponach mózgowo-rdzeniowych oraz uchu wewnętrznym, produkujących melaninę. Pod wpływem określonego czynnika cykl komórkowy melanocytów może zostać zaburzony, co prowadzi do rozwoju nowotworu. Do czynników, które wpływają na powstanie czerniaka, zaliczamy m.in. nadmierną ekspozycję i nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe, poparzenia słoneczne, długotrwałe przebywanie na słońcu czy posiadanie dużej ilości znamion.

Sprawdź, kto jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na czerniaka.

Czerniak może rozwinąć się z pieprzyka, piegów, starego lub nowego znamienia. Najczęstszą lokalizacją czerniaka są nogi oraz plecy i kark. Zmiana nowotworowa może pojawić się również na skórze głowy, między włosami. Przypadki czerniaka obserwowano też w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV - np. na pośladkach czy wargach sromowych. Pamiętać należy również, że czerniak, choć najczęściej rozwija się w skórze, może pojawić się także w obrębie gałki ocznej i błon śluzowych.

Czerniak rozwija się też w głąb skóry. "Agresywność czerniaka polega na tym, iż kiedy komórki czerniaka przedostaną się do organizmu, krwioobiegu, bardzo szybko zajmują kolejne organy, w tym wątrobę, płuca, czy mózg" - podkreśla Akademia Czerniaka. 

W Polsce co roku stwierdza się kilka tysięcy przypadków czerniaka. Wiele z nich wykrywanych jest już w zaawansowanym stadium lub rozsianym.

Czerniak - jak go odróżnić od pieprzyka?

Im wcześniej czerniak zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Wcześnie rozpoznany czerniak jest nawet w 100 proc. wyleczalny.

Jak objawia się czerniak? Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka? Co powinno zaniepokoić? Zwróć uwagę na kilka cech.

Po pierwsze - kształt. Pieprzyk jest raczej symetryczny. Czerniak z kolei z reguły jest asymetryczny względem każdej osi. Zmiana nowotworowa daje też nieregularny obraz, złożony z wyniosłości nazywanych wyspami. Jej powierzchnia nie jest równa. Brzegi czerniaka są poszarpane, nierównomierne i posiadają zgrubienia.

Po drugie - kolor. Pieprzyk jest pod tym względem zazwyczaj jednolity. W czerniaku kolor ten może być niejednakowy. Na powierzchni zmiany mogą pojawić się przejaśnienia, zaciemnienia. Czerniak może być czerwony, jasnobrązowy, a nawet czarny lub stalowy.

Po trzecie - rozmiar. Owszem, pieprzyk może zmieniać swój rozmiar, ale, jak zaznaczają eksperci, nie następuje to w przeciągu kilku lat. Czerniak rośnie gwałtownie. Nie przegap tego i dokładnie przyglądaj się swoim znamionom.

Przy rozpoznaniu czerniaka dobrze kierować się zasadą ABCDE. Więcej piszemy o niej TUTAJ.

Pamiętaj też, że pieprzyk jest na skórze, ale nie daje objawów. Ze strony czerniaka możemy natomiast, choć nie zawsze, spodziewać się takich objawów jak: zaczerwienienia, świądu, owrzodzenia zmiany, tendencji do krwawienia. Jeśli doszło do przerzutów, wystąpi ból. We wczesnej fazie czerniak nie boli i niepokojące zmiany można zaobserwować wyłącznie na skórze.

Badaniem skóry, które pozwala na ocenę podejrzanych zmian, jest dermatoskopia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie tylko nowotwory - negatywne skutki opalania się

Najpopularniejsze mity na temat raka skóry

Syn Magdaleny Stępień i Jakuba Rzeźniczaka ma nowotwór wątroby

Choroby wypisane na skórze

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: czerniak | jak wygląda czerniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne