Jak podnieść ciśnienie krwi? Sprawdzone sposoby

Niskie ciśnienie krwi to przypadłość, która dotyka nawet 15 proc. społeczeństwa. Niedociśnienie, nazywane również hipotonią, może mieć różne przyczyny. Najczęściej dotyczy ono kobiet oraz osób w podeszłym wieku. Choć nie jest tak niebezpieczne dla zdrowia jak nadciśnienie, może powodować wiele męczących dolegliwości. Z tego względu warto wiedzieć, jak podnieść ciśnienie krwi naturalnie, domowymi sposobami.

Niedociśnienie (hipotonia) - przyczyny i objawy

U zdrowej osoby ciśnienie powinno mieścić się w przedziale 120-129 mmHg - skurczowe i 80-85 mmHg - rozkurczowe. Jeśli ciśnienie spada poniżej 100 mmHg/60 mmHg, mamy do czynienia z hipotonią. Warto jednak pamiętać, że ciśnienie nie jest wartością stałą i może ulegać zmianom w zależności od pory dnia oraz pod wpływem wielu czynników zewnętrznych takich jak wysiłek fizyczny czy narażenie na stres. Aby więc przekonać się, w jakim przedziale najczęściej się ono znajduje, należy mierzyć je regularnie, najlepiej o tej samej godzinie.

Przyczyną niskiego ciśnienia jest zmniejszona elastyczność naczyń krwionośnych oraz tętnic, które transportują mniejszą ilość tlenu. Może to być kwestia wrodzona (często dziedziczna) lub towarzysząca innym schorzeniom - niedoczynności przysadki mózgowej, zaburzeniom pracy tarczycy lub chorobom serca.

Reklama

Do najczęstszych objawów hipotonii należą:

W przypadku wystąpienia tych objawów warto regularnie sprawdzać normy ciśnienia krwi.

Niskie ciśnienie krwi. Co trzeba zmienić?

Osoby cierpiące na hipotonię powinny skupić się przede wszystkim na zmianie dotychczasowych nawyków. Znaczenie mają tu głównie dieta oraz aktywność fizyczna. Za częste przyczyny niskiego ciśnienia krwi uznaje się m.in. zbyt małą ilość przyjmowanych płynów. Osobom z hipotonią zaleca się więc wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Ważny jest także regularny ruch - aby skutecznie podnieść ciśnienie krwi, wystarczy codzienny spacer, pół godziny jazdy na rowerze czy rolkach. Nie musi to być intensywny wysiłek, ważne jest jednak, aby był regularny.

Osoby zastanawiające się, jak podnieść ciśnienie krwi w dłuższej perspektywie czasowej, powinny wziąć pod uwagę również poniższe wskazówki. Korzystne z pewnością okaże się:

  • rzucenie palenia oraz unikanie zadymionych pomieszczeń,
  • odpowiednia ilość snu,
  • regularne spożywanie posiłków (najlepiej częściej, a mniejszych),
  • właściwa dieta - niskotłuszczowa, bogata w świeże warzywa i owoce, szczególnie te zawierające cynk oraz magnez (pomidory, natka pietruszki, kapusta, groch, ciecierzyca, truskawki czy banany). 

Wiele osób zastanawia się, co pić, mając niskie ciśnienie krwi. Oprócz kawy czy mocnej, czarnej herbaty, których ilość trzeba ograniczać, bardzo skuteczna okazuje się woda z imbirem, miętą lub tymiankiem. Należy pić ją regularnie, w ilości 3-5 szklanek dziennie.

Jak szybko podnieść ciśnienie krwi?

W przypadku spadku ciśnienia i złego samopoczucia można zastosować jedną z poniższych metod. Są one skuteczne, a co ważniejsze, szybko pozwalają pozbyć się uciążliwych dolegliwości. To:

  • zwilżenie twarzy zimną wodą lub chłodny prysznic,
  • wypicie filiżanki kawy albo czarnej herbaty z dodatkiem imbiru,
  • przewietrzenie mieszkania,
  • krótkotrwały odpoczynek w pozycji leżącej - sprzyja to prawidłowemu ukrwieniu mózgu.

Na niskie ciśnienie krwi polecane są także zioła - guarana, ostrokrzew paragwajski, arnika czy żeń-szeń. 

Farmakologiczne sposoby na podniesienie ciśnienia krwi

Jeśli hipotonia wynika z innych chorób, konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Zdarza się jednak, że niskie ciśnienie jest na tyle uciążliwe lub niebezpieczne dla pacjenta, że lekarz decyduje o podawaniu dodatkowych leków. Zazwyczaj są to glikokortyksteroidy, efedryna lub metylofenidad.

Osoby zastanawiające się, jak podwyższyć ciśnienie bez konieczności wykupowania środków na receptę, mogą natomiast skorzystać z ogólnodostępnych preparatów bazujących na wyciągu z kofeiny, żeń-szenia czy połączenia glukozy i niketamid.


Jak podnieść ciśnienie krwi u starszej osoby?

Niedociśnienie to problem, który często dotyka osoby w podeszłym wieku. Jest to o tyle niebezpieczne, że nagłe zawroty głowy lub utrata ostrości widzenia mogą doprowadzić do upadku, a tym samym poważnej kontuzji. Osoby starsze, cierpiące na hipotonię powinny więc zawsze mieć przy sobie cukierki z kofeiną lub suplementy diety szybko podnoszące ciśnienie, a także butelkę wody.

Skutecznym sposobem na podniesienie ciśnienia krwi są również napary z opisanych wcześniej ziół. Przed rozpoczęciem ich stosowaniu u osób starszych należy jednak sprawdzić, czy nie występują żadne przeciwwskazania oraz czy nie będą one kolidowały z przyjmowanymi lekami.


CZYTAJ TAKŻE: 

Kiedy problemem jest wysokie ciśnienie. Co jeść, aby je obniżyć?

Przyprawy, które pomogą obniżyć obniżyć ciśnienie krwi

Siedem mitów dotyczących wysokiego ciśnienia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciśnienie krwi | niskie ciśnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL