Jedz i pij, by obniżyć ciśnienie. W takiej postaci są najskuteczniejsze

Nadciśnienie to problem nawet co trzeciego z nas. Niestety nawet ponad 40 proc. chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że choroba dotyczy także ich. Eksperci podkreślają, że znajomość zasad profilaktyki i prawidłowego odżywiania w przypadku nadciśnienia tętniczego to podstawa. Sprawdźmy więc, jakie produkty są zalecane w diecie nadciśnieniowca.

Czego unikać, mając wysokie ciśnienie?

W przypadku nadciśnienia tętniczego wiele mówi się o tym, czego w diecie unikać. Tu na pierwszym planie zawsze jest sól oraz produkty słone i wysokoprzetworzone, fast foody, czerwone mięso, słodycze oraz używki. Wbrew pozorom kawa wcale nadciśnieniowcom nie szkodzi - pod warunkiem, że przyjmują leki i na bieżąco kontrolują wartości ciśnienia. A jakie produkty są zalecane w diecie osoby z podwyższonym ciśnieniem? Czy są produkty, które naturalne wspomagają regulację ciśnienie krwi? Tak. Poznaj je.

Co jeść, mając podwyższone ciśnienie?

Produktów pozytywnie wpływających na ciśnienie tętnicze jest wiele. My przywołamy te, które w naszych kuchniach goszczą stosunkowo najczęściej. Jeśli masz problemy z wysokim ciśnieniem, zapamiętaj przynajmniej kilka z nich.

Reklama

Pomidory - to warzywa bogate w potas. To ten pierwiastek odpowiada za regulację ciśnienia krwi (tym samym korzystnie wpływa na pracę serca) czy reguluje gospodarkę wodną organizmu. W pomidorach znajdziemy też pektyny, które wspomagają obniżanie poziomu złego cholesterolu. Jak pokazały badania, u osób z nieleczonym stanem przednadciśnieniowym lub nadciśnieniem, które spożywały 200 ml niesolonego soku pomidorowego dziennie, skurczowe ciśnienie krwi obniżyło się o co najmniej 4 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie krwi o 3 mmHg.

Buraki - podobnie jak sok pomidorowy działa sok z buraków (i w ogóle buraki). U osób, które przez cztery tygodnie piły codziennie 250 ml tego napoju, stwierdzono spadek ciśnienia krwi średnio o 8/4 mmHg. Efekty są odczuwalne już po kilku godzinach od spożycia. A to wszystko za sprawą obecności azotanów, które podnoszą stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu (II) we krwi.

Szpinak - osoby z nadciśnieniem powinny sięgać również po liście szpinaku. 200 g szpinaku pokrywa blisko 30 proc. dziennego zapotrzebowania na potas u osoby dorosłej, a jak wspominaliśmy wyżej, pierwiastek ten ma kluczowe znaczenie dla normowania ciśnienia.

Brokuły - potas znajdziemy też w brokułach. Jeśli nie zabraknie ich w codziennej diecie, żyły będą drożne, przepływ krwi nie będzie zaburzony, a ciśnienie będzie w normie.

Seler - kiedy zmagamy się z wysokim ciśnieniem, lepszym wyborem będzie seler gotowany niż surowy. W selerze znajdziemy ftalidy - związki powodujące rozkurcz naczyń krwionośnych.

Marchewka - przy problemach z wysokim ciśnieniem polecana jest również marchewka. Zawarte w niej związki fenolowe wspomagają rozluźnienie naczyń krwionośnych i zmniejszają stan zapalny (nadciśnienie wzmaga się w przypadku przewlekłego stanu zapalnego w organizmie). Sięgaj zarówno po surowe marchewki (badania wykazały, że w tej wersji są dla sercowców najlepsze), jak i sok z marchwi.

Czosnek - oprócz właściwości bakteriobójczych czosnek jest również naturalnym wsparciem w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Preparaty z czosnku, jak wynika z badań, potrafią zmniejszyć skurczowe ciśnienie tętnicze średnio o 8,3 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie tętnicze o 5,5 mmHg, co daje efekt podobny do tego, jaki uzyskuje się w wyniku stosowania leków na nadciśnienie.

Cebula - również cebula, dzięki jednemu ze swoich składników, ma właściwości regulujące ciśnienie. Mowa o kwercetynie, silnym związku z grupy flawonoidów.

Zioła i przyprawy - to przede wszystkim cynamon, kardamon, kolendra, imbir, bazylia, szafran, głóg czy trawa cytrynowa. Warto zastępować nimi sól czy inne bogate w sód przyprawy, takie jak maggi czy sos sojowy.

Borówki, jagody, maliny (owoce jagodowe) - dla osób z wysokim ciśnieniem są jak najbardziej wskazane ze względu na występowanie antocyjanów - barwników z grupy flawonoidów, którym owoce te zawdzięczają swój kolor - od czerwonego po filetowy. Antocyjany obniżają ciśnienie krwi za sprawą wydzielania tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne.

Banany - to bogate źródło ważnych dla układu sercowo-naczyniowego pierwiastków - potasu i magnezu. Liczne badania potwierdzają ich działanie hipotensyjne. Sięgajmy po nie częściej, nawet jeśli za bardzo za nimi nie przepadamy, ponieważ zmniejszają m.in. ryzyko zawału. To jeden z najskuteczniejszych tego typu produktów.

Gorzka czekolada - już jedna kostka gorzkiej czekolady (ale tej "prawdziwej", o dużej zawartości kakao), w ciągu dnia pomaga obniżyć ciśnienie skurczowe o ok. 3 mmHg, a rozkurczowe o ok. 2 mmHg. 

Rodzynki - bogate w potas sprawdzą się idealnie, szczególnie u osób z łagodnym wzrostem ciśnienia. Spożywaj je w umiarkowanych ilościach.

Owoce będące źródłem witaminy C - pomarańcze, mandarynki, cytryny czy limonki także wspomogą utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Należy uważać jednak z grejpfrutem - może osłabić działanie leków na nadciśnienie i cholesterol.

Oliwa z pierwszego tłoczenia - zawiera polifenole i kwasy omega. Trzy łyżki dziennie, jak wynika z badań, mogą wpłynąć na obniżenie ciśnienia skurczowego o ok. 8 mmHg, a rozkurczowego o ok. 7 mmHg.

Poza tym do produktów naturalnie wspomagających obniżanie ciśnienia zaliczane są: jajka, biała fasola, chude mleko, jogurty naturalne, winogrona, granat, arbuz, awokado. 

Źródła:

"Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka", Helena Ciborowska, Artur Ciborowski.

"Overview of salt restriction in the Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) and the Mediterranean diet for blood pressure reduction" https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35092228/.

CZYTAJ TEŻ:

Odmładza mózg, zmniejsza ryzyko alzheimera, chroni serce. Zasady zielonej diety śródziemnomorskiej

Zbija ciśnienie krwi, chroni i oczyszcza jelita. W tej wersji jest najlepsza

Cichy zabójca. Jak powstają i czym grożą blaszki miażdżycowe?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wysokie ciśnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL