Marta Kubacka opuściła szpital z kardiowerterem-defibrylatorem. Jak działa to urządzenie? 

Od kiedy skoczek Dawid Kubacki wycofał się z konkursu Pucharu Świata z powodu poważnych problemów kardiologicznych żony, Marty, Polacy kibicowali nie temu, by skoczył jak najdalej, a temu by kobieta jak najszybciej wróciła do zdrowia. Na szczęście walka zakończyła się zwycięstwem - sportowiec podziękował personelowi medycznemu szpitala w Zabrzu, jednocześnie informując, że Marcie wszczepiono kardiowerter defibrylator i czeka ją teraz intensywna rehabilitacja. Czym jest to urządzenie? Kiedy się je wszczepia i jak długo można z nim żyć?

Marta Kubacka przebywała w szpitalu. Miała problemy z sercem

W niedzielę 19 marca, Marta Kubacka trafiła do szpitala z powodu zaburzeń rytmu serca. Do wiadomości publicznej nie zostały podane szczegółowe informacje na temat jej stanu, jednak na kontach społecznościowych zarówno kobiety jak i Dawida Kubackiego, pojawiło się tysiące komentarzy z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia oraz modlitwami. Kilka dni później media obiegła informacja, że kobieta leczona jest w Zabrzu, w Śląskim Centrum Chorób Serca.   

Marta Kubacka opuściła szpital w połowie kwietnia, czyli po niemal miesiącu hospitalizacji, o czym skoczek poinformował w mediach. Ujawnił również, że jego żona ma wszczepiony kardiowerter, a po powrocie do domu wciąż czeka ją długa rehabilitacja. 

Reklama

Co to jest kardiowerter - defibrylator?

Automatyczny kardiowerter - defibrylator (ICD), to urządzenie rozpoznające groźne dla życia arytmie i pomagające przywrócić prawidłowy rytm serca. Samo posiadanie ICD nie zabezpiecza przed wystąpieniem arytmii, a jedynie przed jej skutkami, czyli nagłym zgonem, do którego doprowadza częstoskurcz komorowy czy migotanie komór.

Jak działa ICD?

Urządzenie składa się z baterii i elektrod prowadzących od baterii do serca. Jeśli dojdzie do niebezpiecznego dla życia zaburzenia rytmu pracy serca, kardiowerter generuje impuls elektryczny przerywając arytmię. Należy również zaznaczyć, że każdy kardiowerter ma funkcję stymulatora serca, czyli zapobiega zbyt wolnej czynności serca.

U pacjentów z bardziej zaawansowanymi postaciami niewydolności serca istnieje możliwość zastosowania urządzeń z funkcją resynchronizacji serca (CRT-D), która poza rolą typowych kardiowerterów - defibrylatorów, zmniejsza ryzyko zaostrzeń choroby wymagających hospitalizacji, poprawiając komfort życia i spowalniając postęp choroby.

Kiedy wszczepia się kardiowerter?

Wskazania do implantacji ICD można sklasyfikować jako pierwotną lub wtórną profilaktykę nagłego zgonu sercowego. Przesłanką do wszczepienia ICD w ramach prewencji wtórnej jest przebyte zatrzymanie krążenia w mechanizmie migotania komór. Natomiast implantacja ICD w ramach prewencji pierwotnej nagłego zgonu sercowego jest zalecana u chorych z przewlekłą, objawową niewydolnością serca, zwłaszcza gdy frakcja wyrzutowa lewej komory jest obniżona. Urządzenie jest przeznaczone także dla osób dotkniętych:

  • wrodzonymi i nabytymi chorobami mięśnia sercowego (w tym kardiomiopatiami, czy chorobami kanałów jonowych);
  • z chorobą niedokrwienną serca (co najmniej 40 dni po przebytym zawale serca).

Oczywiście o zasadności wszczepienia ICD decyduje lekarz w oparciu o indywidualną sytuację kliniczną pacjenta.

Jak przebiega wszczepienie kardiowertera?

Wszczepienia ICD dokonuje kardiochirurg z pomocą anestezjologa. Dawniej procedura przebiegała w znieczuleniu ogólnym i polegała na nacięciu skóry i tkanek podskórnych pod lewym obojczykiem i umieszczeniu tam kardiowertera - defibrylatora. Obecnie istnieje możliwość zamontowania urządzenia pod kontrolą RTG poprzez układ żył (najczęściej przez żyłę podobojczykową). Moduł wszczepia się pod skórę klatki piersiowej, a cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym nasiękowym.  Pacjent w szpitalu spędza zwykle od 1 do 3 dni.

Jak długo można żyć z kardiowerterem?

Bez wątpienia pacjenci, u których zdiagnozowano określone problemy kardiologiczne i zdecydowano o konieczności wszczepienia ICD, żyją dłużej niż ci, u których pomimo wskazań nie podjęto podobnej interwencji. Należy pamiętać, że urządzenie ma ratować przed przedwczesnym zgonem z powodu niebezpiecznych arytmii. To jak długo można żyć z kardiowerterem, zależy od wielu czynników, w tym istnienia innych chorób, wieku i stanu ogólnego pacjenta. 

Czego nie można robić z kardiowerterem?

Wszczepienie stymulatora lub kardiowertera - defibrylatora serca to zabieg wymagający odpoczynku i rehabilitacji. Należy odczekać kilkanaście dni do czasu zagojenia się rany. W tym czasie powinno się ograniczyć aktywność fizyczną, w tym seksualną. 

Kubacki potwierdził, że chwilowo jego żona nie może prowadzić samochodu i wykonywać wszystkich czynności związanych z opieką nad dziećmi. Pacjenci z kardiowerterem mogą natomiast:

  • bez obaw korzystać z urządzeń AGD, jednak powinny być one  oddalone od implantu przynajmniej o 30 cm (najlepiej na długość wyciągniętych ramion);
  • uprawiać sport, przy czym należy zrezygnować z nurkowania czy wspinaczki wysokogórskiej, a zatem dyscyplin, które mogłyby powodować arytmię;
  • latać samolotem, jednak w podróż warto zabrać zaświadczenie o tym, że ma się wszczepiony kardiowerter, może to się okazać przydatne zwłaszcza przy przekraczaniu bramek na lotnisku;
  • korzystać z telefonów, konsoli do gier, komputerów i tabletów,  z zastrzeżeniem zachowania minimalnej odległości 15 centymetrów od implantu. Jednak nie powinni zbliżać się do linii wysokiego napięcia i stacji przekaźnikowych.

Rehabilitacja po wszczepieniu kardiowertera

Marta Kubacka jak i inni pacjenci, którzy przeszli wszczepienie kardiowertera, musi odbyć rehabilitację. Przed jej rozpoczęciem wykonuje się im. EKG, dokonuje analizy funkcji stymulatora w trakcie wstępnego testu wysiłkowego i analizuje wyniki badań oraz zbiera dokładny wywiad. Wiele osób po implantacji ICD unika aktywności fizycznej w obawie przed arytmią, dlatego dąży się do ich usprawnienia i pokazania ćwiczeń, które mogą wykonywać bezpiecznie także w warunkach domowych. 

Bardzo często konieczne okazuje się wsparcie psychologiczne, dlatego że pacjenci borykają się z ograniczeniem czynności zawodowej i zaburzeniami sfery emocjonalnej. Niezbędna jest także właściwa edukacja w zakresie choroby, możliwości leczenia i sposobu działania kardiowertera - defibrylatora.

CZYTAJ TAKŻE:

Objawy "cichego zawału" łatwo przeoczyć. Skąd wiedzieć, że się go miało?

Czy nadchodzący zawał można przewidzieć? Te objawy go zwiastują

Jak rozpoznać niewydolność serca? Typowe i nietypowe objawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rozrusznik serca | arytmia serca | zaburzenia rytmu serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL